chory pies
chory pies

Po czym poznać, że pies jest chory?

Psy to żywe stworzenia, których organizmy nie zawsze samodzielnie radzą sobie z chorobotwórczymi drobnoustrojami i innymi czynnikami mającymi niekorzystny wpływ na stan zdrowia. Nie wiesz, po czym poznać, że Twój podopieczny jest chory? Poznaj najważniejsze fakty i wskazówki, dzięki którym nie przeoczysz symptomów choroby. To ważne, bo im szybciej psu zostanie udzielona pomoc, tym większe prawdopodobieństwo, że w krótkim czasie powróci do pełni zdrowia!

Więcej

Choroby u psa – objawy

Chory pies nie przyjdzie do Ciebie i nie powie, że coś mu dolega. Teoretycznie. Psy – choć nie dysponują zdolnością ludzkiej mowy – posiadają swoją własną, dzięki której doskonale komunikują się z otoczeniem. Ty jako świadomy i odpowiedzialny opiekun, musisz znać jej podstawy, aby wiedzieć, co chce Ci przekazać Twój pupil. Istnieje wiele psich chorób, dlatego nie sposób wymienić wszystkich objawów, które mogą o nich świadczyć. Niemniej, jeśli dobrze znasz swojego czworonoga i bacznie go obserwujesz, będziesz wiedział, jak rozpoznać, że pies jest chory. Zauważysz niekorzystne zmiany, które powinny skłonić Cię do konsultacji z lekarzem weterynarii.

Pierwsze z nich to m.in. gorsze samopoczucie, brak energii, apatia. Jeżeli do tej pory aktywny pies, który wręcz nie mógł usiedzieć w miejscu, nagle przesypia większość dnia, unika kontaktu, szuka schronienia w niedostępnym zakątku domu, nie odpowiada na wszelkie nawoływania i zachęty do zabawy, jest to znak, że może dziać się coś niedobrego. Kiedy pies jest chory, często też nie ma apetytu, odmawia picia wody lub wręcz przeciwnie – nagle pochłania jej nadmierne ilości.

Inne objawy choroby u psa to np. biegunka, zaparcia, wymioty, gorączka, reagowanie warczeniem lub/i ugryzieniem podczas próby dotknięcia czworonoga w konkretne miejsce (świadczy to o dolegliwościach bólowych), zmiany skórne, matowa sierść, nieprzyjemny zapach z pyska/uszu, wypływ z oczu, wysięk z nosa. Twoją uwagę zwrócić powinno każde nietypowe zachowanie i każda zmiana w wyglądzie.

Dlaczego psy ukrywają słabości?

Robią to nie tylko psy, ale wiele innych gatunków zwierząt. Powód jest prosty – zwierzę, które jest chore, ranne, a tym samym stanowi swego rodzaju ciężar dla stada, może zostać z niego wykluczone. Poza tym zwierzak wyraźnie chory i osłabiony jest znacznie bardziej narażony na atak drapieżników. Współczesne psy mieszkające w domach, mające zapewnioną doskonałą opiekę, komfort i bezpieczeństwo, oczywiście nie muszą tego robić, ale pewne instynktowne zachowania odziedziczyły po swoich przodkach i mają je w genach po dziś dzień.

Naturalnie nie jest regułą, że każdy czworonóg będzie ukrywał, że coś go boli. Istnieją psiaki, które w ciężkich chwilach przychodzą do swoich opiekunów, chcą być jak najbliżej nich, pragną wsparcia i pomocy. Okazanie takiej słabości świadczy o ogromnym zaufaniu psa do opiekuna, ale nie myśl, że jeśli Twój pies tego nie robi, to znaczy, że Ci nie ufa!

Co zrobić, gdy zauważysz objawy?

Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju objawy zauważasz. Jeśli pies wyraźnie źle się czuje, koniecznie od razu idź z nim do lekarza. Jeżeli natomiast np. jeden dzień nie zjadł posiłku czy spał dłużej niż zwykle, ale jego ogólny stan jest bardzo dobry, obserwuj. Przeanalizuj sytuację, być może uda Ci się odkryć powód chwilowej niedyspozycji psa. Jeśli nie je i nie chce bawić się w czasie upałów, jest to rzecz zupełnie normalna, o ile nie trwa długo. Jeśli np. zwymiotował treścią pokarmową w czasie podróży, możliwe że cierpi na… chorobę lokomocyjną. Pamiętaj, że wizyta w gabinecie dla większości psów jest przykrym, stresującym przeżyciem. Jeżeli stan psa na to pozwala, warto mu jej oszczędzić. W przypadku wątpliwości możesz zadzwonić do lekarza, przedstawić objawy i dostosować się do jego wskazówek. Jeśli specjalista uzna, że musi zobaczyć psa, udaj się z nim na wizytę.

Odnotowujesz u swojego pupila gorsze samopoczucie? Powodem mogą być nie tylko choroby związane z ciałem, ale z psychiką. Wówczas, po wykluczeniu innych schorzeń, konieczna jest konsultacja z behawiorystą. Na co dzień zaś zadbaj o to, aby pies miał zapewnioną zbilansowaną dietę. Pomoże Ci w tym pełnowartościowa karma dla psa SPECIFIC™. Postaraj się zorganizować podopiecznemu rozmaite aktywności fizyczne i umysłowe, które utrzymają go w świetnej kondycji i nastroju!