pies z nadwagą
pies z nadwagą

Nadwaga u psa – przyczyny, sposoby leczenia

Nadwaga u psów to jedna z obecnie częściej występujących dolegliwości. Istnieje wiele czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych – wpływających na jej rozwój. Konieczne jest ustalenie przyczyny, bo tylko jej wyeliminowanie pozwoli skutecznie wyleczyć nadwagę i zapobiec ponownemu rozwojowi tego poważnego schorzenia w przyszłości. Poznaj przyczyny i sposoby leczenia.

Więcej

Nadwaga u psa – przyczyny

Nadwaga i otyłość mogą być spowodowane zarówno czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Oto najczęstsze przyczyny nadwagi:

  • brak aktywności fizycznej lub jej niewystarczająca ilość;
  • nieodpowiednia dieta – niewłaściwie dobrana karma, niskiej jakości, zbyt kaloryczna;
  • przekarmienie – za duże porcje, dokarmianie między posiłkami, karmienie tłustym, kalorycznym jedzeniem nieprzeznaczonym dla psów (np. resztki ze stołu), podawanie dużej ilości smakołyków;
  • choroby – cukrzyca, schorzenia stawów uniemożliwiające poruszanie się (schorzenia te mogą być zarówno przyczyną i konsekwencją nadwagi), zespół Cushinga i niedoczynność tarczycy.

Pies z nadprogramowymi kilogramami powinien jak najszybciej trafić pod opiekę lekarza weterynarii, bowiem nadwaga i otyłość realnie zagrażają zdrowiu zwierzęcia i utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Nadwaga u psa – leczenie

Leczenie nadwagi u psa powinno odbywać się pod kontrolą lekarza weterynarii lub/i dietetyka zwierzęcego. Pierwszy krok to przeprowadzenie badań, które wykluczą lub potwierdzą choroby. Jeśli lekarz zdiagnozuje schorzenie, należy podjąć jego leczenie. W przypadku, gdy przyczynami problemu są niewłaściwa dieta, przekarmienie i brak aktywności (najczęściej czynniki te idą ze sobą w parze!), opiekun psa powinien podjąć następujące działania:

  • zapewnij pupilowi wysokiej jakości karmę, jak np. karmy SPECIFIC™, dostosowaną do rasy, wieku, masy ciała i indywidualnych potrzeb psa;
  • podziel dzienną dawkę pokarmu na kilka mniejszych porcji – instrukcję podawania karmy znajdziesz na opakowaniu; pamiętaj, że jest to sugerowana dawka dla średniej aktywności psa – może się okazać po kilku ważeniach, że ta dawka jest za mała lub za duża;
  • nie podawaj pupilowi jedzenia dla niego nieprzeznaczonego;
  • jeśli serwujesz czworonogowi smakołyki, np. w ramach szkolenia, odejmij je od dziennej dawki pokarmu (wartość kaloryczna smaczków nie powinna przekraczać 10% dobowego zapotrzebowania);
  • regularnie (np. raz w tygodniu) kontroluj masę ciała psa;
  • zapewnij podopiecznemu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej – wprowadzaj ją stopniowo, ponieważ zbyt długi lub/i intensywny trening nie tylko zniechęci psa, ale może też skutkować kontuzją!

Nasza rada. Jeśli Twój pupil uwielbia jeść, rozważ podawanie karmy mokrej, która jest mniej kaloryczna niż karma sucha. W związku z tym czworonóg może zjeść jej więcej niż suchego odpowiednika, dostarczając przy tym mniej kalorii do organizmu.

Nadwaga u psa – jak sprawdzić?

Samodzielne rozpoznanie nadwagi nie jest trudne. Ustaw pupila w pozycji stojącej i obejrzyj zarys jego sylwetki z góry i z boku. W przypadku prawidłowej masy ciała psa jego żebra są dobrze wyczuwalne, ale niewidoczne, zauważysz niewielkie wcięcie w pasie i nieobwisły brzuch – jego linia powinna wznosić się od żeber do bioder. Jeśli masz do czynienia z nadwagą, żebra są niewyczuwalne, brakuje wcięcia w pasie, a brzuch – w zależności od stopnia nadwagi – jest równoległy do podłoża lub obwisły.

Wiesz już, jakie są przyczyny nadwagi i możliwości jej leczenia. Gdy zauważysz, że Twój podopieczny zmaga się z tym problemem, nie bagatelizuj go. Czym prędzej udaj się po pomoc do specjalisty, aby przywrócić psu zdrowie i komfort codziennego funkcjonowania!