Choroba serca u psa
Pies chory na serce wymaga specjalistycznego leczenia i stałej, troskliwej opieki. Choroby kardiologiczne stanowią liczną grupę schorzeń, z których wiele daje objawy dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju. Czym objawia się chore serce u psa? Które czworonogi są narażone na zachorowanie? Jakie są rokowania? Dowiedz się więcej!
Choroba serca u psa – przyczyny
Lista przyczyn jest tak samo długa jak lista chorób. Niewydolność serca może być wrodzona lub nabyta. W pierwszym przypadku może ona mieć podłoże genetyczne lub być wywołana przez niekorzystne czynniki zewnętrzne (np. choroba zakaźna, zatrucie w wyniku kontaktu z toksynami). Wrodzona choroba serca u psa jest wykrywana przez lekarza weterynarii zazwyczaj już podczas pierwszego kontaktu ze szczenięciem.
Nabyte choroby kardiologiczne rozwijają się najczęściej u psów starszych, ale nie jest to regułą. Zachorować mogą także dotychczas zdrowe szczeniaki i psy dorosłe. Wśród przyczyn nabytych wad i chorób można wyróżnić m.in.: zaburzenia elektrolitowe i hormonalne, choroby pasożytnicze, zatrucia, nieprawidłową dietę, nadwagę, otyłość.
Niewydolność serca u psa – objawy
Jak zostało nadmienione we wstępie, wyraźne objawy choroby serca u psa często pojawiają się dopiero wówczas, gdy jest ona zaawansowana. Jednym z pierwszych symptomów jest szybsza męczliwość. Pies, dotychczas bardzo aktywny, chętny do zabawy, treningów i długich spacerów, zaczyna się szybko męczyć podczas każdej z tych i innych aktywności, a nawet próbuje ich unikać (zapieranie się w czasie spaceru, odwracanie i szukanie kryjówki w domu na hasło „spacer” etc.). To, jak bardzo czworonóg się męczy i ile wysiłku wkłada, widać w najprostszych czynnościach, jak np. wchodzenie po schodach. Pies chory na serce w trakcie zbyt dużej dla niego aktywności będzie też miał wyraźnie przyspieszony oddech.
Inne objawy choroby to m.in. zmniejszenie apetytu, ospałość, izolowanie się od otoczenia, kaszel. Tzw. kaszel sercowy występuje w czasie wysiłku bądź zaraz po nim. Choć jest on dość charakterystyczny, bywa mylony z próbą odksztuszania przez psa. Niebudzącym wątpliwości sygnałem choroby, wymagającym bezwzględnej konsultacji z lekarzem, jest omdlenie. Jest ono najczęściej spowodowane zbyt dużym wysiłkiem, ale jego epizody mogą powtarzać się np. w czasie upałów oraz w wyniku silnych emocji.
Choroba serca u psa – leczenie
Lekarz podejrzewający problemy kardiologiczne, zleci szereg szczegółowych badań, wśród których mogą pojawić się takie badania jak m.in. EKG, echokardiografia (USG serca), a nawet badanie holterowskie. Wykona ponadto standardowe badania, jak badanie moczu, morfologię i biochemię krwi. Po postawieniu diagnozy lekarz dobierze najbardziej skuteczną terapię farmakologiczną lub/i zaleci zabieg chirurgiczny. Ze względu na to, że wielu chorób serca nie da się całkowicie wyleczyć, opiekun będzie musiał podawać leki podopiecznemu do końca jego życia.
Bardzo ważnym elementem leczenia jest ograniczenie ruchu, aby nie narażać czworonoga na zbyt duży wysiłek – kwestię tę najlepiej ustalić z lekarzem prowadzącym. Dodatkowo lekarz może poprosić o regularne liczenie oddechów u pupila. Warto też zapewnić pupilowi spokojne, bezpieczne warunki życia (bez stresu, nagłych zmian etc.) i oczywiście zbilansowaną dietę wspierającą osłabiony chorobą organizm. Rozważ sięgnięcie po specjalistyczne karmy dedykowane psom z poszczególnymi problemami zdrowotnymi, jak np. karmy SPECIFIC™.
Niewydolność serca u psa – rokowania
Pies chory na serce może żyć długo i komfortowo – pod warunkiem, że zostanie otoczony dobrą opieką. Dbaj o aktywność fizyczną dostosowaną do jego potrzeb i możliwości, zapewnij zdrową dietę, spokój i regularnie odwiedzaj lekarza weterynarii, stosując się do jego zaleceń, a spędzicie wspólnie jeszcze wiele niezapomnianych chwil!