colorpoint krótkowłosy
colorpoint krótkowłosy

Colorpoint krótkowłosy – odmiana kota syjamskiego

Colorpoint krótkowłosy to niezwykle ciekawa rasa kota domowego. Jest ona szczególnie polecana osobom, które poszukują czworonoga o cechach wyglądu i charakteru kota syjamskiego, ale w nieco mniej klasycznym umaszczeniu. Dowiedz się, czym colorpointy różnią się od kotów syjamskich, jakie mają usposobienie i wymagania!

Więcej

Colorpoint krótkowłosy – rasa czy odmiana?

Warto kwestię tę wyjaśnić już na wstępie, bowiem bywa ona problematyczna. „Colorpoint” to ogólne określenie używane dla opisania umaszczenia typu syjamskiego. Stosuje się je u wszystkich kotów ze znaczeniami, czyli z jasną, kontrastującą sierścią na tułowiu oraz ciemniejszymi strefami w obrębie kończyn, ogona, pyszczka i uszu. Zgodnie z klasyfikacją obowiązującą wśród większości federacji felinologicznych (w tym FIFe, do której należy m.in. Felis Polonia), colorpoint krótkowłosy to po prostu grupa odmian barwnych kota syjamskiego. Niemniej niektóre organizacje, jak amerykańska Cat Fanciers' Association i kanadyjska Canadian Cat Association, uznają colorpointa krótkowłosego za osobną rasę – choć bazującą na wzorcu kotów syjamskich.

Colorpoint krótkowłosy – opis rasy

Czym colorpoint różni się od syjama? Otóż właściwie tylko kolorem znaczeń. Klasyczne syjamy posiadają znaczenia seal point, czyli ciemnobrązowe. Do tradycyjnie hodowanych zalicza się jeszcze koty z niebieskimi, czekoladowymi oraz liliowymi znaczeniami. Z czasem odmian powstało więcej – na skutek zarówno przypadkowych, jak i zamierzonych krzyżówek z innymi rasami. Pojawienie się kotów syjamskich w nowej kolorystyce podzieliło hodowców. Część uznała, że kot syjamski to stara rasa naturalna i nie powinna być zmieniana, więc koty z innymi znaczeniami nazwali colorpointami. Przeważająca część organizacji uznała je jednak za kolejne odmiany barwne syjamów.

Większość cech fizycznych krótkowłosych kotów colorpoint jest podobna jak u „standardowych” kotów syjamskich. To zwierzęta o bardzo charakterystycznym wyglądzie – są smukłe i eleganckie, długonogie, o harmonijnej budowie ciała. Ich głowa wraz z dużymi uszami tworzy w zarysie odwrócony trójkąt. Sierść jest bardzo krótka, miękka i jedwabista w dotyku. Oczy w kształcie migdałów zawsze są niebieskie. Koty krótkowłose colorpoint występują w 16 odmianach barwnych:

  • z rudymi znaczeniami;
  • z kremowymi znaczeniami;
  • z szylkretowymi znaczeniami: wersje seal szylkret, niebieski szylkret, czekoladowy szylkret, liliowy szylkret;
  • z pręgowanymi znaczeniami (w amerykańskiej literaturze tzw. lynx, czyli rysiowate): wersje seal lynx, niebieski lynx, czekoladowy lynx, liliowy lynx, rudy lynx, kremowy lynx i wymienione wcześniej warianty szylkretowe, z tym że z dodatkiem pręgowania.

Colorpoint krótkowłosy – charakter

Większość hodowców opisuje charakter kota typu colorpoint krótkowłosy jako ekstrawertyczny. To inteligentne, towarzyskie, oddane i przyjazne zwierzęta. Są czułe i lojalne wobec swojej rodziny. Potrzebują bliskości człowieka, dlatego nie powinny zostawać w domu same przed dłuższy czas. Koty te są najszczęśliwsze w towarzystwie domowników, z którymi kochają spędzać czas zarówno leniuchując na kolanach, jak i bardzo aktywnie, na wspólnych zabawach. Mruczki te są bardzo energiczne i wymagają regularnych zabaw, zarówno realizujących ich instynkt łowiecki, jak i ćwiczących inteligencję. Wiele z nich kocha… aportować! Podobnie jak koty syjamskie, colorpointy mają donośny głos i dość bogaty repertuar wokalny. Jeśli czują taką potrzebę, potrafią dobitnie domagać się uwagi, miaucząc w różnych tonacjach.

Colorpoint krótkowłosy syjamski – zdrowie

Colorpointy to koty generalnie zdrowe i długowieczne. Do problemów zdrowotnych i ewentualnych wad dziedzicznych, do których mogą mieć skłonność, należą m.in. zez, astma, amyloidoza (gromadzenie się w tkankach i narządach nieprawidłowego białka prowadzącego u kotów do wysokiego ciśnienia krwi i uszkodzenia tkanek, w ciężkich przypadkach do niewydolności narządów), wrodzone wady serca. Przed zakupem kociaka koniecznie należy potwierdzić u hodowcy czy maluchy w miocie nie są obciążone dziedziczną wadą serca.

Colorpoint krótkowłosy – pielęgnacja

Podobnie jak koty syjamskie, colorpointy nie wymagają wielu skomplikowanych czy czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Aby pozbyć się martwych włosów, wystarczy średnio co tydzień dokładnie wyczesać podopiecznego przy pomocy gumowej szczotki oraz przetrzeć sierść irchową szmatką. Do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych należą też: przycinanie pazurków, kontrola i ewentualne czyszczenie uszu, a także domowa higiena zębów.

Colorpoint krótkowłosy – żywienie

Żywienie kota syjamskiego typu colorpoint nie jest trudne, gdyż zwierzęta te mają standardowe wymogi żywieniowe. Potrzebują bogatej w białko zwierzęce karmy, która zapewni im zdrowie i witalność. Są to koty żywiołowe, więc po codziennych zabawach na pewno będą miały apetyt. Zawsze wybieraj najwyższej jakości karmę dla swojego pupila, jak np. pełnoporcjowe karmy bytowe i specjalistyczne SPECIFIC™.

Podsumowanie

Kot colorpoint to wspaniały przyjaciel i towarzysz wszelkich domowych zajęć. Pamiętaj jednak, że wymaga on uwagi i nie lubi rozłąki. Pozostawiony sam na dłuższy czas, może rozwinąć lęk separacyjny lub inne problemy behawioralne.