leżący głaskany kot
leżący głaskany kot

Dlaczego kot kaszle?

Kaszel u kota to odruch towarzyszący wielu dolegliwościom. Jeśli powtarza się regularnie lub/i współwystępują z nim inne niepokojące objawy, nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie weterynaryjnym. Jak rozpoznać koci kaszel? Jakie są jego możliwe przyczyny? Poznaj odpowiedzi i zadbaj o zdrowie swojego pupila!

Więcej

Kaszel u kota – czym jest i jak się objawia?

Kaszel nie stanowi odrębnej jednostki chorobowej. To objaw rozmaitych stanów i dolegliwości. Jest on reakcją odruchową na podrażnienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. W trakcie odruchu dochodzi do nagłych skurczów ścian klatki piersiowej oraz intensywnego wyrzutu powietrza z płuc w ich wyniku. Kot, tak samo jak człowiek, może zmagać się z kaszlem suchym lub mokrym, w zależności od przyczyny. Jak rozpoznać kaszel koci? Przypomina on charczenie, często towarzyszy mu odruch wymiotny.

Kaszel u kota – przyczyny

Koci kaszel występuje w przebiegu licznych schorzeń. Oto niektóre z powodów występowania tego przykrego, męczącego odruchu, którego nie można zignorować.

Białaczka kotów

Białaczka kotów, inaczej FeLV (z ang. feline leukemia virus), jest chorobą wywoływaną przez retrowirusy. Spośród szeregu objawów klinicznych wymienia się m.in. kaszel, apatię, odwodnienie, utratę apetytu, stany zapalne skóry, dziąseł, układu pokarmowego. Jest to choroba nieuleczalna. Pamiętaj, że istnieje przeciwko niej szczepionka!

Astma

Kocia astma jest chorobą przewlekłą, mającą podłoże alergiczne. Kot na nią cierpiący, niepoddany odpowiedniemu leczeniu, zmaga się z uporczywym kaszlem, świszczącym oddechem, dusznościami.

Choroby kardiologiczne

Jednym z objawów problemów kardiologicznych jest tzw. kaszel sercowy – zazwyczaj suchy, dławiący i wyjątkowo męczący.

Obecność pilobezoarów w przewodzie pokarmowym

Inaczej zakłaczenie. Koty na ogół samodzielnie radzą sobie z wydalaniem kul włosowych. Kiedy te jednak są zbyt duże i utkną w przewodzie pokarmowym, konieczna jest interwencja lekarza. Objawami zakłaczenia są: kaszel, wymioty lub sam odruch wymiotny, zatwardzenie lub biegunka, apatia, brak apetytu, rezygnacja z zabiegów pielęgnacyjnych.

Obecność ciała obcego w drogach oddechowych

Gwałtowny kaszel i prowokowanie wymiotów to zazwyczaj skuteczny sposób na wydalenie ciała obcego z organizmu. Jeśli jednak utknie ono głębiej lub/i wbije się, kot nie usunie go samodzielnie – pomoc człowieka jest niezbędna.

Choroby pasożytnicze

Kaszel u kota a robaki? Tak, choć jest to zależność nietypowa, rzeczywiście zwierzę może kaszleć i wymiotować w przypadku silnego zarobaczenia organizmu. Wówczas w zwróconej treści niejednokrotnie bywają widoczne martwe lub żywe pasożyty. Może to być także objaw pasożytów płucnych!

Infekcje dróg oddechowych

Choroba przeziębieniowa, zapalenie gardła, zatok, zapalenie płuc – w przebiegu wszystkich tych jednostek chorobowych może pojawić się koci kaszel.

Kontakt z drażniącym zapachem/substancją

Koty odznaczają się doskonałym węchem. Po kontakcie z drażniącym czynnikiem, jak np. perfumy czy dym papierosowy, zazwyczaj gwałtownie kichają i kaszlą.

Kaszel u kota zawsze powinien wzbudzić czujność opiekuna, a jeśli się powtarza – skłonić go do konsultacji z lekarzem weterynarii.

Koci kaszel – jak leczyć?

Jak zostało nadmienione, kaszel to nie choroba a objaw. Gdy wystąpi, należy odnaleźć i wyeliminować jego przyczynę. W przypadku choroby dróg oddechowych lekarz wdroży antybiotykoterapię, leczenie przeciwzapalne etc. Gdy powodem okaże się zakłaczenie, poda środki, które pomogą wydalić zalegające pilobezoary. Jeżeli kot zmaga się z pasożytami, podstawą terapii będzie odrobaczanie.

UWAGA! Nigdy nie lecz kota na własną rękę, nie podawaj mu leków bez konsultacji z lekarzem. Nie bagatelizuj kociego kaszlu, gdyż może on być symptomem poważnych schorzeń. Jeśli go zaobserwujesz, udaj się do gabinetu weterynaryjnego!