smutny pies leżący pod kocem
smutny pies leżący pod kocem

Po czym poznać, że nasz pies choruje?

Objawy choroby u psa nie zawsze są wyraźne. Niejednokrotnie, pomimo wnikliwej obserwacji i znajomości pupila, można je dostrzec dopiero wówczas, gdy schorzenie jest już zaawansowane. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Jakie zmiany w wyglądzie lub/i zachowaniu psa powinny zaniepokoić i skłonić do konsultacji z lekarzem weterynarii? Sprawdź i trzymaj rękę na pulsie!

Więcej

Choroby u psa – objawy

Odkrycie tego, że pupil zmaga się z niebezpiecznym dla jego zdrowia czynnikiem chorobotwórczym, nie zawsze jest proste. Istnieje jednak grupa symptomów, które wskazują na to, że dzieje się coś niedobrego, co wymaga wnikliwej analizy, a być może również wizyty w gabinecie weterynaryjnym i podjęcia leczenia. Oto najczęściej obserwowane przez opiekunów objawy choroby u psa:

  • apatia – brak chęci i energii do zabawy czy nawet spacerów, gorsze samopoczucie, wydłużony czas drzemek to zazwyczaj pierwsze objawy choroby u psa, choć oczywiście zachowanie takie nie musi świadczyć o rozpoczynającym się procesie chorobowym – czworonóg może być zwyczajnie zmęczony (upałem, treningiem) lub odreagowywać w ten sposób stresującą sytuację, np. nieprzyjemne spotkanie z innym psem;
  • unikanie kontaktu – unikanie zabawy to jedno, ale poszukiwanie kryjówki i stronienie od jakiekolwiek formy interakcji z opiekunem, zwłaszcza w przypadku psa na co dzień bardzo towarzyskiego, to zdecydowanie powód do niepokoju;
  • brak apetytu – towarzyszy wielu chorobom, ale zazwyczaj nie jest jedynym objawem nadciągających kłopotów zdrowotnych, może mieć też przyczyny pozamedyczne, np. zwietrzała karma, dlatego warto serwować psu wysokiej jakości pożywienie, jak np. karmy bytowe i karmy specjalistyczne SPECIFIC™, oraz zadbać o jego prawidłowe przechowywanie;
  • zachowania agresywne – jeśli pies dotychczas wyjątkowo spokojny i łagodny nagle zaczyna reagować warczeniem, pokazywaniem zębów i gryzieniem na próbę dotyku, możliwe że sprawia mu on ból i w ten sposób broni się;
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe – wymioty, biegunka, zaparcie – nie muszą zwiastować poważnej choroby, ale jeśli już występują, oznacza to, że dzieje się coś niedobrego;
  • nieprzyjemny zapach – wydzielany przez skórę, wydobywający się z uszu lub pyska;
  • wysięk – płyn wypływający z ucha, oka lub nosa zawsze wymaga konsultacji z lekarzem;
  • zmiany skórne – mogą świadczyć o alergii kontaktowej, alergii pokarmowej, ale niejednokrotnie pojawiają się także w wyniku zaburzeń behawioralnych.

Objawy te mogą mieć różne nasilenie, występować samodzielnie lub wraz z jeszcze innymi dolegliwościami. W przypadku, gdy pies ewidentnie źle się czuje, nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie weterynaryjnym.

Choroba odkleszczowa u psa – objawy

Szczególnie niebezpieczną grupę schorzeń stanowią tzw. choroby odkleszczowe, rozwijające się w wyniku ugryzienia przez zakażone kleszcze. Warto wspomnieć na ten temat w kilku słowach, gdyż podejmując proste działania profilaktyczne, można uniknąć śmiertelnego niebezpieczeństwa!

Najczęściej diagnozowane choroby odkleszczowe u psów to m.in. babeszjoza, borelioza, erlichioza i anaplazmoza. To, jakie dają objawy, uzależnione jest od wielu czynników, w tym od stanu zdrowia psa i poziomu jego odporności. Pierwsze z nich nierzadko występują po tygodniach a nawet miesiącach od ugryzienia i bywają niespecyficzne, mogą przypominać np. przeziębienie. Zdarza się jednak, że choroba przebiega w sposób gwałtowny i ostry, bezpośrednio zagrażając życiu zwierzęcia.

Choroba odkleszczowa u psa – rokowania

Obecny postęp medycyny weterynaryjnej znacznie zwiększa szanse czworonoga na wyjście z choroby odkleszczowej „obronną łapą”. Ważne jest jednak to, aby jak najszybciej po zaobserwowaniu objawów zgłosić się do lekarza. W przypadku szczeniąt, psów starszych, schorowanych, zwłaszcza gdy infekcja jest zaawansowana, rokowania bywają niepomyślne. Dlatego właśnie kluczową rolę odgrywa tutaj profilaktyka. Stosowanie preparatów przeciwkleszczowych, unikanie miejsc o szczególnie dużym natężeniu kleszczy, dokładny przegląd pupila po powrocie ze spaceru – dzięki niemu często można zlokalizować i usunąć tego niebezpiecznego pajęczaka, zanim jeszcze zdąży wbić się w skórę.

Podsumowanie

Pies, jak każde inne żywe stworzenie, narażony jest na różnego rodzaju dolegliwości, które z wielu przyczyn mogą wystąpić na każdym etapie jego życia. Obserwuj swojego podopiecznego, zapewnij mu zbilansowaną dietę, odpowiedni poziom aktywności fizycznej, chroń przed stresem i regularnie badaj. Gdy natomiast cokolwiek w jego wyglądzie lub/i zachowaniu wzbudzi Twój niepokój, skonsultuj się ze specjalistą. Pamiętaj, że im szybciej pies otrzyma pomoc, tym większe prawdopodobieństwo tego, że w krótkim czasie powróci do zdrowia i pełni sił!