leżący husky syberyjski
leżący husky syberyjski

Husky syberyjski – charakter, opis rasy

Husky syberyjski to jedna z ras psów cieszących się ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, czworonóg ten może okazać się idealnym towarzyszem dla Ciebie i Twojej rodziny. Poznaj bliżej psa z mroźnej Syberii i sprawdź, czy to pupil dla Ciebie!

Więcej

Husky syberyjski – pochodzenie

Jak sama nazwa wskazuje, husky syberyjski wywodzi się z Syberii. Jest to rasa pierwotna, należąca do psów zaprzęgowych, która była wykorzystywana do polowań i przewożenia ładunków przez syberyjskie plemiona, m.in. Czukczów i Koriaków, już blisko 17 tys. lat temu. Czworonogi tej rasy zostały sprowadzone do Kanady i Stanów Zjednoczonych początkiem XX wieku, gdzie szybko zostały docenione jako świetne psy zaprzęgowe z uwagi na swoją szybkość i wytrwałość. Pierwsze husky zostały sprowadzone do Europy w połowie XX wieku. Zyskały tu uznanie przede wszystkim jako psy sportowe i rodzinne.

Husky syberyjski – wygląd

Pies syberyjski, jak bywa nazywany husky, to średniej wielkości czworonóg o sportowej sylwetce. Osiąga on od 51 cm do 56 cm wysokości w kłębie i waży przeciętnie od 16 kg do 22 kg. Suki są nieco mniejsze i lżejsze od psów. Proporcjonalna do tułowia głowa ma średnią wielkość. Kufa stopniowo zwęża się w kierunku wierzchołka nosa, uszy są wysoko osadzone i mają trójkątny kształt. Charakterystyczną cechą rasy jest heterochromia, czyli różnobarwność tęczówek. Husky syberyjski występuje najczęściej w umaszczeniu wilczastym, szarym i srebrnym, ale dopuszcza się wszystkie typy umaszczenia, w tym m.in. czysto białe, czarne, rude, łaciate. Podwójna sierść składa się z grubego, gęstego podszerstka i średniej długości włosa okrywowego.

Husky syberyjski – charakter

Husky jest psem inteligentnym, żywiołowym, oddanym swojej rodzinie i łagodnym. Choć jest bardzo czujny, wobec obcych nie jest nieufny, więc zdecydowanie nie sprawdzi się w roli stróża. Zazwyczaj wykazuje przyjazny stosunek do psów i innych zwierząt. Należy pamiętać, że jest to typ sportowca. Potrzebuje sporo ruchu i aktywności umysłowej, dlatego nie jest polecany osobom mało aktywnym i rodzinom z bardzo małymi dziećmi. Świetnie odnajdzie się w różnych sportach kynologicznych, w szczególności w sportach zaprzęgowych.

Husky syberyjski – żywienie

W przypadku psów niesportowych, prowadzących umiarkowanie aktywny tryb życia dieta nie różni się od diety większości ras. Jeśli natomiast husky jest wykorzystywany jako pies sportowy, powinien otrzymywać skoncentrowaną karmę wysokoenergetyczną. Pożywienie zawsze powinno być właściwie dobrane do wieku psa, jego wagi i stylu życia.

Husky syberyjski – zdrowie i pielęgnacja

Psy husky żyją przeciętnie 12-14 lat. Typowe dla rasy choroby to m.in. dysplazja stawów biodrowych i choroby oczu. Sierść wymaga regularnego szczotkowania, o zwiększonej częstotliwości w okresie linienia. Należy systematycznie kontrolować stan uszu, oczu, zębów i łap.

Podsumowanie

Husky syberyjski to piękna, ale jednocześnie wymagająca rasa. Potrzebuje każdego dnia sporej dawki aktywności fizycznej i umysłowej, które zapewniają psu zdrowie i dobre samopoczucie. Nie musi on brać udziału w sportach zaprzęgowych, ale należy je zastąpić innymi intensywnymi aktywnościami.