pies patrzacy na miske z jedzeniem
pies patrzacy na miske z jedzeniem

Optymalne porcjowanie posiłków w psiej diecie

Coraz więcej opiekunów czworonogów ma świadomość tego, jak istotną rolę w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu odgrywa zbilansowana dieta u psa. Równie jednak istotne co skład posiłku jest jego optymalne porcjowanie. Nawet bowiem najlepszej jakości karma nie spełni swojego zadania, jeśli będzie serwowana w nadmiarze lub pies będzie otrzymywał jej za mało. Ile powinien jeść pies? Co zrobić, aby mieć pewność, że dobowa dawka pokarmu jest właściwa? Sprawdź już teraz!

Więcej

Ile je pies?

Na tak postawione pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy pies jest bowiem inny, ma swoje specyficzne potrzeby i wymagania. Ilość dziennej dawki karmy oraz to, na ile posiłków powinna być rozłożona, zależy od bardzo wielu czynników, a należą do nich między innymi: wiek, masa ciała psa, aktualna kondycja, tryb życia, specyficzny stan (jak np. ciąża, karmienie przez sukę, zabieg kastracji). Przykładowo szczenięta, suki ciężarne czy karmiące mają znacznie większe zapotrzebowanie kaloryczne niż psy dorosłe, niespodziewające się szczeniąt i niekarmiące.

Jako odpowiedzialny opiekun musisz wiedzieć, jakiej dawki pokarmu potrzebuje Twój pupil i ściśle jej przestrzegać. Większość psów, gdyby zyskały stały dostęp do pokarmu, prawdopodobnie nie potrafiłaby sobie samodzielnie go dawkować. Taka sytuacja z pewnością szybko poskutkowałaby problemami zdrowotnymi.

Gotowa karma – odpowiedź na potrzeby Twoje i Twojego psa!

Wysokiej jakości karmy bytowe dla psów, jak np. karmy SPECIFIC™, stanowią zbilansowane pożywienie, co oznacza, że w zalecanej przez producenta dawce dostarczają do psiego organizmu wszelkie niezbędne składniki odżywcze we właściwych proporcjach. Przestrzeganie podanych dawek jest bardzo istotne. Jeśli bowiem wydaje Ci się, że pies otrzymuje za mało pokarmu i będziesz serwować np. podwójną porcję, pupil szybko może przybrać na wadze. Jeżeli z kolei uważasz, że wyznaczona dawka to za dużo i będziesz podawać psu pomniejszoną porcję, możesz doprowadzić nie tylko do jego głodu, ale również do niedoborów wspomnianych składników odżywczych. Decydując się na gotową karmę bytową, zaufaj specjalistom i nie zmieniaj dawek!

Ile posiłków dziennie powinien jeść pies?

Ta kwestia także uzależniona jest m.in. od wieku i kondycji psa. Przyjmuje się, że szczenięta powinny otrzymywać dzienną dawkę pokarmu nawet w 5 porcjach. Następnie, w wieku około sześciu miesięcy można je zredukować do 3-4 posiłków. Choć nadal jest wielu zwolenników karmienia dorosłych psów zaledwie raz dziennie, warto rozłożyć pupilowi dobową dawkę na 2 porcje, aby jednorazowo się nie przejadł. W przypadku psów starszych i schorowanych, których metabolizm jest spowolniony, może okazać się konieczne ponowne dzielenie codziennej dawki na kilka mniejszych porcji.

Czy mój pies otrzymuje właściwą porcję pokarmu?

Istnieją psy zarówno „wiecznie głodne”, jak i niejadki. Jeśli podajesz czworonogowi zalecaną dawkę, a on sam nie wykazuje żadnych objawów choroby, jest aktywny, wesoły, ma zdrową, lśniącą sierść, mocne zęby i pazury, najpewniej oznacza to, że dieta mu służy. Niemniej, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, udaj się do lekarza weterynarii i wykonaj podstawowe badania, które wskażą, czy pies nie cierpi przypadkiem na niedobór bądź nadmiar określonych składników odżywczych.

Jeśli martwisz się tym, że Twój czworonożny przyjaciel cierpi, bo ma nadmierny apetyt, zjada porcję w zaledwie minutę i szuka więcej, zastanów się nad zmianą karmy na mniej kaloryczną, której będzie mógł zjeść nieco więcej. Kiedy masz natomiast problem z niejadkiem, który nie zjada nawet połowy porcji, przemyśl zmianę karmy na bardziej skoncentrowaną, której już niewielka ilość dostarczy do jego organizmu potrzebne składniki. Pamiętaj o tym, aby nie eksperymentować samodzielnie, jeśli nie posiadasz wystarczającej wiedzy. Poproś o radę lekarza weterynarii lub dietetyka zwierzęcego!