Warning: Undefined property: WP_Error::$name in /home/idee/domains/omegakarmy.pl/public_html/wp-content/themes/omegakarmy/single.php on line 107
Heterochromia u kotów – co to jest i skąd się bierze?
Kot z tęczówkami w różnych kolorach to dość rzadki i bardzo interesujący widok. Wobec osobnika takiego nie sposób przejść obojętnie. Ale co sprawia, że właśnie tak wygląda? Odpowiedzialna za to jest tzw. heterochromia, inaczej różnobarwność tęczówki. Co to takiego? Czy wiąże się z problemami zdrowotnymi? Czy należy ją leczyć? Dowiedz się więcej!
Spis treści
Czym jest heterochromia?
Heterochromia to zaburzenie, które wiąże się z nierównomiernym rozłożeniem barwnika w obszarze tęczówek. Może dotyczyć zarówno różnego rozmieszczenia pigmentu w poszczególnych obszarach jednej tęczówki lub odmiennego zabarwienia tęczówki jednego i drugiego oka. Heterochromia u kotów zwykle występuje w tej drugiej postaci.
Jakie są przyczyny heterochromii?
Heterochromia u kotów to efekt dziedzicznej anomalii, wady wrodzonej, w wyniku której pigmenty nie rozkładają się w tęczówkach równomiernie. Jest zauważalna dopiero wtedy, gdy tęczówki u młodego kota zaczną się wybarwiać (wszystkie kocięta mają niebieskie oczy). U kociaka z heterochromią jedno oko uzyska swój docelowy kolor (zwykle żółty lub pomarańczowy), drugie natomiast pozostanie niebieskie. Gdy zwierzę osiąga wiek około 4 miesięcy, proces wybarwiania się tęczówek jest już najczęściej zakończony.
Czy heterochromia wiąże się z problemami zdrowotnymi?
Heterochromia u kota sama w sobie nie wiąże się z żadnymi wadami rozwojowymi. Nie ma wpływu na jego wzrok czy zdrowie oczu. Natomiast genetyczne podłoże różnobarwności tęczówek może być identyczne jak wrodzonej głuchoty. Najczęściej heterochromia występuje bowiem u białych kotów, a te mogą być obarczone wadą słuchu. Skąd ta zależność?
Gen bieli (W), który odpowiada za wstrzymanie produkcji melanocytów (komórek odpowiedzialnych za pigmentację) u wielu białych kotów, wstrzymuje również produkcję barwnika w tęczówkach – tęczówka, która otrzymuje niewielkie ilości melanocytów, jest niebieska. Jednak melanocyty nie są odpowiedzialne wyłącznie za rozkład pigmentacji. Komórki te znajdują się także w uchu wewnętrznym. Wyściełają wnętrze ślimaka i zapewniają równowagę jonową wśród komórek rzęsatych, która jest niezbędna do tego, aby fale dźwiękowe docierające do ślimaka zostały przekształcone w impulsy elektryczne wysyłane do mózgu.
Brak warstwy melanocytów zaburza cały ten proces do tego stopnia, że może dojść do zwyrodnienia przewodów ślimaka i obumarcia komórek rzęsatych. Oznacza to, że choć heterochromia u białego kota nie wpływa na jego wzrok, powinna być sygnałem dla opiekuna, że pupila należy przebadać w kierunku głuchoty.
Ciekawostka! Jeżeli wada słuchu rzeczywiście występuje, zlokalizowana będzie zazwyczaj po tej samej stronie co niebieskie oko. Jeśli natomiast badanie nie wykaże wady słuchu – pozostaje cieszyć się z faktu posiadania kota o tak oryginalnych oczach!
Zobacz również: Właściwe żywienie kotów w różnym wieku
Nagła heterochromia? Skonsultuj się z lekarzem!
W przypadku, gdy różnobarwność tęczówek wystąpi u kota nagle, zwierzę potrzebuje pilnej konsultacji okulistycznej – zwłaszcza jeśli zauważysz inne niepokojące objawy. Heterochromia może być wywołana przez takie czynniki jak m.in.:
- uraz mechaniczny – do zmiany zabarwienia tęczówki uszkodzonego ona może dojść np. w wyniku zadrapania przez drugiego kota podczas walki, upadku, urazu doznanego przez kontakt z ostrym ciałem obcym, zatarcia oka. Oprócz zmiany koloru tęczówki zauważalne może być łzawienie i zaczerwienienie rogówki;
- nowotwór oka – kocie oczy najczęściej atakuje czerniak. To nowotwór złośliwy, dlatego szybka diagnoza i wdrożenie leczenia są kluczem do uniknięcia przerzutów. Jeśli do nich nie doszło, wykonuje się operacyjne usunięcie zmiany lub całej gałki ocznej;
- FIP (wirusowe zapalenie otrzewnej) – wirus FIP może wywołać zmiany w obrębie oczu – pojawienie się ciemnych, nieregularnych plamek powinno skłonić opiekuna do jak najszybszej wizyty u lekarza weterynarii.
Pamiętaj! Proces wybarwiania się tęczówek u kotów zaczyna się zwykle około 6–8 tygodnia życia i trwa najczęściej do 3–4 miesiąca. Wszelkie zmiany koloru oczu u osobników dorosłych powinny być skonsultowane z lekarzem.