rodzaje suchych karm dla psa
rodzaje suchych karm dla psa

Podstawy prawidłowego żywienia szczeniaka

Zbilansowana dieta szczeniaka jest absolutną podstawą jego zdrowia, prawidłowego wzrostu i rozwoju, a także doskonałego samopoczucia. Pierwsze miesiące życia psa to niezwykle intensywny czas, gdy Twój podopieczny wymaga sporej ilości składników odżywczych we właściwych proporcjach. Obawiasz się, że nie podołasz temu wyzwaniu i nie zapewnisz pupilowi należytej opieki w tym względzie? Poznaj zatem najważniejsze informacje na temat żywienia szczeniąt!

Więcej

Dieta szczeniaka – garść faktów i uwag

Najistotniejszym faktem – jak zostało już nadmienione we wstępie – jest to, że zbilansowana dieta stanowi fundament zdrowia i szansę na prawidłowy rozwój czworonoga, natomiast niewłaściwe żywienie może prowadzić do wielu problemu zdrowotnych w przyszłości. Dlatego tak ważne jest to, aby każdy hodowca i przyszły opiekun znali podstawowe informacje na temat żywienia szczeniąt.

W pierwszych tygodniach życia szczenięta mają zapewnione najlepsze pożywienie – mleko matki. Stałe pokarmy można zacząć wprowadzać od około 6-8 tygodnia życia, w zależności od rasy, stanu zdrowia i indywidualnych predyspozycji malucha. Początkowo warto serwować szczenięciu karmę mokrą, która jest lekkostrawna, delikatna i łatwa w zjedzeniu. Można także podawać dobrze rozmoczoną w wodzie karmę suchą.

Uwaga! Wybieraj wyłącznie karmy dedykowane szczeniętom, ponieważ ich skład znacznie różni się od składu karm przeznaczonych dla psów dorosłych. Pożywienie dla szczeniaka, który szybko rośnie i wymaga solidnej dawki energii oraz składników odżywczych, jest wysokoenergetyczne, zawiera znacznie więcej białka oraz wybranych witamin i minerałów. Niedobory cennych składników mogą skutkować poważnymi zaburzeniami rozwoju. Ponadto karmy dla szczeniąt ras miniaturowych będą różniły się od karm dla szczeniąt ras dużych i olbrzymich.

Żywienie szczeniaka – podstawowe zasady

Przestrzegaj kilku poniższych wskazówek, a z pewnością uda Ci się zapewnić ukochanemu pupilowi prawidłową dietę, która będzie wspierać jego rozwój i funkcjonowanie.

Karma najwyższej jakości

Malucha należy karmić pożywieniem stworzonym z myślą o jego potrzebach i wymaganiach – dostosowanym do jego wieku, wagi, poziomu aktywności etc. Co równie istotne, karma powinna odznaczać się najwyższą jakością, jak np. karmy bytowe SPECIFIC™. Pamiętaj o tym, że dobra dieta to inwestycja w przyszłość Twojego podopiecznego!

Częste posiłki, niewielkie porcje

Dorosłe psy jedzą standardowo 2 razy w ciągu dnia. Dzienna porcja pokarmu dla szczenięcia powinna być podzielona na kilka mniejszych posiłków serwowanych w regularnych odstępach czasu, ponieważ ma on mały żołądek i jego układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Ile razy dziennie szczeniak powinien jeść? Kiedy wprowadzisz stały pokarm, dziel dobową dawkę na 6 posiłków. Informację na temat tego, ile karmy pies powinien otrzymać na dzień, znajdziesz na opakowaniu produktu. Gdy maluch skończy 3 miesiące, możesz stopniowo zmniejszać liczbę porcji do 4 w ciągu dnia, a po ukończeniu 6 miesięcy – do 2-3 porcji.

Dostęp do wody

Pamiętaj o tym, że pies powinien mieć stały dostęp do świeżej, czystej wody. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy pupil jest karmiony karmą suchą. Dobrym pomysłem jest rozstawienie 2-3 misek w różnych częściach domu, aby szczeniak w każdej chwili mógł się napić.

Obserwacja

Samo podanie nawet najwyższej jakości karmy to za mało, aby mieć pewność, że podopieczny rozwija się prawidłowo. Obserwuj pupila i waż go regularnie. Jeśli nie przypiera na wadze lub rośnie zbyt szybko, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, bo być może konieczna będzie zmiana diety na taką, która lepiej będzie odpowiadać jego potrzebom.

Czym nie karmić szczeniaka?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, przynajmniej w pierwszych miesiącach życia psa, jest żywienie go karmą dedykowaną szczeniętom. W żadnym wypadku nie podawaj czworonogowi takich produktów jak m.in.:

  • karma dla psów dorosłych;
  • resztki jedzenia ze stołu (w szczególności potrawy smażone, mocno przyprawione);
  • słodycze (przede wszystkim czekolada i inne smakołyki z kakao);
  • warzywa cebulowe (cebula, czosnek, por, szczypiorek);
  • awokado;
  • rodzynki i winogrona;
  • orzechy makadamia.

Wyżej wymienione warzywa i owoce zawierają silnie toksyczne substancje, które zagrażają zdrowiu a nawet życiu psa. Są one szczególnie niebezpieczne dla szczeniąt. Z czasem możesz zacząć wprowadzać dodatki do diety, takie jak np. jabłko, banan, marchewka, świeże mięso, podroby etc. Każdy z produktów należy jednak wprowadzać osobno i w niewielkiej ilości, aby sprawdzić, czy pies dobrze je toleruje.

Podsumowanie

Żywienie szczeniaka nie musi być skomplikowane. I nie będzie, jeśli zaufasz specjalistom i – zamiast przygotowywać posiłki, które dość trudno samodzielnie zbilansować – sięgniesz po wysokiej jakości gotowe karmy dostosowane do dużych potrzeb intensywnie rozwijającego się młodego organizmu. Dzięki nim zapewnisz podopiecznemu bezpieczeństwo, zdrowie i doskonałe samopoczucie. Pamiętaj także o regularnym serwowaniu jedzenia oraz przestrzeganiu jego dziennej dawki!