przysmaki dla kota
przysmaki dla kota

Kocie przysmaki – jakie wybrać?

Każdy troskliwy opiekun kota pragnie jego dobrego samopoczucia i pozwala sobie na rozpieszczanie go– przynajmniej raz na jakiś czas. To zupełnie zrozumiałe, ale jako opiekun przede wszystkim dbający o dobro swojego podopiecznego musisz świadomie podejmować decyzje przekładające się na jego zdrowie i kondycję. Jedną z takich decyzji jest ta dotycząca kocich przysmaków. Jakie smaczki dla kota wybrać, aby zapewnić mu odrobinę przyjemności i jednocześnie nie zaszkodzić? Sprawdź!

Więcej

Kocie przysmaki – kiedy i czy w ogóle serwować?

Istnieje bardzo wiele sytuacji, w których możesz sięgnąć po przysmaki dla kota, budując tym samym wspaniałą relację ze swoim czworonogiem, poczucie bezpieczeństwa i zaufanie. Podstawą codziennej diety jest oczywiście karma bytowa, podawana do miski. To ona powinna odpowiadać na potrzeby żywieniowe mruczka, zapewniając mu wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki odżywcze. Warto jednak nieco urozmaicić ową dietę, po to, aby zapewnić kotu przyjemność i doskonałe samopoczucie.

Kiedy podawać dobre smaki dla kota? Na przykład podczas zabawy, gdy kot „poluje” na wędkę, myszkę czy inną zabawkę. Musisz mieć świadomość, że jest to zachowanie łowieckie, silnie zakorzenione w kociej naturze. Jeśli po upolowaniu kot nie może zjeść swojej „ofiary”, narasta w nim frustracja. O ile jednorazowa sytuacja tego typu nie stanowi problemu (w naturze kot przecież nie zawsze odnosi sukces), o tyle notoryczne porażki mogą powodować narastanie stresu i związane z tym problemy natury behawioralnej. Kiedy więc Twój podopieczny upoluje zabawkę, podłóż smaczek, aby mógł go zjeść.

Kocie przysmaki możesz wykorzystać również w trakcie szkolenia (tak, koty również można uczyć komend i sztuczek!), jako nagrodę za poprawnie wykonane ćwiczenie. W ten sposób wzmocnisz pożądane zachowanie – w przyszłości kot będzie prezentował je częściej i chętniej. Ponadto przysmaki możesz wykorzystać m.in. w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych czy wprowadzania do otoczenia wszelkich nowości. Połączenie bodźca, który dla kota jest nieznany, być może nieprzyjemny lub straszny, z czymś przyjemnym (w tym przypadku ze smakołykiem), pozwala oswoić „zło” i budzi dobre skojarzenia.

Jeśli jesteś na etapie zmiany karmy, również możesz sięgnąć po smaczki. Koty bywają wymagające i niejednokrotnie bardzo niechętnie sięgają po nowe pożywienie. Jeśli „doprawisz” je garścią ulubionych smakołyków, istnieje spora szansa, że chętnie przestawią się na nową dietę. Oczywiście musisz stopniowo wycofywać smaczki z karmy.

Kocie przysmaki – jakie wybrać?

Sięgaj wyłącznie po zdrowe, sprawdzone smaczki, jak przysmaki dla kotów SPECIFIC™. Smaczki dla kotów powinny cechować się niską zawartością węglowodanów, brakiem dodatków smakowych i sztucznych barwników. Najlepiej, jeśli będą to przysmaki organiczne, bezzbożowe, zawierające dobroczynne kwasy tłuszczowe omega-3, pochodzące z kontrolowanych źródeł. Zawsze czytaj skład!

Co istotne, pamiętaj o tym, że codzienna porcja smakołyków nie powinna przekraczać 10% dobowego zapotrzebowania na energię.