Kot wąchający zioła
Kot wąchający zioła

Sprawdź, jakie zioła można podawać kotu! Które zioła mogą wzbogacić jego dietę?

Kot to zwierzę mięsożerne – co do tego nie ma wątpliwości. Nie zaszkodzi jednak wzbogacić jego dietę (a także otoczenie) w zioła, które mają korzystne właściwości, a przy okazji są atrakcyjne zapachowo. Dowiedz się, jakie zioła są bezpieczne dla kota!

Więcej

Zioła dla kota – dlaczego warto włączyć je do diety?

Istnieje grupa ziół, które zdecydowanie warto włączyć do kociej diety. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ich właściwości prozdrowotne lub uspokajające i wprawiające w dobry nastrój. Poza tym sam zapach wielu ziół jest dla kota atrakcyjny i może stanowić zarówno zachętę do zjedzenia karmy, której nie chce jeść, jak i do eksploracji otoczenia – jeśli oprócz szczypty ziół w misce zdecydujesz się zafundować kotu (i sobie) mini ogródek ziołowy.

Zioła bezpieczne dla kota

Wśród ziół, które nie stanowią zagrożenia dla pupila – a wręcz przeciwnie, mogą mieć dobroczynny wpływ na jego zdrowie i zachowanie – jest wiele popularnych roślin, które z pewnością znasz lub nawet masz już w domu. Poznaj listę!

Kocimiętka

To niekwestionowana królowa kocich ziół, dodawana do różnych akcesoriów i zabawek. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie koty reagują na kocimiętkę. Około 1/3 mruczków nie ociera się o zabawki nią nasączone i nie tarza się w suszu czy świeżej roślinie. Co ciekawe, reakcja na kocimiętkę lub jej brak jest uwarunkowana genetycznie. W przypadku większości kotów kocimiętka sprawdzi się nie tylko jako zioło do zabawek. Wprawia ona koty w stan relaksu, błogości, wręcz upojenia, podobnie zresztą jak waleriana. Obie rośliny znajdują więc zastosowanie w terapiach behawioralnych jako zioła uspokajające dla kota. W przypadku niektórych mruczków dodatek kocimiętki może też podnieść atrakcyjność karmy.

Rozmaryn

Napar z rozmarynu ma działanie tonizujące na przewód pokarmowy. Roślina ta posiada właściwości żółciopędne, może być więc wykorzystywana jako zioło pobudzające apetyt i regulujące trawienie. Ma też właściwości antyseptyczne, jest bogata w błonnik.

Uwaga! Rozmaryn nie jest bezpieczny dla kociąt, kotek ciężarnych oraz zwierząt chorych na padaczkę!

Tymianek

To jedno z najlepszych ziół przeciwzapalnych dla kota. Ma również właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, a nawet przeciwpasożytnicze. Czy można w takim razie praktykować odrobaczanie kota ziołami, a konkretnie tymiankiem? Niestety sam tymianek nie jest wystarczająco skuteczny, dlatego na pewno nie wyeliminuje pasożytów wewnętrznych u kota. Istnieją preparaty z mieszanką ziół, w tym z tymiankiem, wspomagające profilaktykę pasożytów, ale nie zastąpią one odrobaczania preparatami chemicznymi.

Natka pietruszki

Dobrze każdemu znana i niezwykle smaczna pietruszka odznacza się właściwościami przeciwzapalnymi, wpływa pozytywnie na układ odpornościowy, moczowy, a także na… świeży zapach z kociego pyszczka. To idealna przekąska po wyjątkowo „aromatycznej” karmie rybnej!

Koper ogrodowy

Równie popularny i aromatyczny koper ogrodowy może sprawdzić się np. u kocich niejadków, ponieważ pobudza apetyt i wspomaga procesy trawienne.

Oregano

Nie tylko smak, ale zapach oregano jest dla wielu kotów bardzo atrakcyjny. Odrobinę tego zioła można dodać do karmy, aby zwiększyć jej atrakcyjność. Pamiętaj, że do użytku spożywczego nadają się tylko świeże lub suszone liście. Olejek z oregano jest dla mruczka silnie drażniący, tak samo jak olejek z bazylii. Liście bazylii mogą być natomiast serwowane kotu. Obie rośliny z powodzeniem mogą zagościć w ziołowym ogródku dla kota.

Inne zioła do kociego ogródka i kociej miski

Do innych bezpiecznych dla kota ziół należą m.in.:

  • kolendra – działa przeciwzapalne i moczopędne, korzystnie wpływa na nerki i układ moczowy;
  • kozieradka;
  • melisa – działa uspokajająco i rozluźniająco, napar pomaga przy chorobach żołądka i jelit;
  • nagietek;
  • rumianek;
  • zielona herbata – w niedużych ilościach.

Zanim podasz którekolwiek z ziół, upewnij się, w jakiej formie i w jakiej ilości kot może je przyjąć.

Zioła niebezpieczne dla kota

Istnieje szereg ziół i przypraw, które dla człowieka są zdrowe i bezpieczne, ale kotu mogą zaszkodzić. Oto lista tych, które lepiej trzymać poza zasięgiem mruczków:

  • anyż gwiazdkowy;
  • czosnek, cebula, szczypiorek;
  • gałka muszkatołowa;
  • mięta pieprzowa – chociaż lekki napar z mięty może mieć działanie korzystne dla kota, sama roślina nie powinna znajdować się w jego zasięgu, ponieważ zarówno jej liście, jak i łodygi mają działanie drażniące;
  • ostra papryka, pieprz i inne ostre przyprawy;
  • piołun.

Jeśli masz którekolwiek z powyższych, zadbaj o to, aby pupil się nimi nie częstował!

Podsumowanie

Pomimo tego, że kot jest zwierzęciem mięsożernym, śmiało możesz wzbogacić jego dietę odrobiną ziół, które dostarczą jego organizmowi dobroczynnych składników odżywczych. Pamiętaj jednak o tym, aby zawsze sprawdzić, czy dana roślina jest bezpieczna dla pupila i w jakiej ilości może ją zjeść!