Cukrzyca u kotów – co warto wiedzieć?
Kot, tak samo jak człowiek, zapada na rozmaite choroby – w tym na cukrzycę. Choć dolegliwość ta odnotowywana jest głównie u kocich seniorów, może pojawić się u kota w każdym wieku. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować pupila i w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, udać się na konsultację do lekarza. Czym objawia się cukrzyca u kota? Jak ją leczyć i jaką dietę serwować podopiecznemu? Sprawdź!
Kot a cukrzyca – podstawowe informacje
Cukrzyca u kotów, a w szczególności kotów starszych, występuje stosunkowo często, choć nie zawsze jest diagnozowana. Jest to przewlekła choroba metaboliczna, której przyczyną są: niedobór hormonu insuliny bądź oporność organów, do których powinna ona dotrzeć. Hormon ten wytwarzany jest przez trzustkę. Reguluje on pobieranie glukozy z krwi, która następnie przekształcana jest w energię. Jeśli proces ten jest zaburzony, poziom glukozy we krwi rośnie, gdyż nie jest ona właściwie spożytkowana.
Kot z cukrzycą – jakie objawy powinny zaniepokoić?
U kotów zmagających się z cukrzycą bardzo często obserwowane są takie objawy jak m.in. wzmożone pragnienie i jednocześnie zwiększone wydalanie moczu, a także apatia, brak chęci do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Zdarza się, że kot z cukrzycą je znacznie więcej niż dotychczas, ale zamiast przybierać na wadze, chudnie.
Podejrzenie cukrzycy – co robić?
Jeśli podejrzewasz, że Twój pupil choruje na cukrzycę bądź inne schorzenie, ponieważ obserwujesz wyżej wymienione lub/i inne objawy, koniecznie udaj się na konsultację do lekarza weterynarii. Zleci on badania, których wyniki pozwolą mu postawić diagnozę i w przypadku stwierdzenia cukrzycy, wprowadzić najskuteczniejszą metodę leczenia. Terapia zazwyczaj opiera się na podawaniu zastrzyków z insuliny, rzadziej leków doustnych. Szybkie rozpoznanie choroby, wprowadzenie właściwego leczenia i diety może skutkować nawet remisją choroby.
Co dawać jeść kotu z cukrzycą?
Dieta odgrywa bardzo ważną rolę. Jeśli jest zbilansowana, znacząco wspiera i umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jeżeli nie, może mu poważnie zaszkodzić! Zadbaj zatem o właściwe żywienie swojego kota-cukrzyka. W przypadku, gdy kot musi przyjmować leki lub zastrzyki, lekarz dokładnie poinstruuje Cię, kiedy je podawać, aby z jednej strony nie doszło do gwałtownego wzrostu poziomu cukru, a z drugiej strony do hipoglikemii, czyli jego nagłego spadku. Najlepszym rozwiązaniem jest podzielenie dziennej dawki pokarmu na kilka mniejszych porcji, np. 5.
W przypadku kota z cukrzycą najbezpieczniejszym wyjściem jest sięgnięcie po karmy specjalistyczne, jak wysokiej jakości karmy SPECIFIC™ dedykowane kotom zmagającym się z tą chorobą. Cechują się one m.in. niską zawartością węglowodanów i jednocześnie wysoką zawartością białka, które wspiera proces remisji i ogranicza hipoglikemię. Ogólne wsparcie organizmu zapewniają także dobroczynne kwasy tłuszczowe omega-3, które pochodzą z ryb, kryla i alg pozyskiwanych ze zrównoważonych źródeł morskich.
Leczenie cukrzycy i zapewnienie kotu komfortowego funkcjonowania na co dzień jest możliwe. Obserwuj swojego mruczka, pamiętaj o regularnych badaniach kontrolnych, stosuj się do zaleceń lekarza, a w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów nie zwlekaj z wizytą. Zadbaj o to, aby Twój pupil bez bezpieczny i szczęśliwy!