Jak pomóc kotu w upały?
Koty uwielbiają ciepło. Na pewno wielokrotnie było Ci dane obserwować, jak Twój pupil z ogromną przyjemnością łapie promienie słońca, wylegując się na parapecie w gorące dni lub wygrzewa się na kaloryferze zimą. Faktem jest, że koty – co do zasady – lepiej znoszą wysokie temperatury niż ludzie albo psy, ale nie oznacza to, że nic im nie grozi w czasie upałów. Jakie kroki podjąć, aby mruczek był szczęśliwy i bezpieczny, gdy upał atakuje? Sprawdź!
Kot i upał – dobre połączenie, ale…
Felis catus, czyli kot domowy, jest obecnie jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych. Przyjmuje się, że do jego udomowienia mogło dojść już nawet 9500 lat temu! Większość badaczy zgadza się co do tego, że przodkiem współczesnych uroczych mruczków jest kot nubijski, który zamieszkuje m.in. rozległe, pustynne obszary Afryki i Półwyspu Arabskiego. W związku z tym koty zamiłowanie do ciepła i jednocześnie zdolność radzenia sobie w wysokich temperaturach mają niejako w genach.
Czasem jednak nawet największy czworonożny miłośnik upałów potrzebuje nieco wytchnienia i ochłody. Szczególną opieką należy zaś otoczyć m.in. kocięta, u których mechanizm termoregulacji nie jest jeszcze w pełni wykształcony, oraz koty chore i starsze, u których termoregulacja też może zawodzić. Pamiętaj o tym, że koty nie pocą się całą powierzchnią ciała i nie zieją jak psy. Ich gruczoły potowe zlokalizowane są przede wszystkim w łapach. Ponadto kot, chcąc się ochłodzić… liże sierść, co powoduje odparowywanie ciepła.
Jak schłodzić kota w upalne dni?
Istnieje kilka sposobów na to, aby zapewnić kotu ulgę w czasie upałów, ale warto zacząć od tych działań, których zdecydowanie musisz się wystrzegać. Ich wdrożenie może bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku! Czego zatem nie robić?
Nie podawaj kotu lodowatej wody do picia i bardzo zimnych przekąsek. Zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do tego, że kot zachoruje np. na zapalenie gardła. Nie próbuj na siłę kąpać mruczka, bo jak wiesz, zdecydowana większość kotów nie przepada za wodą. Usilne schładzanie kota w wannie czy pod prysznicem będzie dla niego źródłem stresu i nadszarpnie jego zaufanie do Ciebie. Ochłoda dla kota będzie żadna lub chwilowa, a trauma z powodu tego wydarzenia może pozostać z nim na długo. W żadnym wypadku nie pozbawiaj kota sierści! Choć może się wydawać, że zabieg ten przyniesie mu ulgę, nic bardziej mylnego. Sierść chroni kota nie tylko przed zimnem, ale izoluje go od nadmiaru ciepła. Odsłonięta delikatna skóra kota będzie dodatkowo narażona na poparzenie.
Jeśli chcesz mieć pewność, że kot w upalne dni przetrwa bez trudu, podejmij kilka prostych kroków. Przede wszystkim zapewnij mu dostęp do świeżej, chłodnej wody. Możesz porozstawiać miski w różnych częściach domu, aby kot przechadzając się po pomieszczeniach, mógł napić się przy okazji. Sprawdzaj stan wody i regularnie ją wymieniaj. Jeśli Twój pupil nie jest miłośnikiem wody z miski, spraw mu np. fontannę. Większość kotów bardzo lubi bieżącą wodę i ma do niej znacznie większe zaufanie niż do wody stojącej (to także pozostałość po przodkach).
Zadbaj o odpowiednie żywienie kota. W gorące dni karm go małymi porcjami, ale częściej. Jeśli nie ma ochoty na suchą karmę, spróbuj mu zaoferować karmę mokrą, która dodatkowo go nawodni, jak np. wysokiej jakości karmy SPECIFIC™. W przypadku bardzo silnych upałów lub//i gdy kot ewidentnie źle znosi wysoką temperaturę, możesz go ochłodzić, przecierając sierść mokrą ścierką. Nie mocz go jednak zbyt intensywnie i nie używaj do tego celu lodowatej wody! Choć koty zdecydowanie bardziej wolą wylegiwać się na parapecie w pełnym słońcu niż na macie chłodzącej, ona również w czasie prawdziwego żaru może zyskać uznanie kota. Oczywiście zadbaj o to, aby mruczek zawsze miał możliwość schronić się w jakimś zacienionym, przewiewnym miejscu.
Jeśli cokolwiek zaniepokoi Cię w zachowaniu lub wyglądzie kota w czasie silnych upałów, skonsultuj się z lekarzem. Nie zwlekaj zwłaszcza wtedy, gdy opiekujesz się kotem schorowanym lub/i starszym!