pies z karmą
pies z karmą

Czym jest ektropium u psa?

Ektropium u psów to schorzenie powiek, w którym dochodzi do ich wywinięcia na zewnątrz. dolegliwość ta wpływa nie tylko na estetykę wyglądu pupila, ale może powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym podrażnienia, infekcje, dyskomfort, a nawet uszkodzenie rogówki. Poznaj przyczyny ektropium i dowiedz się, jak je leczyć!

Więcej

Ektropium u psa – przyczyny

O ektropium mówimy wówczas, gdy dolna powieka zawija się na zewnątrz od oka. Odstaje przez to od rogówki tak, że odsłania trzecią powiekę i spojówkę. Wówczas w odsłoniętym miejscu tworzy się zagłębienie, w którym zbierają się zanieczyszczenia. Te drażnią delikatne struktury oka, wywołując stany zapalne. Ektropium często towarzyszy nadmierne łzawienie. Dotknięte tą przypadłością zwierzęta nie mogą całkowicie zamknąć powiek. Przypadłość ta nie jest aż tak bolesna jak entropium, jednak również bywa przyczyną dyskomfortu i licznych powikłań.

Ektropium może mieć różne podłoża. Najczęściej dzieli się je na przyczyny wrodzone i nabyte:

  • przyczyny wrodzone – niektóre rasy psów, takie jak buldogi, shar pei, bloodhoundy czy jamniki, są predysponowane do ektropium z powodu cech anatomicznych, takich jak duża ilość luźnej skóry w okolicy powiek;
  • przyczyny nabyte - ektropium może rozwijać się na skutek różnych czynników, takich jak urazy mechaniczne, zmiany zapalne (np. naciek zapalny w okolicy powiek spowodowany alergiami czy infekcjami może prowadzić do ektropium) czy procesy starzenia, na skutek których tkanki tracą elastyczność, co również może przyczyniać się do rozwoju tego schorzenia.

Ektropium u psa - objawy

Pies dotknięty ektropium może wykazywać różne objawy, które dostrzeżesz podczas codziennej interakcji z czworonogiem. Do najczęstszych symptomów należą:

  • widoczność wewnętrznej strony powieki na zewnątrz;
  • podrażnienie i zapalenie spojówek, które objawiają się zaczerwienieniem, łzawieniem i ropną wydzieliną,
  • drapanie i pocieranie oczu przez psa;
  • unikanie ostrego światła, powodującego ból i dyskomfort.

Ektropium u psa – diagnoza

Ektropium diagnozuje się na podstawie oględzin i badania oftalmologicznego. Zwisającą bardziej niż normalnie dolną krawędź powieki trudno pomylić z innym schorzeniem, jednak badanie oka jest konieczne, aby sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia rogówki na skutek stanu zapalnego, bądź aby znaleźć potencjalne przyczyny problemu.

Ektropium u psa – leczenie

Leczenie ektropium zależy od jego przyczyny, konkretnych objawów oraz ogólnego stanu zdrowia psa. Najskuteczniejszym sposobem leczenia ektropium jest jednak zabieg chirurgiczny. Celem operacji jest przywrócenie prawidłowego kształtu powieki, na przykład poprzez usunięcie nadmiaru skóry. Ponadto konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne. W przypadku stanów zapalnych lekarz weterynarii może przepisać leki przeciwzapalne lub/i antybiotyki na infekcje bakteryjne.

Opiekun powinien regularnie kontrolować stan oczu swojego pupila i dbać o ich higienę. W przypadku zauważenia nadmiernego łzawienia lub zaczerwienienia należy skonsultować się ze specjalistą.

Ektropium u psa – profilaktyka

Chociaż nie można całkowicie zapobiec ektropium (szczególnie u psów predysponowanych do tego schorzenia), można podjąć pewne środki, które pomogą zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Podstawą są regularne kontrole u lekarza, które pozwolą na wczesne wykrycie i leczenie wszelkich problemów zdrowotnych oraz dbanie o higienę oczu i skóry wokół oczu.

Podsumowanie

Ektropium u psów to schorzenie, które może prowadzić do wielu komplikacji, dlatego ważne jest jego wczesne rozpoznanie i poddanie leczeniu. Dzięki odpowiednim działaniom można znacznie poprawić komfort życia psa cierpiącego na tę dolegliwość, a w wielu przypadkach całkowicie je wyleczyć!