jak bawić się z młodym kotem
jak bawić się z młodym kotem
O kotach
Warning: Undefined property: WP_Error::$name in /home/idee/domains/omegakarmy.pl/public_html/wp-content/themes/omegakarmy/single.php on line 107

Zabawy z kociętami – na co warto zwrócić uwagę?

Koty, choć potrafią drzemać sporą część dnia w swoich ulubionych domowych zakamarkach, tak naprawdę są zwierzętami bardzo aktywnymi, zadziornymi i ciekawymi otaczającego je świata. Będąc opiekunem kociaka, musisz o tym pamiętać. Jeśli chcesz, aby Twój podopieczny prawidłowo się rozwijał i był szczęśliwy, zapewnij mu wszystko, czego potrzebuje. Jedną z kocich potrzeb jest zabawa! Jak się bawić z małym kotkiem? Dlaczego warto to robić? Sprawdź!

Więcej

Warning: Trying to access array offset on null in /home/idee/domains/omegakarmy.pl/public_html/wp-content/themes/omegakarmy/single.php on line 185

Zabawy dla kotów w domu – dlaczego są tak ważne?

Bawią się nie tylko dzieci (i dorośli!), ale także wiele gatunków zwierząt, w tym kotów. Zabawa niesie szereg korzyści i pełni ogromnie ważną rolę w rozwoju. Poprzez zabawę zwierzęta uczą się pożądanych zachowań, prawidłowej komunikacji między sobą, zdobywają doświadczenie. Jeśli uważnie przyjrzysz się swojemu kociakowi, zauważysz, że jego zabawa zawiera elementy tzw. łańcucha łowieckiego. W naturze dziko żyjące zwierzęta muszą przyswoić jego kolejne etapy, jeśli chcą… przetrwać!

W przypadku kota łańcuch łowiecki wygląda następująco: wpatrywanie się w potencjalną zdobycz, skradanie się, pogoń, schwytanie, zabawa zdobyczą, zabicie, zjedzenie. Kociaki już od pierwszych tygodni życia właśnie poprzez zabawę uczą się zachowań łowieckich, gdyż jest to zakodowane w ich genach. Zabawa, o ile oczywiście jest właściwie dopasowana do możliwości i potrzeb kota, pozwala mu spożytkować nadmiar energii i obniżyć napięcie, a przez to po prostu odprężyć się. Ponadto jest świetnym sposobem na zagospodarowanie wolnego czasu i budowanie więzi z mruczkiem, jeśli oddajecie się wspólnym harcom.

Jak bawić się z kociętami?

Jeśli zastanawiasz się, jak trenować motorykę u kota i jak bawić się z młodym kociakiem, zapamiętaj kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim nie zmuszaj malucha do intensywnej zabawy. Nie proponuj mu jej zaraz po jedzeniu, nie budź go specjalnie. Zaczekaj na moment, gdy kociak sam będzie miał ochotę na psoty. Nie zapominaj o wspomnianym łańcuchu łowieckim. Jeśli chcesz bawić się z kotem w polowanie (np. przy pomocy wędki czy innej zabawki), obserwuj pupila i pozwól mu zrealizować kolejno wszystkie elementy łańcucha. Gdy kot upoluje zdobycz, nie odbieraj mu jej, aby się nie zestresował i nie sfrustrował! Pozwól mu chwilę nacieszyć się zdobyczą. Możesz też podłożyć smakołyk. Kiedy kot go zje, polowanie będzie można uznać za udane!

Choć kot to urodzony łowca, polowanie nie jest jedyną zabawą, którą możesz mu zaoferować. Postaw na różnego rodzaju zabawki logiczne, interaktywne, jak np. różnego rodzaju maty i szufladki do chowania smakołyków. Koty są naprawdę inteligentnymi stworzeniami, które łatwo i chętnie się uczą, jeśli tylko stosujesz właściwe metody szkolenia. Zabawki różnego typu możesz zrobić samodzielnie – i to niewielkim kosztem. Znajdź duże kartonowe pudełko lub miskę. Włóż do środka np. lekkie piłeczki (takie jak do suchego basenu dla dzieci) lub zmięte w kulkę kartki papieru. Wrzuć garść smakołyków – niech kot nieco się natrudzi, aby je wydobyć!

Czy wiesz, że w ten sposób przyzwyczajasz podopiecznego do różnych powierzchni, faktur, dźwięków i nietypowych sytuacji – to wszystko to tzw. habituacja. Im bardziej różnorodne będzie otoczenie kociaka, tym będzie bardziej pewnym siebie, otwartym na świat dorosłym kotem!