Warning: Undefined property: WP_Error::$name in /home/idee/domains/omegakarmy.pl/public_html/wp-content/themes/omegakarmy/single.php on line 107
Borelioza u psa
Borelioza to groźna choroba, na którą narażeni są nie tylko ludzie. Nasi czworonożni przyjaciele także mogą na nią zachorować, a jej konsekwencje bywają poważne. W związku z tym istotne jest poznanie objawów choroby, które pozwoli jak najszybciej postawić trafną diagnozę i podjąć leczenie, oraz znajomość metod profilaktyki. Dowiedz się więcej!
Spis treści
Borelioza u psa – co to za choroba?
Borelioza, nazywana również chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową, jest wieloukładową, bakteryjną chorobą zakaźną wywoływaną najczęściej przez krętki Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii i Borrelia afzelii. Jest ona przenoszona przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Należy zwrócić uwagę, że samo ukąszenie zarażonego kleszcza wcale nie musi oznaczać zakażenia boreliozą. Wyniki badań wskazują, że musi upłynąć od 16 do nawet 48 godzin żerowania tego niebezpiecznego pajęczaka, aby żywiciel uległ zakażeniu. W świetle tych faktów tym bardziej wzrasta rola profilaktyki – przede wszystkim regularnego przeglądania pupila pod kątem obecności kleszczy.
Borelioza u psa – objawy
Borelioza to choroba podstępna, bowiem może nie dawać żadnych objawów lub mogą one pojawić się po kilku tygodniach lub nawet miesiącach od momentu ukąszenia. Najczęściej występujące symptomy choroby to m.in.:
- gorączka;
- powiększenie węzłów chłonnych;
- kulawizna (spowodowana ostrym zapaleniem stawów);
- osłabienie, apatia;
- utrata apetytu i towarzyszący jej spadek masy ciała;
- kłębuszkowe zapalenie nerek.
Zdecydowanie rzadszymi objawami są zaburzenia neurologiczne i drgawki. Co istotne, w przypadku psów nie występuje rumień wędrujący – bardzo charakterystyczny objaw choroby u ludzi. Symptomy schorzenia mogą utrzymywać się przez jakiś czas, np. kilka dni, zanikać i ponownie nawracać z mniejszą bądź większą siłą. Borelioza niejednokrotnie diagnozowana jest w gabinetach weterynaryjnych przypadkiem, gdy opiekun zgłasza się z zupełnie innym problemem – jak się później okazuje, często wynikającym właśnie z zakażenia.
Borelioza u psa – leczenie i diagnostyka
Podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku podejrzenia boreliozy jest badanie krwi. Istnieje możliwość wykonania szybkich testów, które pokazują obecność przeciwciał lub ich brak. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że przeciwciała będą widoczne w wyniku dopiero po kilku tygodniach od ugryzienia. W związku z tym przeprowadzenie takiego testu wcześniej może dać wynik fałszywie ujemny i tym samym uśpić czujność opiekuna. Jeśli objawy boreliozy są zaawansowane, specjalista może zalecić szereg innych badań, aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę, takich jak m.in. RTG czy badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.
Całkowite wyleczenie boreliozy, tzw. wyeliminowanie bakterii z organizmu, nie jest możliwe. Prawidłowo dobrana do pacjenta antybiotykoterapia pozwala jednak znacząco złagodzić, a nawet tymczasowo cofnąć objawy. To, w jaki sposób pies będzie reagował na zakażenie, uzależnione jest od wielu czynników, w tym m.in. od stopnia jego odporności, ogólnego stanu zdrowia, diety.
Borelioza – profilaktyka
Uniknięcie zachorowania na boreliozę nie zawsze jest możliwe, ale istnieją metody, które pozwalają zminimalizować ryzyko. Należą do nich:
- regularna kontrola psa – po każdym spacerze, szczególnie na obszarach leśnych, na łąkach i polach, choć bezpiecznie nie mogą czuć się również opiekunowie psów mieszkających w mieście i spacerujących po osiedlowych trawnikach;
- środki ochrony – tabletki, krople typu spot-on lub obroże przeciwkleszczowe – uzgodnij z lekarzem najlepszą formę ochrony w przypadku Twojego pupila;
- szczepienie przeciw boreliozie – pierwsza dawka może być podana już po 12. tygodniu życia szczenięcia, kolejną dawkę podaje się po upływie 3 do 5 tygodni, szczepienia przypominające powinny odbywać się co rok.
Borelioza to nieuleczalna choroba, która – choć nie musi – może powodować wiele szkód dla organizmu. Dlatego wykonaj kilka powyższych kroków i zapobiegaj, zamiast leczyć!