Warning: Undefined property: WP_Error::$name in /home/idee/domains/omegakarmy.pl/public_html/wp-content/themes/omegakarmy/single.php on line 107
Twój pies często się oblizuje – sprawdź powody!
Widok oblizującego się psa dla większości osób nie jest niczym niecodziennym. W końcu to zachowanie zupełnie naturalne, wpisane w psi etogram. Ale czy na pewno? I czy rzeczywiście „nic” nie znaczy? Jak się okazuje, zachowanie to ma bardzo konkretne powody. Chcąc dowiedzieć się, dlaczego robi to akurat Twój pies, musisz bacznie obserwować i zrozumieć kontekst. O czym świadczy częste oblizywanie u psa? Dowiedz się!
Pies się ciągle oblizuje – czy to powód do niepokoju?
Wszystko tak naprawdę zależy od tego, co oznacza „często” i w jakich sytuacjach dochodzi do przejawiania tego zachowania. Oto kilka podstawowych przyczyn, dla których czworonóg może to robić.
- Smaczny posiłek. Jeśli pies właśnie zjadł coś pysznego, będzie się oblizywał. Reakcja taka może wystąpić na sam widok czy zapach jedzenia, które właśnie przyrządzasz lub jesz przy stole. Jeśli pies oblizuje się w takim przypadku, poza tym natomiast nie wykazuje żadnych niepokojących objawów, nie masz powodów do zmartwień!
- Oblizanie nosa po piciu. Zachowanie to związane jest nie tylko z jedzeniem, ale także z piciem. Pies po wypiciu wody często oblizuje nos.
- Problemy stomatologiczne. Oblizywanie się może mieć także szereg patologicznych przyczyn. Problemy z uzębieniem to jedna z nich. Jeśli pies cierpi np. z powodu bólu zębów, kamienia nazębnego czy podrażnionych dziąseł, jednym z objawów może być właśnie nadmierne oblizywanie się. Najczęściej jednak te przykre przypadłości dają również inne objawy, jak m.in. brak apetytu, wyraźna tkliwość w okolicy pyska (pies może nerwowo reagować na próby zbliżania ręki do tego obszaru), osowiałość.
- Inne choroby. Oblizywanie się może sugerować rozmaite schorzenia dróg oddechowych, jak np. zapalenie gardła, czy układu pokarmowego. Dlatego, jeśli pies nie tylko często się oblizuje, ale do tego wykazuje inne niepokojące zmiany w wyglądzie lub/i zachowaniu, konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii.
- Przyczyny behawioralne. Bardzo częstą przyczyną tego, że pies się oblizuje, jest stres. Czworonóg w ten sposób pokazuje, że sytuacja, w której się znalazł (np. spotkanie z innym psem, obcym człowiekiem, zdenerwowanie opiekuna etc.), bardzo go niepokoi i chciałby, aby dobiegła końca. Oblizywanie może też być swego rodzaju strategią radzenia sobie w trudnych chwilach, może odwracać uwagę psa od problemu i tym samym przynosić chwilową ulgę.
Bez względu na to, dlaczego pies się często oblizuje, nie możesz tego zachowania bagatelizować. Zawsze musisz szukać przyczyny. Jeżeli bowiem oblizywanie stanie się silnie utrwalonym nawykiem, będzie je trudno wyeliminować, nawet wówczas, gdy pierwotna przyczyna problemu zniknie.
Jak zapobiegać problemowi?
Jeśli pies oblizuje się po jedzeniu, piciu czy już tylko na widok smacznego kąska, nie jest to nic niewłaściwego. Nie możesz go za to zachowanie karcić i wymagać, aby go zaprzestał! Jeżeli oblizywanie jest Twoim zdaniem zbyt częste, a do tego zauważasz inne podejrzane objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Może bowiem okazać się, że konieczne będzie leczenie czy np. zmiana diety. Wówczas na pewno pomoże karma specjalistyczna dla psa, jak np. karmy SPECIFIC™. Jeśli natomiast oblizywanie się jest związane z zaburzeniami behawioralnymi, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z behawiorystą zwierzęcym, który ułoży plan terapii i pokaże, jak pracować z podopiecznym.