mycie zębów kotu
mycie zębów kotu

Czy kotu trzeba myć zęby?

Koty dziko żyjące… nie posiadają pasty i szczoteczki! Można zatem założyć, że skoro mycie zębów nie leży w ich naturze, jest to zabieg zupełnie zbędny. Jest to jednak założenie błędne. Higiena zębów u kota to rzecz bardzo ważna, bo to od niej w dużej mierze zależy zdrowie i dobre samopoczucie Twojego podopiecznego. Jak to możliwe? Jak myć kocie zęby, aby czynność ta nie była udręką i nie wywoływała w pupilu lęku? Sprawdź!

Więcej

Higiena zębów u kota – dlaczego jest ważna?

Nie każdy kot musi zmagać się z problemami jamy ustnej, ale zwierzęta te rzeczywiście mają skłonność m.in. do odkładania się kamienia nazębnego. Ten jest natomiast problemem znacznie poważniejszym niż tylko kosmetycznym. Zaniedbanie w tym zakresie może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł, a w dłuższej perspektywie także do chorób całego organizmu, jednocześnie przysparzając kotu wiele bólu i cierpienia. Systematyczne mycie kocich zębów może temu zapobiec. Regularne usuwanie płytki bakteryjnej powoduje bowiem, że nie ma ona szansy ulec mineralizacji, czyli właśnie zmienić się w kamień nazębny.

Czym objawia się kamień nazębny?

W wyniku odkładania się kamienia nazębnego zęby przybierają charakterystyczny kolor. Początkowo żółty, a w miarę rozwoju dolegliwości mogą przybrać nawet ciemnobrązową barwę, szczególnie u podstawy zębów. To jednak nie jedyny objaw kamienia nazębnego. Czasem zęby (które widzisz z przodu) mogą wydawać się stosunkowo czyste i zdrowe, a mimo to kot może zmagać się z tą kłopotliwą dolegliwością dentystyczną. Mogą o niej świadczyć m.in. nieświeży oddech, ślinienie się, zaczerwienienie (a nawet krwawienie!) dziąseł.

O ile drobne zanieczyszczenia, płytkę bakteryjną, możesz usunąć przy pomocy domowych sposobów, regularnie szczotkując kocie zęby, o tyle z kamieniem nazębnym nie poradzisz sobie samodzielnie. Jego usuwanie jest poważnym zabiegiem wykonywanym – w narkozie – przez lekarza weterynarii. Dodatkowo koty predysponowane są do chorób zębów, których nie widać gołym okiem. Mogą zostać one uwidocznione dopiero po precyzyjnej ocenie w znieczuleniu oraz wykonaniu stomatologicznych badań rentgenowskich.

Czy kotu myje się zęby pastą i szczoteczką?

Tak, o higienę kociego uzębienia możesz zadbać z pomocą pasty i szczoteczki. Pasta nie powinna być produktem przeznaczonym dla ludzi – „ludzka” pasta zawiera substancje szkodliwe dla kotów. Obecnie masz jednak spory wybór wśród tego rodzaju akcesoriów do pielęgnacji dedykowanych zwierzętom, w tym kotom. Zamiast klasycznej, miękkiej szczoteczki możesz wybrać specjalną nakładkę na palec, a nawet specjalne chusteczki stomatologiczne nasączone odpowiednim preparatem. Pamiętaj, że płyny dolewane do wody czy żele do smarowania nigdy nie będą tak skuteczne, jak mechaniczne mycie zębów.

Im wcześniej przyzwyczaisz podopiecznego do tego zabiegu, tym lepiej. Zrób to jednak ostrożnie, z wyczuciem i krok po kroku. Jeśli złapiesz kota i na siłę umyjesz mu wszystkie zęby, kolejnym razem, już na sam widok szczoteczki, może się bać, zacząć uciekać, a złapany – gryźć i drapać. Mycie zębów kotu to z pewnością wyzwanie, ale warto je podjąć, aby zapewnić mu zdrowie!

Nie ma konieczności mycia zębów kotu po posiłku – wystarczy taką procedurę wykonywać raz dziennie, o dowolnej porze. Początkowo możesz rozpocząć od szczotkowania zębów bez pasty i nagradzać kota, np. podając zdrowe przysmaki SPECIFIC™. Z drugiej strony niektóre pasty są smaczne i sprawiają, że zwierzęta chętniej poddają się temu zabiegowi. Nie od razu Rzym zbudowano! Przy pierwszych próbach zacznij od zębów z przodu, dopiero przy kolejnych zabiegach stopniowo wprowadzaj toaletę zębów umieszczonych głębiej, pod policzkiem, a na sam koniec – wewnętrznej powierzchni zębów.

Dieta a stan uzębienia

Zbilansowana dieta to podstawa. Karma, która zapewnia kotu niezbędne składniki odżywcze we właściwych proporcjach, jak np. karmy SPECIFIC™, wspiera prawidłową pracę całego organizmu. Z pomocą prawidłowego żywienia możesz w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób i dolegliwości!