

Czy psa powinno się kąpać?
Pies, choć jest zwierzęciem wyjątkowo zaradnym i inteligentnym, niestety nie potrafi zachować tak wysokiego poziomu higieny jak np. kot. Podejmowane przez niego zabiegi pielęgnacyjne muszą być regularnie uzupełniane o czynności higieniczne przeprowadzane przez opiekuna. Jedną z nich jest kąpiel. Dowiedz się, od kiedy i jak często można kąpać psa, przy użyciu jakich preparatów to robić i – co nie mniej istotne – jak oswoić pupila z wodą
Spis treści
Kiedy jest właściwy czas na pierwszą kąpiel?
Jeśli nie ma wyraźnych przesłanek do przeprowadzenia kąpieli (o czym szerzej poniżej), nie powinno wykonywać się tego zabiegu u młodych szczeniąt. Wynika to z faktu, że szczeniak nie dysponuje jeszcze w pełni rozwiniętym układem odpornościowym i jest przez to bardziej narażony na infekcje niż dorosły pies. Jeśli w trakcie kąpieli woda dostanie się np. do uszu lub maluch nie wyschnie wystarczająco przed wyjściem na spacer, mogą rozwinąć się u niego m.in. przeziębienie, zapalenie ucha, gardła lub pęcherza moczowego.
Dlaczego kąpanie psa jest konieczne?
Jak zostało nadmienione we wstępie, pies potrafi zadbać o higienę tylko w ograniczonym zakresie. Regularne kąpiele są więc niezbędne dla zachowania zdrowia i kondycji skóry oraz sierści. Zaniechanie kąpieli, gdy dodatkowo czworonóg ma niezwykły talent do brudzenia się, może skutkować rozwojem stanów zapalnych na tle bakteryjnym i grzybiczym.
Jak często można kąpać psa?
Na tak zadane pytanie nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Częstotliwość kąpieli jest uzależniona od wielu czynników, takich jak m.in.:
- rasa;
- długość i rodzaj szaty (z podszerstkiem lub bez);
- tryb życia;
- miejsce zamieszkania;
- choroby skóry.
Profesjonalni groomerzy twierdzą, że większość ras psów powinna być poddawana zabiegowi średnio co 3 do 6 miesięcy. Niemniej istnieją rasy, takie jak np. shih tzu czy bichon maltański, które (z uwagi na długą i delikatną szatę) wymagają nawet cotygodniowych kąpieli. Z kolei do kąpieli comiesięcznych kwalifikuje się większość ras krótkowłosych, o gładkiej, przylegającej sierści, jak np. popularny labrador retriever. Psy o gęstym podszerstku mogą być kąpane rzadziej (wspomniane 3-6 miesięcy).
Nie masz pewności, jak często myć psa rasy, którą posiadasz? Zdobądź informacje na jej temat lub/i skonsultuj się z psim fryzjerem. A jeśli zauważysz coś niepokojącego na skórze, jak zaczerwienienie czy przełysienie, porozmawiaj najpierw z lekarzem weterynarii.
Kiedy trzeba wykąpać psa?
Wiesz już, jak często kąpać psa. Codzienne życie z czworonogiem często jednak weryfikuje teorię. Kąpiel jest niezbędna w wielu sytuacjach. Tylko niektóre z nich to np.:
- silne zabrudzenie w czasie spaceru – gdy pies wytarza się w błocie, odchodach lub innej przypuszczalnie szkodliwej substancji niewiadomego pochodzenia;
- dolegliwości dermatologiczne – jedną z metod leczenia chorób skóry są częste kąpiele z użyciem specjalnych preparatów leczniczych;
- rozpoznanie pasożytów zewnętrznych, np. pcheł.
Jeśli zaistnieją któreś z powyższych okoliczności, musisz zadbać o komfort i bezpieczeństwo czworonoga, poddając go kąpieli – nawet, jeśli jest jeszcze szczenięciem lub/i był kąpany zaledwie dzień wcześniej.
Zobacz również: Czy drób jest zdrowy dla psa?
Jak kąpać psa?
Kąpiel powinna być przeprowadzana wyłącznie przy użyciu specjalnych preparatów dedykowanych psom. Stosowanie zwykłego mydła lub innych kosmetyków dla ludzi może doprowadzić do przesuszenia skóry, świądu i innych reakcji alergicznych. Mycie w wannie lub brodziku nie jest dla czworonoga naturalną czynnością, dlatego należy go stopniowo przyzwyczajać do tego zabiegu. Początkowo puszczaj wodę w obecności psa i nagradzaj, jeśli zachowa spokój. Następnie możesz przecierać sierść wilgotną ściereczką lub gąbką. Nie zmuszaj pupila do nieruchomego stania, nie przytrzymuj na siłę, bo możesz w ten sposób wywołać w nim lęk.
Nie wiesz, czy sobie poradzisz? Umów się na zabieg do groomera. Obserwuj i zadawaj pytania. Zgromadzona wiedza pomoże Ci lepiej przygotować się do pierwszej samodzielnej kąpieli!