alergia pokarmowa u kotów
alergia pokarmowa u kotów

Dieta dla kotów z problemami trawiennymi

Koty, tak samo jak ludzie, miewają problemy trawienne. I podobnie jak nam sprawiają im one ogromny dyskomfort, odbierając radość, chęć i energię do codziennych aktywności. Na szczęście można im pomóc, i to w bardzo prosty sposób, zaczynając od zmiany diety. Jak to zrobić? Czym powinna cechować się dieta dla kota z problemami trawiennymi? Dowiedz się już teraz!

Więcej

Czym jest nietolerancja pokarmowa u kota?

Problemy trawienne u kotów mogą wynikać z bardzo różnych przyczyn. Bywa że są to problemy chwilowe, związane np. z tym, że kot zjadł nieświeży pokarm, w wyniku czego doszło do zatrucia pokarmowego. Jeśli zauważasz, że jest to jednak coś więcej, bo kot zmaga się z przykrymi objawami bardzo często, istnieje spore prawdopodobieństwo, że to nietolerancja pokarmowa, nazywana także nadwrażliwością pokarmową.

Może ona wystąpić u każdego kota, niezależnie od jego wieku, rasy czy płci i może mieć podłoże genetyczne. Jej symptomy są bardzo różne. Najczęściej objawia się biegunką, wymiotami, wyraźnym dyskomfortem lub/i zmianami skórnymi, takimi jak zaczerwienienie, swędząca wysypka etc. Na chwilę obecną nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie są przyczyny występowania alergii i nietolerancji pokarmowej u kotów. Zwierzęta te mogą natomiast być uczulone na wszelkie rodzaje białek.

Czy problemy trawienne stanowią zagrożenie?

Zdecydowanie tak! Każda, nawet początkowo najłagodniejsza dolegliwość może przerodzić się w poważną chorobę – pociągającą groźne następstwa dla zdrowia – jeśli zostanie zbagatelizowana i pozwolisz jej rozwijać się bez przeszkód. Długotrwałe lub/i często powtarzające się wymioty oraz biegunki prowadzą do szybkiej utraty masy ciała, bezpośrednio zagrażającego życiu odwodnienia i niebezpiecznych w skutkach niedoborów składników odżywczych.

Równie poważne konsekwencje mogą wynikać ze schorzeń dermatologicznych wywołanych nietolerancją. Jeśli kot będzie drapał swędzącą wysypkę, doprowadzi to do przerwania ciągłości skóry, co będzie skutkować stanem zapalnym i możliwością wtórnego zakażenia. W przypadku kotów zmiany skórne pojawiają się bardzo często na szyi, głowie oraz uszach.

Postępowanie w przypadku rozpoznania problemu

Jeśli zauważysz niepokojące objawy, udaj się na konsultację. Lekarz weterynarii może zlecić nie tylko zmianę diety, ale także, przynajmniej czasowo, wprowadzenie farmakologii. Zawsze postępuj zgodnie z jego wskazówkami. Właściwa dieta to jednak podstawa, bo – chcąc pomóc kotu – trzeba wyeliminować składniki, które mu szkodzą. Jak powinna wyglądać?

Obecnie nie musisz już samodzielnie przygotowywać posiłków, bowiem na rynku dostępne są wysoce specjalistyczne karmy, jak karmy dla kota SPECIFIC™, które zostały stworzone z myślą o kocich potrzebach i problemach. Bez trudu zaopatrzysz swojego podopiecznego w karmę dedykowaną kotom z alergią, nadwrażliwością pokarmową i zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Czym taka karma różni się od innych karm bytowych?

Przede wszystkim składem. Składniki są dobrane niezwykle starannie, a ich liczba jest ograniczona do niezbędnego minimum, które pozwala stworzyć pełnoporcjowy, zbilansowany posiłek, bogaty w witaminy, minerały i cenne elektrolity. W produktach dla kocich alergików składniki cechują się niższą alergennością. Białko jest hydrolizowane, co oznacza, że jest cięte na bardzo małe cząsteczki, które nie mogą wywoływać reakcji alergicznej. Dostępne są karmy zarówno w wersji suchej i mokrej, dla kociąt oraz kotów dorosłych!