siedzący buldog angielski
siedzący buldog angielski

Buldog angielski – opis rasy, charakter, choroby

Buldog angielski to interesująca rasa psa o bardzo starym rodowodzie. Choć swą aparycją i charakterystycznym spojrzeniem budzi postrach, tak naprawdę jest niesamowicie łagodnym i sympatycznym stworzeniem. Gdy poznasz bliżej buldoga angielskiego, skradnie on Twoje serce!

Więcej

Buldog angielski – pochodzenie

Buldog angielski to stara rasa, która wywodzi się z linii buldogów – psów przeznaczonych m.in. do walk z bykami, które wyodrębniły się z mastifów około 1100 lat temu. Nowa rasa buldogów, przystosowana do innych zadań i wyglądająca inaczej niż znane wówczas buldogi, zaczęła powstawać w Anglii w XVIII wieku. W drugiej połowie XIX wieku osiągnęła wygląd podobny do obecnego, stając się psem znacznie masywniejszym, szerszym i wyższym, ale zachowując jednocześnie krótką kufę i charakterystyczne uszy nazywane płatkiem róży.

Buldog angielski - wygląd

Buldog angielski należy do molosów typu mastifa. To masywny, nieco przysadzisty czworonóg z dużą głową, krótką kufą i fałdami, który osiąga do 40 cm wysokości w kłębie i waży do 25 kg. Suki są nieco lżejsze od psów. Szata buldoga jest krótka, gładka, delikatna w dotyku i ściśle przylega do skóry. Rasa występuje w umaszczeniach: płowym, czerwonym, pręgowanym, z maską kub bez. Niedopuszczalne są umaszczenia: cieliste, czarne i czarne podpalane.

Buldog angielski – charakter

Buldog angielski to pies przyjazny i łagodny zarówno w stosunku do ludzi, psów oraz innych zwierząt. Cechuje się otwartością, jest śmiały, odważny, bardzo lojalny i czujny. Zdecydowanie nie jest typem sportowca, ale uwielbia zabawy. Z racji brachycefalii (charakterystyczna budowa czaszki ze skróconą kufą) szybko się męczy i miewa problemy z oddychaniem, dlatego nie należy go narażać na zbyt długi i intensywny wysiłek. Trzeba dawkować również wspomnianą zabawę, bo rozochocony czworonóg sam nie postawi sobie granicy.

Buldog angielski – żywienie

Zdrowe psy tej rasy nie wymagają specjalnego żywienia. W zupełności wystarczy wysokiej jakości pokarm, jak np. karmy bytowe SPECIFIC™, który dostarcza niezbędnych składników odżywczych i jest prawidłowo dobrany do wieku zwierzęcia oraz stylu życia. Buldogi angielskie mają jednak skłonności do tycia i alergii – wówczas wymagana jest specjalistyczna dieta ustalona w porozumieniu z dietetykiem zwierzęcym lub/i lekarzem weterynarii.

Buldog angielski – zdrowie i pielęgnacja

Buldog angielski to rasa obarczona licznymi problemami zdrowotnymi – w szczególności chorobami wynikającymi z brachycefalii. Ponadto większość buldogów zmaga się m.in. z dysplazją stawów biodrowych, alergiami skórnymi i chorobami oczu. Z uwagi na powyższe Norwegia zakazała hodowli rasy. W wielu innych krajach eksperci i lekarze weterynarii przestrzegają przed zakupem buldoga angielskiego i apelują do hodowców, aby zaprzestali hodowli.

Podsumowanie

Buldog angielski to przyjazne, sympatyczne zwierzę, które jednak jest narażone na wiele dolegliwości zdrowotnych. Nie należy oczekiwać, że akurat nam „trafi się” zupełnie zdrowy czworonóg, ale liczyć się z koniecznością zapewnienia pupilowi kompleksowej opieki medycznej. Bez niej pies będzie skazany na życie w cierpieniu!