drapiący się kot
drapiący się kot

Jak rozpoznać świąd u kota?

Świąd u kota to przykra dolegliwość, która dotyka wiele mruczków. Bywa ona bardzo dokuczliwa, powoduje ogromny dyskomfort (zarówno fizyczny i psychiczny) i pogarsza jakość życia. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy świądu u kota. Sprawdź, jak z nim skutecznie walczyć, aby przynieść pupilowi tak potrzebną ulgę!

Więcej

Świąd u kota – przyczyny

Świąd skóry u kota, czyli uczucie swędzenia, może mieć wiele przyczyn. Ustalenie tej konkretnej, która wywołuje uporczywe objawy u Twojego podopiecznego, jest bardzo ważne nie tylko ze względu na dobór metody leczenia, ale także dla uniknięcia nawrotu problemu w przyszłości. Swędzenie skóry u kota najczęściej bywa wywołane poniżej przedstawionymi czynnikami.

Alergia

Koty, tak samo jak ludzie, mogą być uczulone m.in. na roztocza, pyłki roślin, pokarm, substancje chemiczne (zawarte np. w środkach czystości wykorzystywanych podczas domowych porządków).

Pasożyty zewnętrzne

Najczęściej atakujące kota pasożyty zewnętrzne to m.in. pchła, nużeniec, świerzbowiec skórny i uszny. Wszystkie one nie tylko wywołują silny świąd, ale stanowią potencjalne źródło zakażenia np. groźnymi bakteriami.

Infekcje bakteryjne i grzybicze

To kolejna często występująca u kotów dolegliwość, która powoduje stany zapalne skóry i manifestuje się silnym świądem. Narażone na nią są nie tylko koty bezdomne i wychodzące. U mruczków mieszkających w domu, zadbanych, pozostających pod opieką weterynaryjną, także może dojść do zakażenia bakteryjnego, gdy np. rozdrapią sobie skórę w związku z… alergią.

Jeszcze innymi przyczynami świądu mogą być m.in. zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne czy… nowotworowe! Większość z nich same z siebie nie powoduje świądu, ale już gdy np. dojdzie do zmiany środowiska skóry w związku z zaburzeniem hormonalnym, flora bakteryjna, która fizjologicznie nie tak okazała, może nadmiernie się namnożyć i to już stać się przyczyną świądu.

Świąd u kota – objawy

Świąd to nieprzyjemne swędzenie, które wymusza drapanie, ocieranie czy wygryzanie, gdyż uczucie bólu dla organizmu jest przyjemniejsze niż uczucie świądu. Z racji tego, że nie ustępuje ono po dokonaniu tej czynności, kot drapie się często i intensywnie. Dodatkowo może wylizywać a nawet wygryzać sierść, aby ulżyć sobie choć na chwilę. W krótkim czasie pojawiają się wyłysienia i uszkodzenia skóry.

Możesz zauważyć także takie objawy jak zaczerwienienie skóry, stan zapalny, obrzęk, a nawet sączące się rany. Jeśli skóra swędzi mruczka w miejscu, do którego jego zęby lub pazury nie mają dostępu, możesz zaobserwować energiczne pocieranie o różne przedmioty. Ponadto świądowi towarzyszą zazwyczaj rozdrażnienie, apatia czy nawet brak apetytu. Często z tym problemem wiąże się także syndrom falującej skóry.

Świąd u kota – leczenie

Metoda leczenia świądu, aby była ona naprawdę skuteczne, powinna działać bezpośrednio na przyczynę problemu – dlatego tak ważne jest jej odkrycie i przeprowadzenie kuracji pod okiem lekarza weterynarii. Specjalista, w zależności od diagnozy, może zalecić podanie środków przeciwalergicznych, przeciwpasożytniczych, przeciwzapalnych, przeciwgrzybiczych czy antybiotyków. Pomocne mogą okazać się również specjalistyczne szampony łagodzące świąd. Jeśli przyczyną problemu jest alergia pokarmowa, konieczna będzie zmiana diety, którą także warto przeprowadzić z pomocą lekarza.

Podsumowanie

Świąd u kota jest nieprzyjemnym objawem, którego w żadnym wypadku nie możesz zbagatelizować! Może on bowiem doprowadzić do kolejnych poważnych dolegliwości (jak np. zakażenie skóry). Kluczową rolę odgrywa ustalenie źródła problemu i wdrożenie odpowiednich działań w celu przywrócenia komfortu mruczkowi. Gdy zauważysz problem, nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii!