Pies z chorą trzustką – jak o niego zadbać?
Trzustka to niezwykle ważny organ, którego nieprawidłowe działanie zaburza pracę całego organizmu. Ostre zapalenie trzustki, wywołane np. zatruciem, jest stanem bezpośrednio zagrażającym zdrowiu i życiu czworonoga. Jakie są przyczyny i objawy choroby? Jak postępować w przypadku jej zdiagnozowania? Poznaj fakty, by czym prędzej udzielić pomocy podopiecznemu, jeśli zajdzie taka konieczność!
Spis treści
Jak funkcjonuje trzustka u psa? Poznaj jej zadania
Trzustka pełni szereg istotnych funkcji. Musisz je poznać, aby lepiej zrozumieć, jak niebezpieczne dla organizmu są wszelkie zaburzenia w jej obrębie. Najważniejsze z zadań tego narządu to:
- wydzielanie enzymów trawiennych – umożliwiają one trawienie pokarmów i neutralizują ich kwaśne pH;
- produkcja hormonów regulujących poziom glukozy we krwi – należą do nich m.in. insulina i glukagon, dzięki nim równowaga metabolizmu cukrów jest zachowana;
- wsparcie procesu wchłaniania witaminy B₁₂ (kobalaminy).
Pies i chora trzustka – przyczyny
Zapalenie trzustki u psa może być ostre lub przewlekłe (znacznie rzadziej występujące). W pierwszym przypadku objawy są nagłe, gwałtowne i bezpośrednio zagrażają życiu zwierzęcia. Przyczyny zapalenia trzustki nie są do końca poznane, natomiast istnieje szereg czynników predysponujących do wystąpienia tego schorzenia, a należą do nich m.in.:
- wiek – im starszy pies, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń funkcjonowania organu;
- rasa – choroba tak naprawdę może dotknąć każdego czworonoga, ale częściej jest diagnozowana u psów małych i średnich ras, a w szczególności m.in. u yorkshire terierów, cocker spanieli czy sznaucerów miniaturowych;
- brak aktywności fizycznej i związana z nim nadwaga/otyłość;
- nieprawidłowa dieta – tłusta, ciężkostrawna;
- zatrucie pożywieniem – szczególnie często dochodzi do zatrucia pokarmami takimi jak np. orzechy czy czekolada;
- zatrucie lekami – niektóre preparaty lecznicze, podawane w celu leczenia innych dolegliwości (zwłaszcza długotrwale), mogą przyczyniać się do zaburzenia pracy trzustki;
- choroby autoimmunologiczne;
- choroby nowotworowe.
Objawy chorej trzustki u psa
Najczęściej występującymi symptomami ostrego zapalenia trzustki są:
- biegunka;
- gwałtowne wymioty (w treści może być zauważalna krew);
- osłabienie;
- silny ból w obrębie brzucha;
- gorączka;
- brak apetytu.
Objawy te towarzyszą również wielu innym dolegliwościom, często stosunkowo niegroźnym, dlatego bywa, że są w pierwszej chwili bagatelizowane i „brane na przeczekanie”. Tymczasem w przypadku ostrego zapalenia trzustki nie ma chwili do stracenia. Przewlekłe zapalenie trzustki objawia się podobnie, ale przebiega znacznie łagodniej, dolegliwości ustępują, po czym nawracają, więc tym łatwiej pomylić je ze zwykłym zatruciem pokarmowym i gorszym samopoczuciem.
Zobacz również: Jak rozpoznać i jak leczyć cukrzycę u psa?
Choroba trzustki u psa – leczenie i opieka
Lekarz ustala plan leczenia w zależności od stanu zdrowia psa. Konieczne może okazać się nie tylko podanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, ale też np. antybiotyków, leków sterydowych, środków przeciwwymiotnych i uzupełnienie płynów kroplówką. Szybko i prawidłowo wdrożona terapia pozwala przywrócić zdrowie i komfort.
Niezwykle istotnym elementem leczenia jest wprowadzenie zbilansowanej diety i umiarkowanej aktywności, która pozwoli zachować prawidłową masę ciała. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest serwowanie pupilowi karmy dedykowanej psom ze stwierdzonymi chorobami żołądka, jelit i trzustki, jak np. karma specjalistyczna SPECIFIC™. To odpowiednio skomponowany pokarm we współpracy z lekarzami weterynarii. Dzięki temu już nie musisz zastanawiać się, czy Twój podopieczny na pewno otrzymuje wszelkie niezbędne składniki odżywcze w łatwej do przyswojenia, lekkostrawnej formie!