leżący smutny pies
leżący smutny pies
O psach
Warning: Undefined property: WP_Error::$name in /home/idee/domains/omegakarmy.pl/public_html/wp-content/themes/omegakarmy/single.php on line 107

Czym jest kaszel kenelowy u psa?

Wielu opiekunów zastanawia się, czy ich pupil w ogóle może kaszleć. Tak! Co więcej, przyczyny kaszlu u psa nie sprowadzają się wyłącznie do chorób układu oddechowego. Objaw ten zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą. Jednym z częściej występujących i niestety wysoce zakaźnych schorzeń jest kaszel kenelowy. Co to takiego? Jak go rozpoznać i leczyć? Sprawdź!

Więcej

Kaszel u psa – dlaczego psy kaszlą?

Kaszel sam w sobie nie jest chorobą a objawem różnych dolegliwości i stanów. Istnieje wiele czynników, które go wywołują, a należą do nich m.in.:

  • choroby górnych i dolnych dróg oddechowych – w tym kaszel kenelowy u psa;
  • choroby serca – często jednym z pierwszych symptomów zauważanych przez opiekunów i skłaniających do wizyty u lekarza jest właśnie kaszel – pojawiający się głównie po wysiłku, w nocy i niedługo po przebudzeniu;
  • ciało obce – kaszel jest całkowicie naturalnym odruchem, który ma za zadanie wydalić niebezpieczne ciało obce z organizmu;
  • TCS – zapadanie tchawicy to przewlekła choroba, która występuje głównie u ras małych i miniaturowych, głównie brachycefalicznych;
  • kaszel wsteczny – pies wciąga powietrze przez nos, jednocześnie wydając dźwięk przypominający chrząknięcie, zazwyczaj nie jest sygnałem niczego groźnego;
  • zarobaczenie – w przypadku silnego zarobaczenia organizmu (zarówno dróg pokarmowych, jak i oddechowych) czworonóg może nie tylko kaszleć, ale nawet wymiotować.

W przebiegu większości chorób kaszel, o ile wystąpi, zazwyczaj nie jest jedynym objawem. Najczęściej towarzyszą mu: ogólne zmęczenie, niechęć do zabaw i spacerów, pogorszenie nastroju, brak apetytu, podwyższona temperatura.

Kaszel kenelowy – przyczyny

Kaszel kenelowy to zapalenie krtani i tchawicy bądź tchawicy i oskrzeli, które powstaje wskutek wniknięcia do organizmu różnego rodzaju wirusów i bakterii Bordetella bronchiseptica. Jeśli nie dochodzi do powikłań, choroba ma raczej łagodny przebieg i mija samoistnie po około dwóch tygodniach. Gdy natomiast w zakażeniu biorą udział jeszcze inne wirusy, bakterie czy pasożyty, a do tego czworonóg znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka (np. szczenię, pies starszy, z chorobami współistniejącymi lub rasa brachycefaliczna), schorzenie może mieć ostry przebieg z licznymi powikłaniami, w tym z zapaleniem płuc.

Kaszel kenelowy u psa to choroba zakaźna, która łatwo i szybko rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Wystarczy, że zwierzę zakaszle lub kichnie. Dlatego, po stwierdzeniu dolegliwości, czworonożnego pacjenta należy natychmiast odizolować od innych psów.

Kaszel kenelowy – objawy

Jeśli chodzi o kaszel kenelowy u psa, objawy są dość zaskakujące, bo w przypadku niepowikłanego przebiegu występuje… tylko kaszel! Najczęściej jest suchy i bardzo męczący, rzadziej zdarza się mokry lub mieszany. Czasem widoczny jest wysięk z nosa i spojówek. Poza tym jednak zwierzę jest aktywne, chętne do zabawy, ma apetyt. Jakiekolwiek inne symptomy chorobowe świadczą o tym, że albo doszło do powikłań, albo nie mamy do czynienia z kaszlem kenelowym a z inną dolegliwością.

Kaszel kenelowy – jak pomóc psu?

Wiesz już, jak rozpoznać kaszel kenelowy u psa, ale co robić w przypadku jego podejrzenia? Nawet jeśli kaszel psiarniowy (jak bywa nazywany z powodu tego, że występuje głównie w dużych skupiskach psów) przebiega łagodnie, pupil musi być pod opieką lekarza. Specjalista może podać leki, które ograniczą uporczywy kaszel i nieco skrócą czas choroby, a przede wszystkim oceni, czy nie doszło do powikłań. Dlatego, gdy zauważysz, że podopieczny ewidentnie kaszle, nie zwlekaj z wizytą.

Jeśli pupil ogólnie czuje się dobrze, śmiało wychodź z nim na spacery, ale unikaj psich parków i innych miejsc, gdzie możecie spotkać czworonogi. Odwołaj też szkolenie, wizytę u psiego fryzjera etc. Dlaczego? Aby ochronić inne psy, bo – jak zostało już nadmienione i co warto jeszcze raz podkreślić – kaszel kenelowy to wysoce zaraźliwa choroba! Pies zaraża nią nawet do trzech tygodni od ustania symptomów.

UWAGA! Porozmawiaj z lekarzem na temat szczepienia dodatkowego przeciw kaszlowi kenelowemu. Jest ono zalecane, jeżeli pies przebywa w dużych skupiskach, jak np. wspomniane psie parki, hotele dla zwierząt, wystawy. Z uwagi na to, że choroba wywoływana jest przez ogromną liczbę wirusów, pies nie nabierze całkowitej odporności ani po przechorowaniu, ani po szczepieniu. Niemniej, jeśli zastanie zaszczepiony i zachoruje, szansa na łagodny przebieg bez powikłań jest ogromna.

Zobacz również: Zapalenie ucha u psa

Podsumowanie

Większość psów przechodzi kaszel kenelowy dość łagodnie, choć sam kaszel jest bardzo męczący. Obserwuj pupila w tym czasie i jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, zgłaszaj lekarzowi prowadzącemu. Pamiętaj o tym, że istnieje skuteczna szczepionka!