Warning: Undefined property: WP_Error::$name in /home/idee/domains/omegakarmy.pl/public_html/wp-content/themes/omegakarmy/single.php on line 107
Jak łączyć karmę mokrą i suchą w diecie dorosłego kota?
Karma dla kotów występuje w dwóch podstawowych formach: mokrej i suchej. Jak łączyć je w diecie dorosłego kota, aby nie wywołać u niego problemów trawiennych? Dowiedz się, jak prawidłowo karmić kota i zapewnij swojemu podopiecznemu zdrowy, wartościowy i smaczny posiłek!
Spis treści
Karma sucha czy mokra dla kota?
Podstawową zaletą karmy suchej jest jej stosunkowo niższa cena, a także trwałość i możliwość dłuższego przechowywania po otwarciu opakowania. Wiele kotów nawet woli karmę suchą niż mokrą, co jest jej zaletą, ale… i wadą, ponieważ mruczka przyzwyczajonego do karmy suchej trudno przestawić na pokarm mokry (i to jest m.in. jedna z ról diety mieszanej).
Zalety pokarmów suchych doceniają karmiciele kotów wolno żyjących. Latem chrupki nie psują się i nie przyciągają much, zimą natomiast – nie zamarzają jak pokarm mokry. Z kolei najważniejszym problemem związanym z nawet najlepszą pod względem składu suchą karmą dla kota jest jej niska wilgotność. Przodkowie kotów domowych to zwierzęta żyjące na sawannach i półpustyniach, dostosowane do pobierania dużej części potrzebnych im płynów bezpośrednio ze swych ofiar. Dlatego też żywienie mokrą karmą jest odpowiednie z punktu widzenia potrzeb gatunkowych zwierzęcia.
Koty nie zmieniły się zbyt mocno przez tysiąclecia i nadal wiele z nich pije mało wody, co grozi m.in. problemami z układem moczowym. Kot, który niechętnie pije wodę, nie powinien być żywiony wyłącznie suchą karmą. Dieta mieszana może okazać się w tym przypadku dobrym rozwiązaniem.
Kiedy warto łączyć karmę mokrą i suchą?
Dietę mieszaną z powodzeniem mogą stosować karmiciele kotów wolno żyjących – jest ona korzystna ze względów ekonomicznych i praktycznych. Jeśli część kotów nie pojawi się w trakcie karmienia i dla nieobecnych trzeba zostawić karmę w misce, lepszym wyjściem jest nasypanie karmy suchej, która będzie bezpieczna do spożycia przez następne godziny. Ponadto dieta mieszana jest dobrym pomysłem, gdy dopiero zaczynasz wprowadzać karmę mokrą do diety kota żywionego do tej pory pokarmem suchym. Nawet jeśli docelowo chcesz go przestawić całkowicie na mokrą karmę, nie należy robić tego gwałtownie.
Jak prawidłowo łączyć karmę mokrą i suchą w diecie kota?
Żywienie kota to niełatwy temat. Każda zmiana diety powinna odbywać się stopniowo. Wprowadzaj mokrą karmę do kociego jadłospisu powoli, aby uniknąć problemów żołądkowych. Zacznij od wprowadzenia jednego niewielkiego posiłku mokrego dziennie i obserwuj reakcję organizmu kota. Pokarm mokry i suchy nie powinien być łączony w jednym posiłku.
Problemem przy wprowadzaniu karmy mokrej może być całkowite ignorowanie nowego posiłku przez zwierzę. Jak karmić kota w takiej sytuacji? Możesz zastosować różne metody dosmaczania, np. smakołyki w postaci sosów w tubkach (jak wyjątkowo smakowity Add One), pokruszone smaczki czy nawet rozdrobniona „posypka” ze znanej kotu karmy suchej.
Pamiętaj, że karma mokra i sucha mają inną kaloryczność w tej samej objętości. Ich łączenie wymaga znajomości zapotrzebowania kota na kalorie w ciągu doby oraz wartości energetycznej samych karm. Kiedy masz już dane, oblicz, ile posiłków i jakiej objętości powinien otrzymywać kot. Karma sucha jest bardziej kaloryczna i pod względem gramatury będzie to mniejszy posiłek niż mokry. Przykładowo, dla standardowego kota o prawidłowej sylwetce i o masie ciała 4 kg, całkowita dzienna ilość pokarmu podawanego w sposób mieszany – to około 28 gramów karmy SPECIFIC Atlantic Sardine FQD-F oraz 1 saszetka SPECIFIC Adult FXW-P. Gdybyśmy chcieli, aby jadł wyłącznie karmę suchą – byłoby to 50 gramów karmy FQD-F, a wyłącznie mokrą – 185 gramów (2 i 1/5 saszetki) FXW-P. Wiadomo, że wyliczenia kaloryczne dotyczą „statystycznego, uśrednionego” kota i są to dane wyjściowe, więc przy każdej zmianie diety należy regularnie monitorować masę ciała oraz BCS, a następnie dopasowywać ilość pokarmu do faktycznego zapotrzebowania.
Zobacz również: Kot nie chce jeść – jakie mogą być tego powody?
Podsumowanie
Łączenie karmy mokrej i suchej w diecie dorosłego kota może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, zwłaszcza dla zwierząt karmionych do tej pory wyłącznie karmą suchą. Ważne jest, aby wprowadzać zmiany stopniowo, dostosowywać proporcje do indywidualnych potrzeb oraz uważnie obserwować reakcje pupila!