Nowotwór u psa – rodzaje, objawy, diagnostyka
Opiekunowie czworonogów niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z tego, że psy – tak samo jak ludzie, koty i inne zwierzęta – mogą chorować na różnego rodzaju nowotwory, zarówno złośliwe, jak i łagodne. W przypadku, gdy zostanie wykryty guz u psa, należy czym prędzej udać się do lekarza. Jakie są rodzaje guzów? Jakie dają objawy? Dowiedz się więcej na ten temat.
Spis treści
Nowotwór u psa – przyczyny
Jeśli wierzyć statystykom, najwięcej przypadków nowotworów odnotowuje się u psów w wieku średnim i starszym. Nie oznacza to jednak, że młode psy nie są narażone na rozwój tej choroby. Jeśli przodkowie danego psa cierpieli na to schorzenie, istnieje prawdopodobieństwo, iż jego organizm mógł odziedziczyć skłonność do zaburzeń mechanizmów, które są odpowiedzialne za prawidłowy wzrost komórek.
Idąc tym tropem, wśród przyczyn powstawania nowotworów należy wymienić m.in. wiek psa i uwarunkowania genetyczne. Ponadto istnieje wiele czynników środowiskowych, które mogą przyczyniać się do rozwoju choroby, jak np. nieprawidłowa dieta, przebyte zakażenia wirusowe, narażenie na nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV, środki chemiczne etc. Trudno odkryć faktyczną przyczynę, zwłaszcza że zazwyczaj na rozwój nowotworu składa się wiele czynników.
Nowotwór u psa – rodzaje
Nowotwory dzielimy na złośliwe i łagodne. Z uwagi na to, że większość tkanek organizmu odznacza się zdolnością namnażania się, nowotwór może zaatakować niemal każdy obszar ciała. Stosunkowo często diagnozowane rodzaje nowotworów u psa to m.in.:
- mastocytoma – zmiana złośliwa, często dająca przerzuty i wznowy;
- białaczka to nowotwór złośliwy, atakujący układ krwiotwórczy;
- nowotwór gruczołu sutkowego – powstaje w obszarze listwy mlecznej, może być łagodny bądź złośliwy;
- mięsaki tkanek miękkich – zwykle złośliwe miejscowo i trudne do usunięcia;
- tłuszczak – łagodny nowotwór umiejscowiony w tkance tłuszczowej; może być pomylony z wieloma zmianami, dlatego obowiązkowe jest badanie cytologiczne oraz histopatologiczne;
- nadziąślak – to nazwa wskazująca tylko na zmianę w obrębie jamy ustnej; jej dokładny charakter można poznać po wykonaniu badania histopatologicznego;
Nowotwór u psa – objawy
Poza występowaniem guza, który – jeśli jest zlokalizowany bezpośrednio pod skórą – jest widoczny lub/i wyczuwalny, nie istnieje objaw bądź grupa objawów, które bez cienia wątpliwości wskazywałyby na chorobę nowotworową. Wiele nowotworów może rozwijać się latami, nie dając przy tym żadnych wyraźnych objawów. Inne z kolei mogą rozwinąć się nagle, w bardzo krótkim czasie – szybko rosnący guz u psa nie należy niestety do rzadkości. Kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium, można zauważyć takie objawy jak m.in. apatia, utrata apetytu i spadek masy ciała. W zależności od tego, gdzie nowotwór się rozwija, jakie narządy atakuje, na ile jest zaawansowany, może wystąpić szereg innych symptomów – od wymiotów, biegunki, zaparć, po problemy kardiologiczne i neurologiczne.
Nowotwór u psa – jak wykryć?
Wielu troskliwych opiekunów zastanawia się, jak wykryć nowotwór u psa na tyle wcześnie, aby zwiększyć szansę na pełne wyleczenie. Jedyną drogą jest dokładna diagnostyka. Niezmiernie ważne jest profilaktyczne kontrolowanie stanu zdrowia psa poprzez regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym. W przypadku, gdy zostanie wykryta zmiana lub zachodzi podejrzenie występowania nowotworu, lekarz podejmuje decyzję o tym, jakie badania przeprowadzić. Najlepszym pierwszym krokiem jest wykonanie cytologii z takiej zmiany – w wielu przypadkach nakieruje ona na dalsze postępowanie. Cytologia jest wykonywana różnymi metodami, najprostszą z nich jest tzw. biopsja cienkoigłowa, czyli pobranie materiału za pomocą igły i obejrzenie pod mikroskopem po zabarwieniu. Innymi możliwościami może być biopsja gruboigłowa, trepanobiopsja czy biopsja wycinkowa. Przeciwskazane jest nakłuwanie zmian m.in. w obrębie pęcherza. Wykonuje się także badania krwi, USG, RTG, TK, RM, ocenę węzłów chłonnych, mapowanie i wiele więcej specjalistycznych zabiegów – często jeszcze przed usunięciem zmiany, a po wynikach cytologii!
Zobacz także: Borelioza u psa
Nowotwór u psa – leczenie i rokowania
Wykrycie guza u psa nie musi być jednoznaczne z wyrokiem śmierci. Istnieje wiele nowotworów łagodnych, które – choć dają przykre objawy chorobowe – są stosunkowo łatwo wyleczalne. Dlatego każdy opiekun powinien wierzyć i mieć nadzieję, że będzie dobrze tak długo, jak to możliwe.
Rokowania są dobre nie tylko w przypadku zmian o łagodnym charakterze. Psy, u których stwierdzono nowotwory złośliwe, także niejednokrotnie wracają do zdrowia. Efekt leczenia uzależniony jest od wielu czynników, takich jak m.in. rodzaj zmiany, stopień jej zaawansowania, wiek i ogólny stan zdrowia psa, obecność ewentualnych przerzutów czy schorzeń współistniejących. Jeśli leczenie jest możliwe i daje szanse na powrót do zdrowia, lekarz zaproponuje – w zależności od indywidualnego przypadku – leczenie operacyjne, chemioterapię lub radioterapię.
W przypadku, gdy wyleczenie nowotworu jest niemożliwe, lekarz może zaproponować leczenie paliatywne, które sprowadza się do podawania leków przeciwbólowych i innych zaleconych przez lekarza, które mają na celu oszczędzenie psu cierpienia. Jeżeli stan czworonoga jest na tyle zły, że nie pomagają nawet leki przeciwbólowe, choć jest to niezmiernie trudna decyzja, należy rozważyć eutanazję.