karmy dla dorosłych kotów i kociąt
karmy dla dorosłych kotów i kociąt

Czym się różni dieta młodego i dorosłego kota?

Każde zwierzę potrzebuje diety dostosowanej do poszczególnych etapów rozwoju – diety, która będzie spełniać jego potrzeby i umożliwiać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Koty nie są tutaj wyjątkiem. Czy istnieją różnice pomiędzy dietą kotów młodych i dorosłych? A jeśli tak – z czego wynikają? Oto garść niezbędnych informacji!

Więcej

Różnice w diecie młodego i dorosłego kota

Od razu należy zaznaczyć, że różnice istnieją i – co więcej – są znaczące. Wynikają oczywiście z różnych potrzeb i możliwości organizmu na poszczególnych etapach jego rozwoju.

Młode koty rosną bardzo szybko. W związku z tym wykazują duże zapotrzebowanie na energię i białko. Jednocześnie, biorąc pod uwagę fakt, że ich organizm dopiero się kształtuje, muszą otrzymywać pożywienie w skoncentrowanej, łatwo przyswajalnej formie. Innymi słowy – z racji tego, że mają małe żołądki, już w niewielkiej porcji karmy powinny otrzymywać wszelkie niezbędne składniki odżywcze, które pokryją dobowe zapotrzebowanie. Karma dedykowana kociętom powinna być podawana młodym kotom do wykonania kastracji bądź do 8-12 miesiąca życia.

Podstawową różnicą pomiędzy dietą młodego i dorosłego kota jest różnica w ilości dostarczanej energii. Po osiągnięciu przez kota dorosłości, a także po zabiegu kastracji, zapotrzebowanie na energię ulega znacznemu zmniejszeniu. Nadmiar składników odżywczych, dostarczanych w postaci niewłaściwie dobranej karmy, może doprowadzić do problemów z nadwagą lub otyłością, a dalej do wynikających z nich kolejnych poważnych schorzeń. Karmę cechującą się mniejszą wartością energetyczną powinny otrzymywać również koty domowe – niewychodzące, mało aktywne.

Kolejną różnicą w diecie kociąt i kotów dorosłych jest liczba posiłków, które powinny otrzymywać. Jak zostało nadmienione, młode koty mają nie w pełni ukształtowane, niewielkie żołądki, dlatego dzienna dawka pokarmu musi być podzielona na kilka małych porcji. Najlepiej, jeśli będą otrzymywać nie mniej niż 5 posiłków dziennie. Po osiągnięciu dorosłości przez kota można zmniejszyć liczbę posiłków, np. do 2-3. Choć, jeśli jest to możliwe, warto zachować większą liczbę, gdyż koty zazwyczaj jednorazowo zjadają niewiele. Ponadto po każdym posiłku rośnie pragnienie, jest zatem szansa, że zdecydują się na napicie wody. Odmowa przyjmowania płynów jest dość powszechnym problemem u kotów. Warto zatem szukać rozwiązań, które zapobiegną jego powstaniu lub – gdy już się pojawi – ograniczą jego występowanie.

Wybór diety

Codzienna kocia dieta może opierać się zarówno na gotowej karmie suchej, mokrej, jak i na samodzielnie przygotowywanym pożywieniu. Kłopot z ostatnim rozwiązaniem polega jednak na tym, że trudno zbilansować posiłki tak, aby dostarczały niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach. Warto więc zaufać wysokiej jakości karmie, która zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe kotów w każdym wieku, również tych ze specyficznymi problemami i schorzeniami.

Takim produktem są karmy SPECIFIC™. Dostępne w wielu smakach, dedykowane zarówno kociętom, kotom dorosłym i starszym. Występują w wersji suchej i mokrej. SPECIFIC™ to karmy dla kotów pełnoporcjowe, co oznacza, że mogą stanowić podstawę zdrowej, zbilansowanej diety kota każdego dnia!