Kot z pasożytami – co robić?
Czy wiesz, że nie tylko koty wychodzące i wolno żyjące, ale także te mieszkające na stałe w domu narażone są na kontakt z różnego rodzaju pasożytami? Zarobaczenie może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, dlatego tak istotne są profilaktyka, umiejętność obserwacji podopiecznego i rozpoznawania objawów obecności pasożytów.
Pasożyty u kota – objawy
Z uwagi na to, że większa część kotów – zarówno wychodzących, jak i pozostających w domu – w którymś momencie życia zaraża się pasożytami, niezmiernie ważne jest posiadanie choćby podstawowej wiedzy na ten temat. Robaczyca u kota może pociągać za sobą poważne skutki zdrowotne. Im szybciej zaczniesz ją podejrzewać i trafisz do gabinetu weterynaryjnego, tym łatwiej pozbędziesz się „nieproszonych gości” i zminimalizujesz ryzyko powikłań.
Najbardziej oczywistym i niebudzącym wątpliwości objawem zarobaczenia są robaki w kale kota. Czasem mogą być zauważalne w wymiocinach. Inne objawy mogą być mylące, gdyż współtowarzyszą również innym schorzeniom, a należą do nich m.in.:
- biegunka i wymioty bez widocznych pasożytów lub ich fragmentów w wydalonej treści;
- utrata apetytu i spadek wagi lub wręcz przeciwnie – spadek wagi przy wzmożonym apetycie (typowy objaw obecności tasiemca);
- apatia;
- pogorszenie kondycji sierści;
- śluz lub/i krew w odchodach;
- kaszel;
- duszności;
- anemia – możliwa do stwierdzenia wyłącznie na podstawie badań.
W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z objawów nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii.
Pasożyty u kota – rodzaje
Istnieje wiele rodzajów pasożytów wewnętrznych u kota, ale do tych, które atakują i diagnozowane są najczęściej, należą:
- glisty u kota – glista kocia należąca do nicieni jest najpowszechniejszym kocim pasożytem. Do zakażenia nią może dojść już w czasie ssania mleka przez kocięta. Do organizmu kotów dorosłych dostaje się ona m.in. z zanieczyszczonym pokarmem lub wodą (surowe mięso, woda z kałuży, zjedzenie zarobaczonego gryzonia). Narażone są także koty domowe, bowiem jaja pasożytów możesz nieświadomie przynieść na rękach i butach;
- tasiemiec u kota – do zarażenia tasiemcem bardzo często dochodzi u kotów, które wcześniej borykały się z pasożytami zewnętrznymi, takimi jak pchły, które są pośrednim żywicielem tasiemca. Jest to pasożyt dorastający do 80 cm długości, który wywołuje duże szkody w organizmie zwierzęcia, a w skrajnych przypadkach zarobaczenia może nawet zagrażać jego życiu;
- pierwotniaki – najczęściej atakującymi koci organizm pierwotniakami są kokcydia, Giardia lamblia i Toxoplasma gondii.
Zobacz również: Czy kotu trzeba myć zęby?
Pasożyty u kota – leczenie
W przypadku podejrzenia zarobaczenia, udaj się do lekarza i wykonaj zlecone badania. Podstawowym z nich jest badanie kału – specjalista poinstruuje Cię, jak pobrać i zabezpieczyć próbki. Jeśli wynik badania na obecność pasożytów okaże się pozytywny, lekarz poda preparat, który je zwalczy. Mogą to być zarówno krople na robaki dla kota (spot-on, które aplikuje się na kark), żel, pasta, tabletki. Odrobaczania nie należy przeprowadzać samodzielnie, ale zawsze po konsultacji z lekarzem, który wyliczy prawidłową dawkę preparatu i ustali częstotliwość jego podawania.
Aby mieć pewność, że kot jest zdrowy i w jego organizmie nie rozwijają się niebezpieczne pasożyty, wykonuj profilaktyczne badania i regularnie odrobaczaj pupila – również wówczas, gdy jest niewychodzący, bo jak już wiesz, nawet całodobowe przebywanie w domu nie daje gwarancji tego, że podopieczny nie będzie miał kontaktu z nieproszonymi, niebezpiecznymi „lokatorami”!