

Pies z problemami ze stawami – jaką karmę wybrać?
Problemy ze stawami u psa to dość powszechne zjawisko. Bez względu na to, z czego wynika choroba zwyrodnieniowa stawów, wymaga ona natychmiastowej konsultacji, wdrożenia leczenia i zmiany nawyków. Im szybciej to nastąpi, tym większe szanse na uśmierzenie bólu i zapewnienie komfortu w codziennym funkcjonowaniu. Czy wiesz, jak ogromną rolę w trosce o zdrowe stawy Twojego psa odgrywa zbilansowana dieta? Nie bagatelizuj jej znaczenia, poznaj fakty!
Stawy niczym… części samochodowe!
Niecodzienne porównanie, ale jak najbardziej trafne. Każda część, która jest bezustannie eksploatowana, wcześniej czy później zużywa się i wymaga wymiany. Jeśli użytkowana jest niewłaściwie, jeśli nie dbasz o nią należycie, zużywa się tym prędzej. O ile wymiana niesprawnej żarówki czy oleju nie stanowi istotnego problemu, o tyle wymiana stawów owszem… Obecnie, dzięki ogromnemu postępowi w dziedzinie medycyny, jest oczywiście możliwa, ale przecież lepiej zapobiegać niż leczyć!
O chorobie zwyrodnieniowej stawów – w dużym skrócie i uproszczeniu – mówimy wówczas, gdy chrząstka ochronna pokrywająca zakończenia kości ulega degradacji, co skutkuje bólem, stanem zapalnym, problemami z poruszaniem się etc. W prawidłowym, fizjologicznym procesie chrząstka „ściera się” bezustannie podczas swojej pracy, ale jednocześnie w jej miejscu pojawia się nowa – gdy ma właściwe warunki do odbudowy. Jeśli nie, następuje wyżej wspomniana degradacja.
Co do zasady młode, zdrowe psy, które cechują się prawidłową masą ciała, mają zapewnioną zbilansowaną dietę i codzienną umiarkowaną dawkę aktywności, cieszą się dobrym zdrowiem stawów. Psy starsze, schorowane, otyłe lub/i np. narażone na obciążające, zbyt intensywne aktywności, częstokroć borykają się z problemami ze stawami. W ich przypadku rozpad chrząstki ochronnej zachodzi bowiem szybciej niż jej odbudowa. Jak ją wesprzeć?
Zbilansowana dieta kontra choroby stawów
Czy pies z problemami stawowymi może uniknąć długotrwałego leczenia lub/i operacji? Wszystko zależne jest od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli zostanie ona wychwycona w początkowym stadium, czasem wystarczy wprowadzić leczenie zachowawcze, pozwalające na zahamowanie rozwoju choroby i złagodzenie jej objawów. Jeśli jest zaawansowana, konieczna może się okazać operacja.
Niezależnie od tego, zawsze istotna i korzystnie wpływająca na stan zdrowia jest zbilansowana dieta. Pamiętaj o tym, że nadwaga i otyłość sprzyjają rozwojowi chorób ortopedycznych. Wynikające z nich: ból, sztywność i ograniczenie ruchomości zniechęcają czworonoga do podejmowania aktywności fizycznej, w wyniku czego przybiera on na wadze. Nadprogramowe kilogramy prowadzą z kolei do pogłębiania się problemu zwyrodnienia. Błędne koło. Jak je przerwać? Karmy dla psów zmagających się z problemami stawowymi powinny cechować się umiarkowaną gęstością energetyczną. Dzięki temu łatwiej zadbać o prawidłową masę ciała pupila.
Warto sięgnąć po najwyższej jakości karmy specjalistyczne, jak karmy SPECIFC™, wspierające zdrowie stawów. W jaki sposób karma może zapewnić taki efekt i czy w ogóle jest to możliwe? Oczywiście, że tak – za pośrednictwem zawartych w niej dobroczynnych składników. Należą do nich m.in. antyoksydanty, które pomagają usuwać wolne rodniki ze stawów, hydrolizowane peptydy kolagenowe wspomagające metabolizm stawów i kryl antarktyczny będący bogatym źródłem doskonale przyswajalnych kwasów omega-3. Ponadto karma dla psa SPECIFIC™ zawiera chondroitynę (jeden z podstawowych składników chrząstki stawowej) i L-karnitynę (wspierającą utrzymanie masy mięśniowej).
Chcąc zapewnić swojemu podopiecznemu długie i szczęśliwe życie u Twego boku, dokonuj mądrych, przemyślanych wyborów. Dbaj o jego dietę i aktywność, nie zapominaj o regularnych badaniach profilaktycznych, które pozwolą wychwycić ewentualny problem na wczesnym etapie!