Po czym poznać, że nasz kot choruje?
Każdy odpowiedzialny opiekun dobrze zna swojego kota, gdyż bacznie i świadomie go obserwuje. Wie, co pupil lubi, a za czym nie przepada, kiedy jest zadowolony, zestresowany, odczuwa dyskomfort lub ból. Ale czy na pewno? Jakie są objawy choroby u kota i czy zawsze łatwo je dostrzec? Dowiedz się, aby niczego nie przeoczyć i pomóc podopiecznemu możliwie najszybciej!
Obserwuj, bo to pomaga!
Uważna obserwacja to podstawa. Dzięki niej rzeczywiście możesz odnotować już nawet niewielkie, z pozoru nieistotne zmiany w zachowaniu lub/i wyglądzie podopiecznego, które wzbudzą Twoją czujność i skłonią do wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Oczywiście nie wszystkie schorzenia dają od razu na tyle wyraźne symptomy, aby wychwycić chorobę na bardzo wczesnym etapie, ale warto obserwować. To doskonały sposób na jak najlepsze poznanie czworonożnego przyjaciela – jego naturalnych zachowań, nawyków, upodobań czy ograniczeń.
Choroby kocie – objawy, które powinny zaniepokoić
Lista symptomów kocich chorób jest bardzo długa. Poznaj te najczęściej występujące, które powinny Cię zaniepokoić i sprowokować do konsultacji ze specjalistą.
Zmiana zachowania
Twój dotychczas energiczny i przyjaźnie nastawiony kot niespodziewanie robi się apatyczny, zaczyna unikać kontaktu, przejawiać zachowania agresywne? A może wręcz odwrotnie – do tej pory oszczędny w uczuciach, ceniący sobie własną przestrzeń pupil szuka kontaktu i wsparcia? Każda tak diametralna, zwłaszcza nagła zmiana zachowania jest wyraźnym sygnałem tego, że w jego organizmie zachodzi niekorzystny proces. Jaki? Pamiętaj o tym, że jeśli chodzi o choroby psychiczne u kota, objawy często są podobne lub takie same jak w przypadku dolegliwości fizycznych.
Utrata apetytu
To objaw towarzyszący większości schorzeń. Niemniej brak apetytu bywa spowodowany wieloma innymi czynnikami niezwiązanymi z kwestiami zdrowotnymi. Można do nich zaliczyć m.in.: zepsucie się karmy, jej niską jakość, niepasujący kotu smak/zapach, brudną miskę lub/i jej niewłaściwe umiejscowienie, przejedzenie (jeśli kot wychodzi z domu, być może stołuje się np. u sąsiada!), upał. Twoją uwagę powinny zwrócić ponadto inne zmiany, takie jak: utrata wagi, nadmierne przybieranie na wadze, wzmożony apetyt, przesadne pragnienie.
Pamiętaj o tym, że zbilansowana dieta to jeden z najistotniejszych czynników wpływających na zdrowie i samopoczucie pupila. Sięgaj wyłącznie po najwyższej jakości pożywienie, jak karmy SPECIFIC™. Karma powinna być prawidłowo dobrana do wieku, wagi i indywidualnych potrzeb kota.
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
Wymioty lub/i odruch wymiotny, biegunka, zaparcie, wyraźne dolegliwości bólowe w okolicy brzucha w trakcie głaskania pupila – objawów tych nie należy bagatelizować. Mogą one wynikać zarówno z lekkiego zatrucia pokarmowego, jak i poważniejszych schorzeń, jak np. zakłaczenie.
Kłopoty kuwetowe
To kolejna grupa symptomów świadczących o tym, że Twój podopieczny zmaga się z jakimś problemem. Należy do nich przede wszystkim oddawanie moczu lub/i kału poza kuwetą, które do tej pory się nie zdarzało. Przyczyną mogą być zarówno zmiany chorobowe (np. zapalenie pęcherza moczowego) i czynniki znacznie bardziej przyziemne, łatwe do wyeliminowania, jak brudna kuweta czy niechęć do nowego żwirku. Podstawą do natychmiastowej wizyty w lecznicy jest zaobserwowanie krwi w odchodach/moczu i wyraźnego dyskomfortu podczas wypróżniania (kot wówczas miauczy w bardzo charakterystyczny sposób).
Zmiany skórne
Każda zauważona na skórze i sierści podopiecznego zmiana wymaga ustalenia przyczyny. Wysypka, świąd, zaczerwienienie, wyłysienia mogą być spowodowane m.in. alergią (np. w wyniku kontaktu z czynnikiem drażniącym), stresem a nawet rozwijającą się chorobą nowotworową.
Inne objawy choroby u kota, które powinny wzbudzić Twoją czujność to m.in.: nieprzyjemny zapach z pyszczka, gorączka (w przypadku kotów powyżej 39°C), wysięk z nosa/oczu, zaniechanie higieny.
Zobacz również: Dieta dorosłego kota – na co zwrócić uwagę?
Podsumowanie
Twój podopieczny jest narażony na rozmaite kocie choroby. Objawy nie zawsze i nie od razu są bardzo wyraźne, dlatego tak ważna jest wnikliwa obserwacja pupila, która pozwoli Ci lepiej go poznać i szybciej wychwycić niepokojące oznaki. W przypadku ich zauważenia nie zwlekaj z konsultacją lekarską, bo im szybciej kot trafi pod opiekę specjalisty, tym większa szansa na wyleczenie i przywrócenie komfortu codziennego funkcjonowania!