karmy bytowe i specjalistyczne
karmy bytowe i specjalistyczne

Karma weterynaryjna a karma bytowa – wyjaśniamy różnice!

Istnieje wiele rodzajów karm dla psów i kotów – tak wiele, o tak przeróżnych nazwach, że czasem ciężko zorientować się, czemu służą i która z nich będzie najlepsza właśnie dla naszego pupila. Jeden z podziałów obejmuje karmy weterynaryjne i karmy bytowe. Co to takiego? Czym się od siebie różnią i kiedy je podawać? Dowiedz się już teraz i zadbaj o zbilansowaną dietę swojego czworonoga!

Więcej

Karmy bytowe – co to jest?

Zarówno karmy dla psów, jak i karmy dla kotów mogą być produktami weterynaryjnymi lub tzw. bytowymi. Co to znaczy? Karma bytowa to nic innego jak posiłek przeznaczony dla zdrowych zwierząt. Zdrowych, czyli takich, które nie cierpią na żadne konkretne schorzenia, jak np. alergia, nadwrażliwość pokarmowa, cukrzyca, nadwaga, choroby stawów czy kamica, i nie wymagają specjalnej diety. Wysokiej jakości karmy bytowe, jak np. karmy SPECIFIC™, stanowią pełnoporcjowe, zbilansowane pożywienie. To z kolei oznacza, że dostarczają do organizmu zwierzęcia wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. W związku z tym nie zachodzi konieczność żadnej suplementacji.

Karma bytowa powinna być właściwie dobrana do potrzeb psa lub kota związanych z wiekiem, wagą, trybem życia. Przykładowo psy pracujące lub suki ciężarne i karmiące potrzebują karmy wysokoenergetycznej w przeciwieństwie do zwierząt umiarkowanie aktywnych czy wykazujących predyspozycje do nadwagi. Wśród bogatej gamy karm bytowych znajdują się zarówno karmy suche i mokre.

Karmy weterynaryjne – co to jest?

Karmy weterynaryjne wysokiej jakości, tak samo jak bytowe, są pełnoporcjowym, zbilansowanym posiłkiem, który zapewnia zwierzęciu wszystko, czego potrzebuje. Dodatkowo jednak ich starannie skomponowany skład ma za zadanie wspierać leczenie określonych schorzeń lub/i łagodzić objawy. Karmy tego rodzaju tworzone są z myślą o zwierzętach zmagających się z najczęściej występującymi dolegliwościami, takimi jak np.:

  • alergia i nietolerancja pokarmowa – karmy dla psich i kocich alergików cechują się m.in. starannie dobranym, ograniczonym składem i obecnością hydrolizowanego białka (tj. pociętego na bardzo małe cząsteczki), które jest znacznie mniej alergenne, a także brakiem glutenu i lekkostrawnością;
  • choroby serca, nerek i wątroby – karmy odznaczają się m.in. obniżoną zawartością fosforu i białka, co odciąża nerki i obniżonym stężeniem miedzi, co wpływa korzystnie na pracę wątroby;
  • nadwaga – to problem niezwykle poważny, coraz częściej obserwowany zarówno u psów i kotów. Charakterystyczną cechą karm jest obniżona zawartość tłuszczu i jednocześnie zwiększona zawartość włókna i białka, które powodują, że nawet bardzo łakomy pies czy kot naje się do syta, nie dostarczając jednocześnie do organizmu zbyt dużej ilości kalorii.

Jeszcze inne karmy weterynaryjne dedykowane są np. zwierzętom cierpiącym na cukrzycę i choroby immunologiczne, choroby jelit, problemy ze stawami. Ważną grupą karm są te dedykowane psom i kotom w trakcie leczenia i po zabiegu, kiedy organizm potrzebuje szczególnego wsparcia. W przypadku karm specjalistycznych również możesz nabyć te stworzone z myślą o psach młodych i starszych, w wersji mokrej i suchej.