

Burmilla – kot z grupy azjatyckich (azjatycki cieniowany)
Kot burmilla to wyjątkowo piękna i ciekawa rasa, która zaczyna zyskiwać coraz większe zainteresowanie. Jeśli szukasz nietypowego czworonożnego towarzysza o efektownym wyglądzie i nietuzinkowym charakterze, burmilla może okazać się strzałem w dziesiątkę. Poznaj kilka faktów i ciekawostek na jej temat!
Spis treści
Kot burmilla – opis rasy
Kot burmilla, nazywany również kotem azjatyckim cieniowanym lub srebrzystym, to stosunkowo młoda rasa, która powstała w 1981 roku dzięki skrzyżowaniu kotki rasy burmskiej i kocura będącego przedstawicielem rasy perskiej. Co ciekawe, burmilla powstała tak naprawdę… przypadkowo! Miranda Bickford-Smith, zajmująca się hodowlą kotów burmskich, podarowała swojemu mężowi kota perskiego. Ten, zanim został wykastrowany, pokrył jedną z kotek z hodowli. Narodzone z krzyżówki kocięta były tak piękne i ciekawe, że właściciele postanowili kontynuować – tym razem świadomą – hodowlę nowej rasy. Została ona uznana przez FIFe w 1990 roku.
Kot burmilla – wygląd
Burmilla jest średniej wielkości kotem, którego waga waha się od 4 do 7 kg. Odznacza się umięśnioną i proporcjonalną budową ciała. Głowa burmilli jest okrągła, a szeroko rozstawione oczy o migdałowatym kształcie są duże i o łagodnym wyrazie. Średniej wielkości uszy są zaokrąglone na końcach. Długi lub średnio długi ogon również jest zaokrąglony na końcu. Cechą charakterystyczną rasy jest jej szata - gęsta i krótka, z ciemniejszym zabarwieniem na końcówkach.
Kot burmilla – charakter
Kot azjatycki cieniowany jest stworzeniem bardzo inteligentnym, towarzyskim i przyjaznym. Bez trudu dojdzie do porozumienia z dziećmi, kotami, psami czy innymi zwierzętami. Uwielbia różnego rodzaju aktywności, w tym jest podatny na szkolenie. Nie znosi nudy i samotności. Może wówczas przejawiać zachowania niepożądane. Bywa uparty i – choć można nauczyć go życia w mieszkaniu – może przejawiać skłonności do włóczęgostwa.
Kot burmilla – żywienie
Burmilla nie wymaga specjalnej diety. Pożywienie powinno być dostosowane do wieku pupila i poziomu aktywności (w przypadku tej rasy dość wysokiego). Z racji tego, że koty z natury piją niewiele, należy zadbać o to, aby podopieczny miał stały dostęp do świeżej, czystej wody – zwłaszcza jeśli będzie karmiony karmą suchą. Można w tym celu rozłożyć kilka miseczek z wodą w różnych częściach domu.
Kot burmilla – zdrowie
Rasa jest stosunkowo zdrowa i długowieczna (żyje średnio od 12 do nawet 18 lat). Może cierpieć na typowo „kocie” choroby, m.in. stomatologiczne. Ma skłonność do chorób nerek. Wymaga standardowych, profilaktycznych wizyt w gabinecie weterynaryjnym i okresowych badań. Koty wychodzące powinny być dodatkowo zaszczepione.
Kot burmilla – pielęgnacja
Pomimo tego, że burmilla cieszy oko przepiękną, gęstą szatą, nie jest problematyczna w pielęgnacji. Poza okresami linienia nie zrzuca nadmiernych ilości sierści, dlatego wystarczy dokładne szczotkowanie raz na kilka dni. Ponadto należy regularnie kontrolować stan uszu, oczu i pazurów.
Podsumowanie
Burmilla to bardzo interesująca rasa kotów, która świetnie sprawdzi się zarówno w rodzinach z dziećmi, innymi zwierzętami, jak i jako towarzystwo dla osób starszych. Kot ten nie jest szczególnie wymagający, a przy tym zapewni mnóstwo czułości i wspaniałe towarzystwo. Należy pamiętać, że to aktywny czworonóg, który nie będzie całymi dniami leżał na kolanach czy wygrzewał się na parapecie!