kot trzymany na rękach
kot trzymany na rękach

Choroba zwyrodnieniowa stawów u kota – objawy, leczenie

Dotyka szczególnie koty starsze, jednak nie wszystkie mruczki na nią cierpiące są diagnozowane, a jeśli już – następuje to dopiero w zaawansowanym stadium. Co to za schorzenie? Choroba zwyrodnieniowa stawów u kota, występująca niestety stosunkowo często. Jakie są objawy zwyrodnienia stawów u kota? Czy możliwe jest skuteczne leczenie? Dowiedz się więcej!

Więcej

Zwyrodnienie stawów u kota – czym jest ta choroba?

Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis) to powszechnie występujące u kotów schorzenie. Problem ten może dotyczyć aż 60% osobników w wieku powyżej 6 lat i 90% czworonogów w wieku 12 lat i więcej. Zwyrodnienie stawów jest stanem, w którym chrząstki stawowe ulegają nieodwracalnemu uszkodzeniu. To poważna dolegliwość, bowiem pełnią one istotną funkcję – stanowią swego rodzaju amortyzatory ciała w czasie przenoszenia obciążeń przez kończyny. Ich uszkodzenie powoduje, że tracą wytrzymałość i zdolność do wspomnianego przenoszenia obciążeń. Zwyrodnieniu stawów towarzyszą sztywność i ból. Koty dotyka najczęściej zwyrodnienie stawów łokciowych (blisko 45% przypadków) i biodrowych (około 28%). Ponadto chorobą mogą być objęte m.in. stawy: skokowy, ramienny i kolanowy.

Zwyrodnienie stawów u kota – przyczyny

Choć przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów u kota nie są do końca poznane, istnieją czynniki, które znacząco zwiększają prawdopodobieństwo jej wystąpienia, a należą do nich:

  • nadwaga/otyłość – nadprogramowe kilogramy nadmiernie obciążają układ kostny i stawy, prowadząc do stanów zapalnych i zwyrodnień;
  • uwarunkowania i choroby genetyczne, jak m.in. osteochondrodysplazja i dysplazja;
  • przebyte kontuzje, np. zwichnięcie rzepki.

Przeanalizuj, czy Twój podopieczny jest w grupie ryzyka. Jeśli tak, wykonaj profilaktyczne badania!

Zwyrodnienie stawów u kota – objawy

Choroba zwyrodnieniowa u kotów, choć tak powszechna, jest diagnozowana dość rzadko, ponieważ długo nie daje oznak. W związku z tym, pomimo rozwoju schorzenia, wygląd i zachowanie kota nie budzą wątpliwości i obaw opiekunów. Kot doskonale maskuje ból i potrafi jeszcze długi czas pozostawać aktywnym. Co istotne, nawet lekarz weterynarii, bez przeprowadzenia odpowiednich badań, nie jest w stanie bez wątpliwości stwierdzić, czy dany pacjent cierpi na zwyrodnienie i czy doświadcza dolegliwości bólowych. Diagnoza niejednokrotnie odbywa się zupełnie przypadkowo, w trakcie wizyty i badań z innego powodu. To niezwykle podstępna choroba. Jeśli jednak będziesz uważnie obserwować swojego pupila, masz szansę odnotować pewne zmiany, a należą do nich:

  • ograniczenie aktywności;
  • męczliwość;
  • dłuższy czas snu;
  • unikanie przestrzeni, do których dostęp jest utrudniony i wymaga np. wskakiwania;
  • trudności z wchodzeniem do kuwety i tym samym powtarzające się epizody opróżniania się poza nią;
  • kulawizna (w zaawansowanym stadium, ale nie w każdym przypadku);

Zwyrodnienie stawów u kota – leczenie i opieka

Całkowite wyleczenie choroby zwyrodnieniowej nie jest możliwe. Terapia opiera się zatem przede wszystkim na niwelowaniu stanu zapalnego i bólu. Niestety długotrwałe stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych ma też negatywne skutki – szczególnie w przypadku kotów cierpiących na choroby nerek.

Istotną częścią procesu leczenia jest stymulacja odnowy chrząstek stawowych, m.in. przy pomocy kwasu hialuronowego i kolagenu. Opieka na kotem chorującym na zwyrodnienie stawów powinna obejmować ponadto dostosowanie przestrzeni do jego potrzeb i możliwości. Miski z wodą i karmą należy umieścić na lekkim podwyższeniu, aby kot nie musiał się nadmiernie schylać. Pamiętaj o zapewnieniu pupilowi wysokiej jakości pożywienia, jak np. karmy bytowe lub karmy specjalistyczne SPECIFIC™. Ważne jest zachowanie prawidłowej masy ciała, aby nie dochodziło do dodatkowego obciążania stawów.

Zakup możliwie najniższą kuwetę, by mruczek mógł bez trudu wejść do niej i wyjść. Pamiętaj o tym, że choroba nie powinna oznaczać całkowitej rezygnacji z aktywności fizycznej. Musi ona jednak być dostosowana do możliwości czworonożnego pacjenta. Organizuj mu np. spokojne, stacjonarne zabawy węchowe i możliwość drapania w poziomie. Nie zapomnij o legowisku – zorganizuj przytulne miejsce do snu i odpoczynku w ustronnym miejscu na podłodze.

Pomimo tego, że choroba zwyrodnieniowa stawów u kota jest nieuleczalna, istnieje szereg możliwości zapewnienia podopiecznemu naprawdę wysokiej jakości życia. Zmiana przyzwyczajeń nie jest trudna, a może przynieść zaskakująco dobre efekty!