smutny leżący kot
smutny leżący kot

Jak rozpoznać stres u kota?

Choć zwykło się sądzić, że koty to niezależne, odważne i zadziorne stworzenia, tak naprawdę są niezwykle wrażliwe, a co za tym idzie – podatne na stres. Z uwagi na ową niezależność i swego rodzaju skrytość nie zawsze szybko i łatwo można rozpoznać, że mruczek przeżywa trudności. Wiedza na temat tego, jakie są objawy stresu u kota, jak je rozpoznać i jak przeciwdziałać, jest kluczowa dla zapewnienia mu zdrowego i szczęśliwego życia. Dowiedz się więcej!

Więcej

Stres u kota – przyczyny

Istnieje niezliczenie wiele przyczyn stresu u kota. Nieprzyjemne odczucia, utratę poczucia bezpieczeństwa i w konsekwencji silny stres mogą wywołać z pozoru błahe czynniki, jak np.:

  • kuweta, która jest brudna lub/i ustawiona w złym miejscu (niewystarczająco ustronnym) bądź zbyt mała liczba kuwet w odniesieniu do liczby kotów;
  • nieodpowiadający kocim preferencjom żwirek;
  • nietolerowany przez kota rodzaj pokarmu;
  • niewłaściwy zdaniem kota materiał, z którego wykonane są miski,
  • brak zajęć powodujący permanentną nudę;
  • brak aktywności fizycznej i możliwości eksploracji otoczenia;
  • brak bezpiecznej kryjówki, w której mruczek może odpocząć bez obaw;
  • pojawienie się nowego domownika (innego kota, psa, dziecka);
  • utrata domownika, np. z powodu wyprowadzki lub śmierci;
  • niewystarczający kontakt z opiekunem, np. z powodu jego częstych wyjazdów.

Szczególnie podatne na stres są przede wszystkim koty po trudnych przejściach, karcone, doświadczające bezdomności, niepoddane procesowi socjalizacji i habituacji. Wówczas powodem stresu może być tak naprawdę każda zmiana zachodząca w życiu mruczka, na którą nie jest przygotowany.

Stres u kota – objawy

Pierwsze, drobne zmiany łatwo przeoczyć lub (po dostrzeżeniu ich) zbagatelizować. Jeśli już na tym etapie nie zadziałaś odpowiednio i nie odkryjesz, co dokucza pupilowi, problem będzie się pogłębiał. Oto objawy stresu u kota, na które należy zwrócić uwagę.

Zmiany w zachowaniu

Jednym z pierwszych i najczęstszych sygnałów są behawioralne objawy stresu u kota, czyli zmiany w jego zachowaniu. Zazwyczaj wesoły, towarzyski i aktywny pupil nagle staje się apatyczny, unika kontaktu, szuka kryjówki lub wręcz przeciwnie – jest nadmiernie pobudzony. Może pojawić się dotychczas niewystępująca agresja. Wszelkie zmiany w zachowaniu powinny wzbudzić czujność opiekuna, skłonić do wnikliwej obserwacji i szukania przyczyny.

Problemy toaletowe

Jeśli kot jest prawidłowo nauczony czystości i do tej pory nie miewał „wpadek”, a nagle zaczyna załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą (obok niej lub w ogóle w innym miejscu, np. za kanapą czy na dywanie), nie należy go za to karać, ale czym prędzej odkryć źródło problemu! Stres jest tylko jedną z możliwych przyczyn takiego postępowania. Równie często powodem zmian w zwyczajach kuwetowych są dolegliwości zdrowotne, związane np. z układem moczowym, pokarmowym czy stawami.

Utrata apetytu lub nadmierny apetyt

Zestresowany, wystraszony kot najczęściej odmawia jedzenia, ale zdarza się, że zaczyna je kompulsywnie pochłaniać, próbując w ten sposób „zajeść” stres i kocie smutki. Obydwie sytuacje są niebezpieczne dla zdrowia i wymagają konsultacji ze specjalistą.

Nadmierna pielęgnacja

Pielęgnacja sierści jest jednym ze sposobów łagodzenia napięcia i odwrócenia uwagi od problemu. Kompulsywne wylizywanie (a nierzadko też wygryzanie) może prowadzić do miejscowego wyłysienia a nawet do powstawania poważnych ran!

Wymioty i biegunki

Nawracające, częste lub/i długotrwałe wymioty i biegunki mogą świadczyć zarówno o stresie, jak również o innych problemach zdrowotnych. Grożą one szybkim odwodnieniem, które bezpośrednio zagraża życiu zwierzęcia, dlatego nie należy ich bagatelizować!

Stres u kota – przeciwdziałanie

Jeśli zauważysz, że Twój pupil wykazuje oznaki stresu, natychmiast podejmij działania, które pomogą mu wrócić do formy psychicznej, odzyskać dobry nastrój i poczucie bezpieczeństwa. Po pierwsze – kompleksowo przebadaj kota, aby wykluczyć problemy zdrowotne. A co możesz zrobić samodzielnie? Działaj wielotorowo:

  • zadbaj o spokojne, bezpieczne, przewidywalne środowisko;
  • zapewnij mruczkowi ustronne schronienie (np. zabudowany drapak ustawiony w mało uczęszczanej części domu);
  • codziennie poświęcaj czas pupilowi – wykonuj regularnie zabiegi pielęgnacyjne, wymyślaj ciekawe zabawy (w tym „polowanie”), rozważ wyjście na spacer na smyczy;
  • regularnie sprawdzaj czystość kuwety;
  • serwuj podopiecznemu wysokiej jakości, smaczny pokarm, jak np. karmy SPECIFIC™, aby jego organizm otrzymywał niezbędne składniki odżywcze;
  • wypróbuj feromony dla kota na stres.

Jeśli pomimo wprowadzenia korzystnych zmian stres u kota nie ustąpi, rozważ konsultację z behawiorystą zwierzęcym.

Podsumowanie

Wiesz już, jak rozpoznać stres u kota. Wykorzystaj tę wiedzę w praktyce! Uważna obserwacja pupila to podstawa. Dzięki niej lepiej poznasz swojego czworonożnego przyjaciela i szybciej, skuteczniej zareagujesz, gdy pojawią się niekorzystne zmiany. Pamiętaj o tym, że stres jest cichym zabójcą, z którym należy bezwzględnie walczyć!