Kot w podeszłym wieku – jak zadbać o jego kondycję?

Obecnie, dzięki postępowi medycyny weterynaryjnej, łatwemu dostępowi do leczenia, a w dużej mierze także po prostu dzięki warunkom, jakie opiekunowie zapewniają zwierzętom domowym, mają one szansę żyć w dobrym zdrowiu znacznie dłużej. Niemniej, choć wcale nie chcesz o tym myśleć, naturalną koleją rzeczy jest to, że Twój ukochany pupil starzeje się z biegiem czasu. Twoim zadaniem jest zaopiekowanie się nim w odpowiedni sposób. Jak to zrobić? Jak zadać o kondycję kota w podeszłym wieku, aby funkcjonował możliwie najbardziej komfortowo? Sprawdź!

Więcej

Kiedy kot staje się seniorem?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Koty starzeją się w bardzo różnym tempie, na co wpływ mają liczne czynniki – nie tylko rasa, ale też m.in. warunki życia, dieta etc. Przyjmuje się natomiast, że mruczek wkracza w podeszły wiek w chwili, gdy osiąga około 12 lat. Współczesne koty dożywają przeciętnie około 18 lat, ale są i takie, które mają ponad 20 lat i świetnie przy tym funkcjonują!

Kot senior – co wskazuje na to, że mruczek się starzeje?

Wiele kotów wkraczających w podeszły wiek traci na wadze (nie zawsze sporo, ale jednak). Zjawisko to wynika głównie z tego, że jego organizm nie przyswaja już tak efektywnie jak kiedyś cennych składników odżywczych zawartych w pożywieniu. Ponadto koci seniorzy niejednokrotnie (m.in. z powodu osłabienia węchu i smaku) borykają się z utratą apetytu, co również przekłada się na spadek masy ciała.

Starszy kot zazwyczaj stopniowo ogranicza swoją aktywność. Zaczyna przeznaczać coraz więcej czasu na drzemki, nie chce się już intensywnie bawić, np. biegając za wędką, skacząc po meblach etc. Co równie znamienne, szuka miejsc szczególnie ciepłych i komfortowych, w których może się zaszyć i odpoczywać. Zmiany te widać zwłaszcza u kotów, które do tej pory wychodziły na zewnątrz – starzejąc się, zdecydowanie ograniczają swoje wyprawy, znacznie więcej czasu spędzają w domu.

Jak zadbać o kota w podeszłym wieku?

Karma dla starszego kota znacznie różni się składem od karmy np. dla kociaka czy kota dorosłego, ale nadal młodego. Jej charakterystyczne cechy to m.in. zwiększona smakowitość (co jest istotne, aby koci staruszek nie stracił zainteresowania jedzeniem i nie zaczął niepokojąco chudnąć), wysoce strawne składniki (by organizm przyswoił jak najwięcej cennych substancji odżywczych) i bogactwo składników wspierających m.in. ruchomość stawów, prawidłową pracę wątroby, serca i nerek. Pamiętaj o tym, że gdy Twój pupil wkracza w podeszły wiek, konieczna jest zmiana karmy na lepiej dostosowaną do jego obecnych potrzeb. A co z aktywnością fizyczną? Warto zachęcać mruczka do tego, aby jak najdłużej pozostał aktywny. Miej jednak świadomość tego, że nie będzie on zachowywał się jak kociak. Nie zmuszaj go do intensywnych, męczących zabaw. Ważne jest to, aby aktywność była regularna, nie musi natomiast – i nie może! – doprowadzać kota na skraj wyczerpania. Zadbaj o ciekawe rozrywki, które będą wymagać umiarkowanej aktywności fizycznej i umysłowej. Nie rób niczego na siłę. Spędzaj czas ze swoim przyjacielem, ciesz się tymi wspólnymi chwilami i doceniaj je!

Podstawą, niezależnie od wieku podopiecznego, są regularne kontrole w gabinecie weterynaryjnym. Dzięki nim znacznie szybciej można wykryć ewentualne schorzenia, które – nieleczone – poważnie mogą zagrozić kociej kondycji, a nawet skrócić życie pupila. Kolejną istotną kwestią jest zbilansowana dieta u kota. W dużej mierze to właśnie ona wpływa na zdrowie, kondycję i samopoczucie zwierzęcia. Co powinien jeść starszy kot? Oczywiście karmę dedykowaną kocim seniorom.