kleszcze u psa
kleszcze u psa

Sezon na kleszcze – czym to grozi, jak chronić przed nimi pupila?

Kleszcze są wyjątkowo niebezpiecznymi zwierzętami, ponieważ przenoszą szereg groźnych dla zdrowia i życia chorób. Jeśli jesteś szczęśliwym opiekunem psa lub/i wychodzącego na zewnątrz kota, koniecznie dowiedz się, jak chronić swojego pupila i jak postępować w przypadku kontaktu z kleszczem.

Więcej

Kleszcze, czyli…

Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, ponieważ w jego trakcie uwalnia on substancję znieczulającą. Dzięki temu może pozostać niezauważony nawet przez kilka dni. Jeżeli nie dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, miejsce ukąszenia nie boli, nie swędzi ani nie piecze. Nie występuje też zaczerwienienie ani obrzęk.

Kiedy kleszcz atakuje?

Kleszcze należą do rzędu pajęczaków z podgromady roztoczy. Łącznie do tej pory odkryto blisko 900 gatunków kleszczy, z których prawie 70 występuje na terenie Europy, a w Polsce 19. Najczęściej występującym jest kleszcz pospolity, który żyje głównie w lasach, ale może występować także na ich obrzeżach, w wysokich trawach. W związku z tym wcale nie trzeba wchodzić w gęsty las, aby przynieść do domu „pasażera na gapę”.

Powszechnie sądzi się, że „sezon na kleszcze” trwa w okresie późnowiosennym i letnim. Nic bardziej mylnego! Niepożądanego spotkania z kleszczem można doświadczyć przez większą część roku, dlatego nie warto tracić czujności. Ich największa aktywność przypada na maj i czerwiec, a następnie we wrześniu i październiku, ale ukąszenia w marcu czy listopadzie także nie należą do rzadkości.

Choroby odkleszczowe

Nie każdy kleszcz jest nosicielem groźnych chorób. Niemniej nie należy liczyć na łut szczęścia, a możliwie najlepiej zabezpieczyć siebie i pupila przed kontaktem z tymi potencjalnie niebezpiecznymi zwierzętami. Jak bowiem głosi stara prawda – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Chorobą, o której najczęściej mówi się w medycynie ludzkiej, w kontekście ukąszenia przez kleszcza, jest borelioza, zwana też chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową. To wieloukładowa choroba zakaźna, która – jeśli nie jest w porę zdiagnozowana i leczona – może doprowadzić do trwałego uszkodzenia układu ruchu i nerwowego. W przypadku psów najpopularniejszą chorobą odkleszczową, o której każdy z nas słyszał, jest babeszjoza. Pierwszymi objawami choroby są: osłabienie, ciemny/czerwony mocz, blade błony śluzowe. Nieleczona prowadzi do śmierci zwierzęcia. Inne groźne choroby to m.in. hepatozoonoza, anaplazmoza i odkleszczowe zapalenie mózgu. Większość chorób odkleszczowych we wczesnej fazie przypomina objawy przeziębienia lub grypy, dlatego łatwo je przeoczyć.

Jak ochronić pupila przed kleszczami?

Podstawą jest dobry środek przeciwko kleszczom – w postaci tabletek, kropli lub obroży. Po każdym spacerze należy dokładnie sprawdzić psa i kota (a także siebie!). Zdarza się bowiem, że kleszcz spaceruje po futrze i można go „upolować”, zanim się wkłuje. Kiedy już dojdzie u ukąszenia, kleszcza należy ostrożnie usunąć przy pomocy specjalnych szczypczyków – nie wolno go ani uciskać, ani niczym smarować! Miejsce ukąszenia wymaga dokładnego odkażenia a następnie obserwacji. Jeśli pojawia się rumień, konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska.

Jeżeli pies lub kot zapadnie na jedną z chorób odkleszczowych, należy otoczyć go opieką i postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza. Zwierzę powinno mieć zapewnione maksimum komfortu i spokoju. Warto zadbać ponadto o zbilansowaną dietę, sięgając po specjalistyczne karmy SPECIFIC™. Dieta bogata w cenne składniki odżywcze pozwoli pupilowi szybko wrócić do zdrowia i ponownie cieszyć się aktywnością na łonie natury!