Warning: Undefined property: WP_Error::$name in /home/idee/domains/omegakarmy.pl/public_html/wp-content/themes/omegakarmy/single.php on line 107
Jadłospis dla psa z chorą wątrobą
Psi organizm, tak samo jak ludzki, wyposażony jest w wątrobę, która jest silnie eksploatowana każdego dnia, bowiem pełni szereg istotnych funkcji, w tym m.in. funkcję detoksykacyjną. Innymi słowy wychwytuje niebezpieczne substancje. Co za tym idzie, w każdej chwili i z różnych przyczyn, może się ona „popsuć”. Pies z chorą wątrobą musi być otoczony należytą opieką, wymaga leczenia i szczególnej uwagi. Jedną z bardzo ważnych kwestii, bezpośrednio mającą wpływ na stan wątroby, jest dieta. Co powinien jeść pies z chorą wątrobą? Sprawdź!
Chora wątroba u psa – przyczyny i objawy
Wątroba może ucierpieć i chorować z wielu przyczyn, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Należą do nich m.in. trujące substancje, pasożyty, bakterie, wirusy i grzyby, nowotwory, uszkodzenia mechaniczne (np. w wyniku upadku lub bójki z innym psem). Ponadto negatywnie na stan wątroby wpływa nieprawidłowa dieta, związana m.in. z niedoborem cennych składników odżywczych czy przyjmowaniem zbyt dużych ilości węglowodanów i tłuszczów.
Charakterystycznym objawem chorej wątroby jest żółtaczka (wyraźne zażółcenie białek oczu i dziąseł), ale zazwyczaj pojawia się ona w kolejnych etapach rozwoju choroby. Początkowo natomiast objawy łatwo zbagatelizować, bo należą do nich m.in. biegunka i wymioty. Wielu opiekunów uznaje wówczas, że to nic groźnego, bo pies być może przejadł się lub zjadł coś na spacerze. Inne symptomy to: osłabienie, apatia, brak apetytu, który prowadzi do szybkiej i nadmiernej utraty wagi.
Jeśli zaobserwujesz któryś w wyżej wymienionych objawów, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Tylko bowiem lekarz weterynarii, po przeprowadzeniu stosownych badań, jest w stanie postawić prawidłową diagnozę i – jeśli zajdzie taka konieczność – zlecić leczenie.
Dieta dla psa z chorą wątrobą
Jeśli Twój pupil ma zdiagnozowaną chorobę wątroby, lekarz z pewnością ustali plan leczenia. Jednocześnie jednak musisz ściśle przestrzegać wytycznych dotyczących diety. Karma dla psów z chorą wątrobą powinna odznaczać się najwyższą jakością, jak np. karmy specjalistyczne SPECIFIC™. Musi ona bowiem spełnić szereg ważnych funkcji. Powinna cechować się m.in. niską zawartością miedzi, ponieważ jej wysokie stężenie obciąża wątrobę. Istotne jest to, aby była bogata w cynk, który wspiera pracę wątroby, a także w najwyższej jakości biologicznej białko, które pozwala utrzymać masę mięśniową. Musi to być zbilansowana karma dla psa, która będzie zaopatrzać jego organizm w niezbędne składniki odżywcze, jak m.in. witaminy i minerały, we właściwych do wieku, wagi i stanu zdrowia proporcjach.
Choć podstawą diety powinna być dobrej jakości karma, podawana w odpowiedniej dziennej dawce podzielonej na kilka mniejszych porcji (by nie przeciążać układu pokarmowego jedną większą porcją), możesz ją nieco urozmaicić, podając psu okazjonalnie zdrowe przekąski. Sięgnij np. po gotowane chude mięso (unikaj wieprzowiny i jagnięciny ze względu na dużą zawartość miedzi!) i gotowane warzywa (jak np. burak, seler, marchew).
Profilaktyka – jak zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby?
Najważniejszą kwestią jest zbilansowana dieta. Zapewnij ją swojemu czworonogowi już od pierwszych chwil w Twoim domu. Koniecznie dopilnuj tego, aby pupil nie zjadał śmieci na spacerze, nie karm go resztami ze stołu i zatroszcz się o bezpieczne otoczenie (w domu, ogrodzie), by nie miał dostępu do szkodliwych substancji, jak np. trujące rośliny. Regularnie wykonuj badania kontrolne. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy w wyglądzie lub/i zachowaniu psa, nie zwlekaj z wizytą u lekarza!