zaglądający kot
zaglądający kot

Żwirek dla kota – jaki wybrać?

Jeśli jesteś szczęśliwym opiekunem mruczka, wiesz na pewno, jak bardzo wymagającymi zwierzętami są koty. Niejednokrotnie mają także określone preferencje co do żwirku. Jakie są jego rodzaje? Jaki żwirek dla kota będzie najlepszym rozwiązaniem? Co w sytuacji, gdy nie możesz dostać żwirku, z którego do tej pory korzystał Twój pupil, a z innego nie chce korzystać? Poznaj te i inne najważniejsze informacje!

Więcej

Rodzaje żwirków dla kota

Dawniej koty, nawet te, które miały wstęp do domu, i tak większość czasu spędzały poza nim i także na zewnątrz załatwiały swoje potrzeby fizjologiczne – zazwyczaj w ziemi lub piachu. Kiedy jednak mruczki na stałe zagościły w domach, szybko zaczęły pojawiać się zarówno kolejne rodzaje kuwet, żwirków i innych akcesoriów do higieny i pielęgnacji. Oto najbardziej popularne i najchętniej wykorzystywane przez opiekunów rodzaje żwirków dla kota:

  • Żwirek silikonowy, a właściwie silikatowy – jego ogromną zaletą jest to, że jest bardzo wydajny. Jeśli z kuwety korzysta tylko jeden kot, żwirek na nowy wymienia się przeciętnie co 2-3 tygodnie, czasem nawet co 4! Oczywiście należy czyścić ją codzienne, wyrzucając odchody. Mocz jest wchłaniany przez granulki silikażelu zawarte w żwirku, a te osiadają na dnie. Ten rodzaj żwirku cechuje się wysokim stopniem pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. Jedyną wadą jest stosunkowo wysoka cena w porównaniu z innymi żwirkami.
  • Żwirek bentonitowy – występuje w kilku grubościach ziaren (im grubsze, tym mniej się pyli i trudniej wynieść go poza kuwetę), stosunkowo dobrze wchłania zanieczyszczenia i pochłania nieprzyjemny zapach. Jego cena jest przystępna, a sam jest zazwyczaj dostępny w większości sklepów, nawet w marketach. Natomiast nie można go spłukiwać w toalecie (tak samo, jak w przypadku żwirku silikonowego) – podczas sprzątania należy zaopatrzyć się w reklamówkę lub specjalny worek na odchody i po prostu regularnie je wynosić.
  • Żwirek drewniany – jest naturalny, występuje w różnych rozmiarach. Jest dość wydajny, stosunkowo niedrogi, dobrze pochłania zapachy i bez problemu zbryla się. Jego zaletą jest m.in. możliwość spłukiwania w toalecie.

Żwirek dla kota występuje nie tylko w różnych rozmiarach granulek, ale też w rozmaitych wersjach zapachowych. Poza wyżej wymienionymi możesz spotkać się także z takimi rodzajami żwirków jak np. żwirek kukurydziany (również naturalny, zyskuje coraz większą popularność) i sepiolitowy. Wyjątkowym rodzajem jest natomiast żwirek diagnostyczny, który nie wchłania moczu, dzięki czemu możliwe jest jego pobranie do badania.

Jak wybrać żwirek dla kota?

Szybko się przekonasz, że tak naprawdę wybierzesz nie Ty, ale… Twój kot! Jeśli z jakiegoś powodu nie spodoba mu się zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie, może w ogóle nie wejść do kuwety. Potrzeby fizjologiczne będzie załatwiać tuż obok lub w jeszcze innym miejscu, np. na dywanie. Jeśli jednak nie masz tego problemu, bo Twój podopieczny szybko przyzwyczaja się do zmian, wybierz żwirek, który Ci najbardziej odpowiada pod względem ceny, zapachu, sposobu i częstotliwości sprzątania. Bez względu na to, co wybierzesz, nie decyduj się na bardzo drobne granulki, bo mogą się bardzo pylić, a poza tym kot będzie je wynosił na łapkach i roznosił po całym mieszkaniu. Przeczytaj także, jak zadbać o prawidłowe żywienie kota!

Pomimo tego, że kot nie lubi zmian, i tak chcesz wypróbować inny żwirek? Musisz nieco „oszukać” mruczka. Wymieszaj nowy żwirek ze starym. Rób to jednak stopniowo. Dosypuj niewielkie ilości nowego żwirku do kuwety, początkowo zaledwie jedną garść, i obserwuj zachowanie pupila. Pamiętaj o tym, aby nie zmieniać żwirku na ziemię lub piasek. Choć jest to bardzo tania opcja, szybko jej pożałujesz, bo nie poradzisz sobie ze sprzątaniem!