Sucha karma dla kota – sprawdzamy składniki!
Obecnie istnieje doprawdy imponujący wybór wśród suchych karm dla kotów. Ale czy na pewno wszystkie z nich nadają się do serwowania naszym czworonożnym przyjaciołom? Jakim składem powinna odznaczać się dobra, godna zaufania karma, która nie tylko nie zaszkodzi, ale rzeczywiście pozytywnie wpłynie na wygląd, zdrowie i samopoczucie mruczka? Sprawdź już teraz i wybierz świadomie!
Sucha karma dla kota – jaka powinna być?
Przede wszystkim… właściwie dobrana do potrzeb i wymagań kota. Te z kolei zmieniają się m.in. na poszczególnych etapach rozwoju, z wiekiem oraz pod wpływem szczególnych sytuacji, jak np. ciąża, choroba, rekonwalescencja, zabieg sterylizacji etc. Pomijając – ale tylko na chwilę! – kwestię jakości karmy, musi ona być dopasowana do konkretnego kota. Nawet bowiem najwyższej jakości posiłek nie wpłynie korzystnie na kota lub wręcz zaszkodzi mu, jeśli np. masz kota zmagającego się z nadwagą i serwujesz mu karmę wysokoenergetyczną lub opiekujesz się kotem-seniorem i podajesz mu karmę dla kociąt.
Jaka karma sucha dla kota? Czytaj skład!
Niezależnie od tego, czy masz kociaka, kota starszego, chorującego na cukrzycę czy alergię, podawana mu karma powinna być pełnoporcjowa. Co to oznacza? Otóż oznacza to, że musi być zbilansowana, czyli dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów, które zapewniają prawidłową pracę organizmu. Posiłek taki może wówczas być jednym pożywieniem serwowanym kotu, tzn. nie wymaga dodatkowej suplementacji, której brak groziłby niedoborami. Karma powinna ponadto być wolna od sztucznych barwników, konserwantów i dodatków smakowych, jak np. wysokiej jakości karmy bytowe i specjalistyczne SPECIFIC™.
Karmy codziennie dla kota
Karmy codzienne dla kota powinny być zbilansowane i bogate w źródła wysokostrawnego białka. Muszą cechować się dużą smakowitością, aby kot chętnie zaglądał do miski (koty bywają zwierzętami bardzo wybrednymi!). Ponadto powinny być bogate w dobroczynne kwasy omega-3, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. W przypadku karm codziennych dla kotów zdrowych, bez specjalnych potrzeb żywieniowych, wartość energetyczna powinna być umiarkowana, co z jednej strony pozwoli im pobrać wystarczająco dużo energii do codziennych zabaw i aktywności, a z drugiej strony zapobiegnie ryzyku niekontrolowanego przybierania na wadze.
Karmy specjalistyczne – dla każdego coś innego!
Nieco inaczej kształtuje się sytuacja w przypadku karm specjalistycznych, czyli dedykowanych kotom o bardzo konkretnych wymaganiach i problemach zdrowotnych. Przykładowo karmy dla kotów z nadwagą muszą odznaczać się obniżoną wartością energetyczną. Karmy dla kotek ciężarnych i karmiących powinny natomiast być skoncentrowane i wysokoenergetyczne.
Koty cierpiące np. na choroby nerek muszą otrzymywać posiłki o obniżonej zawartości białka i fosforu. Z kolei kotom zmagającym się z chorobami dróg moczowych należy serwować karmy cechujące się np. składnikami zakwaszającymi mocz i tym samym umożliwiającymi rozpuszczanie struwitów oraz ograniczającymi ich powstawanie. Ponadto ich posiłki powinny odznaczać się zawartością minerałów dopasowaną do konkretnego schorzenia układu moczowego.
To zaledwie kilka z wielu przykładów. Dlatego zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej karmy, dowiedz się dokładnie, jakie potrzeby żywieniowe ma Twój podopieczny. Zawsze dokładnie analizuj skład karm. Pamiętaj o tym, że właściwie dobrana karma korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie Twojego pupila!