kobieta przytulająca psa
kobieta przytulająca psa

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Bycie opiekunem psa to nie tylko przyjemność, ale równie ogromny obowiązek. W związku z tym decyzja o przyjęciu zwierzęcia pod swój dach powinna być wnikliwie przeanalizowana i podjęta z pełną świadomością. Jednym z pierwszych wyzwań, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć jako świeżo upieczonemu opiekunowi, będzie nauka czystości. Jak oduczyć psa sikania w domu? Sprawdź!

Więcej

Pies sika w domu – przyczyny

Chcąc oduczyć psa sikania stosunkowo szybko, łatwo oraz – co równie istotne – uniknąć przy tym mnóstwa stresu i frustracji, musisz zrozumieć kilka spraw. Po pierwsze dlaczego w ogóle pupil oddaje mocz w domu, a po drugie zaakceptować fakt, że przez pewien czas „wypadki” będą się zdarzać. Gwarantujemy, że im szybciej to zrobisz, tym będzie Ci łatwiej! Czemu pies sika w domu?

Nikt do tej pory nie nauczył go, że nie należy oddawać moczu w domu

Pies sam tej wiedzy nie nabędzie. To Ty odpowiadasz za jej przekazanie. Problem z utrzymaniem czystości miewają nie tylko szczenięta, ale też psy dorosłe, które dotychczas żyły np. na podwórku, na ulicy czy w schronisku.

Zbyt mała liczba spacerów

Szczenięta mają niewielkie pęcherze, nad którymi dopiero uczą się panować, dlatego bardzo często oddają mocz. Jeśli chcesz uniknąć sprzątania podłogi kilkanaście razy dziennie, musisz być cały czas w pogotowiu. Wyjście jest absolutnie konieczne zaraz po jedzeniu, piciu, drzemce i zabawie, w trakcie której piesek przeżywa silne emocje. W praktyce oznacza to, że maluch przynajmniej co godzinę powinien udać się na zewnątrz.

UWAGA!

Zdarza się, że pies, który do tej pory utrzymywał czystość, zaczyna sikać w domu. Zachowanie to wymaga wizyty w gabinecie weterynaryjnym, gdyż jedną z jego przyczyn mogą być choroby układu moczowego, np. zapalenie pęcherza, uszkodzenie nerek czy, choroby endokrynologiczne, np. zespół Cushinga, cukrzyca. Jeśli zostaną wykluczone, a powodem okaże się np. stres, konieczna będzie konsultacja z behawiorystą zwierzęcym.

Pies sika w domu – ułatw sobie życie!

Jeśli pies dopiero uczy się czystości, nie unikniesz incydentów, ale możesz nieco złagodzić ich skutki. Na czas nauki usuń z domu wszystkie dywany i chodniki – dzięki temu oszczędzisz sobie mnóstwa czasu i energii, które musiałyby być przeznaczone na czyszczenie. Wyznacz pomieszczenia, w których może przebywać pupil. Przestrzeń niedostępna dla psa powinna być zawsze zamknięta drzwiami lub odgrodzona specjalną bramką. Ten prosty zabieg znacząco ograniczy obszar, na którym maluch może poczynić szkody różnego rodzaju.

Pies sika w domu – tego nigdy nie rób!

Gdy odkryjesz przykrą niespodziankę, nie karć psa – nie krzycz, nie odganiaj, nie szturchaj. W ogóle nie reaguj, tylko szybko posprzątaj. Dlaczego? Karcenie może spowodować, że pies zacznie jeszcze częściej posikiwać, tym razem ze stresu. Co istotne, czworonóg ukarany za sikanie po fakcie w ogóle nie będzie wiedział, za co spotyka go przykrość. Jeżeli zaś skarcisz go w chwili oddawania moczu, powiąże karę… z Twoją obecnością a nie z samą czynnością sikania! W skrajnych sytuacjach może nawet dojść do tego, że w trakcie spaceru na smyczy w ogóle się nie wypróżni, bo będzie bał się nieprzyjemnych konsekwencji, jakich doświadczał w domu.

Równie niewłaściwe jest „tłumaczenie” psu, że źle zrobił i – zazwyczaj – głaskanie go przy tym. Dlaczego? Pies może zacząć oddawać mocz w domu częściej, aby… zyskać uwagę opiekuna!

Zobacz również: Przyczyny wymiotów u psa

Pies sika w domu – postępowanie

Oto kilka prostych zasad i podpowiedzi, które pomogą Ci skutecznie oduczyć psa sikania niezależnie od tego, w jakim jest wieku.

Zaplanuj częste spacery

Jak zostało nadmienione, koniecznie wychodź po każdej drzemce, posiłku i zabawie, bo prawdopodobieństwo tego, że pies zechce po nich oddać mocz, jest ogromne. Jeśli praca lub/i szkoła nie pozwala ani Tobie, ani pozostałym domownikom na ciągłe towarzyszenie psu, poproś o pomoc w wyprowadzaniu pupila bliskie osoby, np. sąsiadów, rodzinę lub przyjaciół. W ostateczności możesz rozważyć zatrudnienie profesjonalnego opiekuna zwierząt.

Nagradzaj!

O ile w domu musisz zaniechać jakiejkolwiek reakcji, na zewnątrz nagradzaj moment oddania moczu, ciesz się, chwal, głaskaj, serwuj smakołyki! Koniecznie zrób to w chwili, gdy pies będzie sikał, aby powiązał nagrodę właśnie z tą czynnością. Oferuj różne nagrody, by podopieczny nie wiedział, co miłego czeka go tym razem. Nie obawiaj się, że pies zacznie przez to częściej wypróżniać się w domu – tam nie będzie otrzymywał za to żadnej niespodzianki, zatem niepożądane zachowanie wkrótce wygaśnie.

Podejmując naukę czystości, uzbrój się w cierpliwość i wykaż się dużą dawką wyrozumiałości, gdyż dla pupila jest to równie duże wyzwanie. Postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, a niebawem zobaczysz pierwsze efekty pracy.