pies je marchew
pies je marchew

Jakie pokarmy nie powinny pojawić się w psiej diecie?

Jako troskliwy, kochający opiekun psa pragniesz dla niego wszystkiego, co najlepsze. Jednym z bardzo ważnych elementów wpływających na zdrowie i samopoczucie psa jest dieta. Czy na pewno wiesz, jakie pokarmy nie powinny pojawić się w diecie Twojego pupila? Wiele z nich służy człowiekowi, ale dla psa może stanowić śmiertelne zagrożenie. Dowiedz się więcej!

Więcej

Czego nie dawać psu do jedzenia?

Lista zakazanych produktów w psiej diecie jest długa. Generalnie rzecz biorąc, pies nie powinien jeść zdecydowanej większości pokarmów dedykowanych ludziom. Nawet jeśli nie wszystkie są dla jego organizmu toksyczne, mogą być np. ciężkostrawne i tłuste, co może przełożyć się na problemy trawienne tu i teraz oraz rozwój wielu schorzeń w przyszłości. O ile jednorazowy, drobny „grzeszek żywieniowy” (pod postacią plasterka szybki lub sera raz na miesiąc) nie powinien zaszkodzić, o tyle regularne zjadanie przez psa wszelkiego rodzaju resztek bez wątpienia niekorzystnie wpłynie na jego zdrowie. Czego nie może jeść pies? Oto kilka z bardzo wielu produktów, które musisz bezwzględnie trzymać poza zasięgiem psiego pyska.

Słodycze

Nie każdy pies je lubi, ale są i takie czworonogi, które potrafią zrobić naprawdę sporo, aby dorwać się do słodkiego kąska. Ogólnie wszystkie słodycze są dla psa szkodliwe, ponieważ zawierają dużo cukru, którego nadmiar negatywnie wpływa na funkcjonowanie wielu narządów organizmu. Szczególnie niebezpieczne są jednak czekolady i inne słodycze, które zawierają kakao. Jest ono bowiem bogatym źródłem alkaloidu u nazwie teobromina. Psi organizm nie jest w stanie efektywnie jej trawić i wydalić w krótkim czasie. Objawy, jakie występują po spożyciu, w dużej mierze uzależnione są od stężenia substancji. Mogą pojawić się zarówno m.in. wymioty, biegunka, jak i tachykardia, wzmożone pragnienie i oddawanie moczu. Niestety, zjedzenie dużej ilości czekolady może mieć nawet skutek śmiertelny.

Warzywa cebulowe

Pod tym hasłem kryją się m.in. por, cebula, czosnek, szczypiorek. O ile, ze względu na moc zawartych w nich witamin i minerałów, korzystnie wpływają na organizm człowieka, o tyle psu bardzo szkodzą. Wszystko za sprawą tiosiarczanów, które doprowadzają do uszkodzenia czerwonych krwinek, mogąc tym samym wywołać m.in. anemię. Pies raczej nie zje surowego czosnku lub cebuli, ale już poddane obróbce termicznej, np. będące jednym ze składników mięsnej potrawy, mogą go skusić. Zadbaj więc o to, aby pies nie miał dostępu do tych dań i nie karm go resztkami, które zawierają warzywa cebulowe.

Surowe mięso i ryby

Jeśli nie masz pewności co do pochodzenia mięsa i ryb, nie serwuj psu surowego produktu, bowiem może on być źródłem rozmaitych bakterii i pasożytów. Chwilowa przyjemność może kosztować psa wiele bólu i stresu. Możesz zaoferować psu ugotowane danie (bez dodatku przypraw!). Nie podawaj jednak czworonogowi ugotowanych kości i ości, których odłamki mogą uszkodzić przewód pokarmowy.

Rodzynki, winogrona i orzechy makadamia

Wszystko to brzmi smacznie i zdrowo. Tak też i jest, ale… dla człowieka. Substancje zawarte w tych produktach są dla psów trujące. Jeśli pies zje rodzynki bądź winogrona, mogą wystąpić takie objawy jak m.in. wymioty, biegunka, apatia, skąpomocz/bezmocz (mogący sugerować uszkodzenie nerek), ślinotok, nadmierne pragnienie. Zjedzenie orzechów makadamia może natomiast skutkować takimi objawami jak m.in. biegunka, wymioty, osłabienie, zaburzenia równowagi. Jeśli podejrzewasz, że pies mógł zjeść któryś z tych produktów, nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii.

Zdrowa, bezpieczna dieta

Chcąc mieć pewność, że Twój pies właściwie się odżywia i otrzymuje niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, zdecyduj się na wysokiej jakości gotową karmę, jak np. karmy SPECIFIC™. Możesz wybrać zarówno karmy suche, jak i karmy mokre. Każda z nich ma wiele zalet. Karmę suchą, właściwie zabezpieczoną, możesz przechowywać przez długi czas, możesz wydawać ją psu z ręki w ramach zabawy czy szkolenia. Z kolei karma mokra jest wyjątkowo aromatyczna i uwielbia ją większość czworonogów. może ona stanowić podstawę diety lub smaczny dodatek.