jedzenia dla kota
jedzenia dla kota

Jak zadbać o zdrowie kota po sterylizacji?

Sterylizacja kota jest zabiegiem bardzo powszechnym, stosunkowo prostym i obarczonym niedużym ryzykiem powikłań pooperacyjnych. Niemniej jest to interwencja chirurgiczna, po której Twój podopieczny będzie potrzebował nieco czasu na powrót do pełni sił. Ty z kolei – jako świadomy i odpowiedzialny opiekun – musisz zapewnić mruczkowi właściwe warunki i otoczyć go niezbędną opieką. Jakie kroki podjąć? Sprawdź już teraz i poznaj najważniejsze fakty o sterylizacji!

Więcej

Sterylizacja a kastracja

Jak się okazuje, dla wielu kocich opiekunów jest to kwestia dość kłopotliwa i nie do końca zrozumiała. Wyjaśnijmy zatem w kilku słowach, czym są sterylizacja i kastracja. Przyjęło się w ogólnej komunikacji, że kastracji poddawane są kocury, natomiast zabieg sterylizacji wykonywany jest u kotek. Nie do końca tak jest, bowiem kocur może być poddany sterylizacji, natomiast u kotki można przeprowadzić kastrację. Jak to możliwe?

Kastracja jest zabiegiem polegającym na usunięciu chirurgicznym (to słowo klucz!) jajników wraz z macicą lub bez niej u kotki oraz usunięciu jąder u kocura. Z kolei sterylizacja sprowadza się np. do podwiązania jajowodów u kotki czy podwiązania nasieniowodów u kocura. Efektem każdego z tych zabiegów jest bezpłodność. W przypadku sterylizacji jest ona teoretycznie odwracalna, zaś po kastracji zdecydowanie nieodwracalna, gdyż zwierzę zostaje pozbawione narządów rozrodczych.

Stosowanie terminu sterylizacja u samic, a kastracja u samców może być również prawdopodobnie związane z używaniem podobnych terminów w języku angielskim i uproszczeniem terminologii dla opiekunów. W znacznej większości przypadków, jeśli lekarz weterynarii mówi o sterylizacji kotki, ma na myśli chirurgiczne usunięcie narządów, a nie jedynie podwiązanie jajowodów (to bardzo rzadko wykonywany zabieg) – jeśli nie jesteś pewny, lekarz weterynarii zawsze z chęcią wyjaśni tę kwestię.

Opieka nad kotem po zabiegu

Choć jest to zabieg rutynowy i wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań, nadal jest on interwencją chirurgiczną. W związku z tym kot po sterylizacji powinien być otoczony szczególną opieką przez kolejne dni. Zaraz po powrocie z kliniki mruczek może być nieco skołowany, zdezorientowany, a także dość mocno zestresowany. Znieczulenie może sprawić, że jeszcze przez jakiś czas będzie mieć trudności z poruszaniem się, może tracić równowagę. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest „zakwaterowanie” go w tej części domu, w której nie zrobi sobie krzywdy np. nie spadnie z kanapy czy z parapetu.

Zapewnij kotu ciszę i spokój. Jeśli szuka kontaktu i wsparcia, postaraj się w miarę możliwości być przy nim, głaskać, mówić do niego. Jeżeli natomiast szuka kryjówki, zapewnij mu ją i nie próbuj na siłę pocieszać. Zalecenia dotyczące karmienia i pojenia powinny zostać ustalone z lekarzem weterynarii. Jeśli Twój pupil jest zwierzęciem wychodzącym, zatrzymaj go w domu do czasu wygojenia rany i zdjęcia szwów, by nie doszło do zanieczyszczenia rany bądź wyrwania szwów i otwarcia jamy brzusznej.

Sterylizacja kota – opieka długoterminowa

Po wykonaniu sterylizacji koci metabolizm nieco zwalnia. Oznacza to, że nie potrzebuje on już takiej dawki energii pochodzącej z pokarmu, jak dotychczas. Koty po zabiegu częstokroć stają się znacznie spokojniejsze, mniej aktywne. Jeśli nie zapewnisz swojemu podopiecznemu właściwej diety, w krótkim czasie może on przybrać na wadze w niekontrolowany sposób. W związku z tym wybierz specjalistyczne karmy dla kota, jak np. karmy SPECIFIC™.

Karma dla kota po sterylizacji cechuje się ograniczoną wartością energetyczną, dostosowaną do spowolnionego metabolizmu, dlatego – jeśli będziesz ją odpowiednio dawkować – Twój pupil zachowa prawidłową masę ciała. Naturalnie karma to nie wszystko. Jednocześnie zadbaj o aktywność fizyczną kota – szczególnie w sytuacji, gdy nie wychodzi z domu i ma tendencje do nadmiernego wylegiwania się na parapecie. Zaproponuj mu różnego rodzaju zabawy, w tym zabawy w polowanie, dzięki którym nie tylko spożytkuje energię, ale zaspokoi wrodzony instynkt łowiecki!