Warning: Undefined property: WP_Error::$name in /home/idee/domains/omegakarmy.pl/public_html/wp-content/themes/omegakarmy/single.php on line 107
Rośliny trujące dla kotów
Koty to wyjątkowo ciekawe świata stworzenia, które wiedzę o nim gromadzą w bardzo różny sposób – w tym niejednokrotnie… podgryzając „obiekt badań”. Jeśli jesteś opiekunem mruczka lub dopiero planujesz zaproszenie go pod swój dach, zdobądź niezbędną wiedzę na temat roślin, które mogą mu zaszkodzić. Jakie rośliny trują kota? Czy istnieją rośliny, które nie wyrządzą mu krzywdy, gdy postanowi je przekąsić? I co równie ważne – co zrobić, by ograniczyć roślinożerne zapędy tego – o ironio – bezwzględnego mięsożercy? Sprawdź!
Dlaczego kot lubi skubnąć roślinkę?
Kot, jako bezwzględny mięsożerca, którego układ pokarmowy jest przystosowany do pobierania składników odżywczych z pokarmu zwierzęcego, nigdy nie będzie zdeklarowanym wegetarianinem. Nie przeszkadza mu to jednak w podskubywaniu rozmaitych roślin. Dlaczego to robi? Jak zostało już nadmienione we wstępie, jedną z przyczyn jest naturalna ciekawość. Mruczek, widząc roślinę, niejednokrotnie po prostu odruchowo, instynktownie po nią sięga. Bardzo ważną „funkcją” roślin jest pomoc w pozbywaniu się niestrawionych resztek pokarmów i prawdziwej kociej zmory – pilobezoarów, czyli kul włosowych, potocznie zwanych „kłaczkami”. Najczęściej do tego celu kotom służy trawa, będąca znacznie bezpieczniejszą alternatywą niż np. rośliny doniczkowe i ogrodowe.
Kot a rośliny w domu i ogrodzie
Wiele roślin, choć bez wątpienia są piękne, zdobią wnętrze i wprowadzają do niego przyjemną atmosferę, to trujące rośliny dla kota. Mowa tu nie tylko o roślinach doniczkowych, ale też np. kwiatach ciętych, które tak chętnie wkładamy do wazonu. Należą do nich m.in.: konwalia, lilia, chryzantema, hortensja, skrzydłokwiat, popularna w okresie świątecznym gwiazda betlejemska (inaczej poinsecja), fikus, filodendron, dracena, fiołek, dieffenbachia.
Kot i rośliny doniczkowe to zazwyczaj kiepskie połączenie, nawet wówczas, gdy są to rośliny dla mruczka bezpieczne. Koty mają bowiem niezwykły dar do zrzucania i rozbijania doniczek – i to niezależnie od tego, jak są duże i dobrze zabezpieczone! Niemniej, jeśli nie chcesz wybierać między kotem i roślinami, a do tego niestraszne są Ci potencjalne straty, śmiało możesz wprowadzić do domu np. róże, słoneczniki czy gerbery.
Co zrobić, by zarówno kotu, jak i roślinom nic nie groziło?
Pamiętaj o jednej istotnej kwestii – nie możesz karcić kota za podgryzanie roślin! To zachowanie instynktowne, zupełnie naturalne i potrzeba, którą musi realizować. Karcąc go za to i uniemożliwiając tę czynność, możesz doprowadzić m.in. do zaburzeń natury behawioralnej. Dlatego właśnie po pierwsze zadbaj o to, aby w domu nie było roślin trujących dla kota.
Po drugie zaoferuj podopiecznemu tzw. „kocią trawkę” (najczęściej są to nasiona rozmaitych zbóż). Wysiej ją w doniczce i pozwól podjadać, gdy kot będzie miał na to ochotę. Wówczas istnieje spora szansa, że straci zainteresowanie innymi roślinami.
Po trzecie zatroszcz się o prawidłową dietę. Jeśli zauważasz, że Twój mruczek konsekwentnie podjada rośliny, a do tego ma problemy trawienne różnego rodzaju, najlepszym rozwiązaniem będzie specjalna karma dla kota na dobre trawienie, jak wysokiej jakości karmy SPECIFIC™. W przypadku poważnych, niepokojących objawów skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo swojego kota!