czipowanie psa
czipowanie psa

Chipowanie kota i psa

Chipowanie psów i kotów jest od dłuższego czasu bardzo powszechną praktyką. Procedura ta jest szybka, całkowicie bezpieczna dla zwierzęcia, niemal bezbolesna i niedroga, a niesie za sobą wiele korzyści. Jak działa chip u psa i kota? Kiedy i gdzie należy poddać zwierzę zabiegowi? Czy trzeba i czy warto to zrobić? Poznaj najważniejsze informacje!

Więcej

Czym jest i jak wygląda chip u psa i kota?

Chip to nic innego jak niewielkich rozmiarów mikroprocesor, który umieszczany jest pod skórą zwierzęcia na karku – w okolicy łopatek. Wszczepia się go przy pomocy specjalnej strzykawki, w której jest już fabrycznie umieszczony. Jego wielkość nie przekracza zazwyczaj wielkości ziarenka ryżu.

Do czego służy chip?

Chip dla psa i kota to urządzenie, w którym jest zakodowany 15-cyfrowy numer identyfikacyjny zwierzaka. Po wprowadzeniu go do bazy danych (zazwyczaj robi to lekarz weterynarii, ale Ty także możesz to zrobić) umożliwia odnalezienie pupila, który się zgubił. Co istotne, chip to nie to samo co lokalizator GPS! Kiedy więc pies bądź kot ucieknie, nie prześledzisz trasy jego wyprawy. Jeśli jednak Twój podopieczny trafi na uczciwego znalazcę, który zgłosi się z nim np. do schroniska, gabinetu weterynaryjnego lub innego miejsca, w którym znajduje się specjalny skaner do odczytywania kodu, zwierzak będzie miał szansę trafić do domu.

Gdzie zarejestrować chip psa i kota?

Temat ten nie musi spędzać snu z powiek większości właścicieli rasowych psów i kotów, gdyż bardzo często hodowcy chipują i rejestrują swoje zwierzęta w bazach danych, zanim wystawią je na sprzedaż. Niemniej, warto dopytać, czy dany pies lub kot posiada chip, gdyż obecnie w Polsce nie ma obowiązku chipowania psów i kotów. Jedną z popularniejszych baz, która skupia liczne europejskie bazy danych, w tym polskie, jest European Pet Network.

Chip dla psa – cena

Zapytaj, ile kosztuje chip dla psa w gabinecie, do którego zamierzasz zabrać pupila na chipowanie, ponieważ ceny mogą się różnić w zależności m.in. od producenta urządzenia. Najczęściej jednak cena zabiegu mieści się w okolicy stu-stu pięćdziesięciu złotych. Nie jest to zatem spory wydatek, a zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo tego, że pies czy kot trafi z powrotem do domu, gdy się zgubi.

Chipowanie kota i psa – czy warto?

Tak, warto! Jak zostało nadmienione we wstępie, chipowanie jest procedurą bardzo prostą i szybką. Cały zabieg, wraz z przygotowaniem do niego, trwa zaledwie kilka minut. Wprowadzenie chipu pod skórę może co prawda wiązać się z chwilowym dyskomfortem dla zwierzęcia, ale nie z bólem. Chip jest umieszczony w takim miejscu i jest tak nieduży, że w żaden sposób nie wpływa na późniejsze funkcjonowanie Twojego pupila.

Oczywiście możesz wyposażyć psa lub kota w adresówkę, a nawet w specjalną obrożę z lokalizatorem GPS, ale podczas szalonych wypraw zwierzak łatwo może je zgubić albo zepsuć. Z kolei chip, który znajduje się pod skórą, będzie tam cały czas i pozwoli na powrót Twojego podopiecznego do domu, gdy zostanie odczytany kod!