

Babeszjoza u psa – czym jest i jak ją rozpoznać?
Babeszjoza jest jedną z kilku chorób odkleszczowych, na które narażone są psy. Jej rozpoznanie nie zawsze jest proste, bowiem w początkowej fazie rozwoju może nie dawać objawów, a jeśli występują, łatwo je pomylić z chwilowym spadkiem nastroju. Czym jest babeszjoza? Jak ją rozpoznać i leczyć? Jak zminimalizować ryzyko jej wystąpienia? Dowiedz się!
Spis treści
Babeszjoza – co to jest?
Babeszjoza, określana też mianem bebezjozy lub piroplazmozy, jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez pierwotniaki Babesia. Przenoszą ją kleszcze, głównie z gatunku Dermacentor reticulatus (kleszcz łąkowy), powszechnie występujące w Polsce. Do zakażenia dochodzi podczas żerowania kleszcza, w trakcie którego uwalnia on do krwi żywiciela wywołujące chorobę pierwotniaki. Te natomiast przedostają się do czerwonych krwinek (erytrocytów), namnażają się w nich i prowadzą do ich rozpadu, czego skutkiem jest często silna anemia. Ponadto może dojść do poważnego uszkodzenia licznych narządów, w tym m.in. wątroby czy nerek.
Warto wiedzieć! Nieleczona babeszjoza w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Pocieszające jest natomiast to, że ugryzienie przez kleszcza nie zawsze jest jednoznaczne z zakażeniem. Badania wskazują, że do zakażenia najczęściej dochodzi dopiero po 48 godzinach żerowania kleszcza. W świetle tych faktów profilaktyka, o której szerzej poniżej, nabiera szczególnego znaczenia.
Babeszjoza u psa – objawy
Symptomy choroby mogą wystąpić szybko, nawet po kilku dniach, lub rozwijać się bardzo powoli, nie budząc podejrzeń przez kilka tygodni. Pies z babeszjozą może wykazywać następujące symptomy:
- brak łaknienia i pragnienia;
- apatia;
- brązowe zabarwienie moczu, krwiomocz;
- unikanie aktywności fizycznej;
- gorączka;
- ból mięśni;
- powiększone węzły chłonne;
- biegunka;
- wzdęcia;
- wymioty;
- zaburzenia oddychania;
- bladość/zażółcenie błon śluzowych.
Zapamiętaj! Charakterystyczny objaw ugryzienia przez zakażonego kleszcza u ludzi, jakim jest rumień, u psów nie jest widoczny.
Zobacz również: Borelioza u psa
Babeszjoza u psa – leczenie
Im lepszą odpornością cechuje się czworonóg, tym większa szansa na to, że choroba nie poczyni nieodwracalnych szkód w organizmie. Niemniej, z uwagi na to, że babeszjoza jest niezwykle groźnym schorzeniem, jej leczenie musi rozpocząć się jak najszybciej! Terapia polega na podaniu leków celowanych - pierwotniakobójczych, a także wspomagających – przeciwzapalnych czy przeciwbólowych. Dodatkowo konieczne może okazać się podanie m.in. kroplówek nawadniających i odżywiających, a nawet transfuzja krwi – w przypadku silnej anemii.
Babeszjoza u psa – profilaktyka
Na tę chwilę nie istnieje szczepionka przeciwko babeszjozie, ale nie oznacza to, że nie ma skutecznego sposobu na ochronę pupila. Podstawą jest stosowanie środków przeciwkleszczowych, takich jak np. obroża, tabletki lub krople. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, który z nich będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku Twojego psa.
Regularnie przeglądaj sierść pupila po każdym spacerze – nie tylko tym odbywającym się w lesie czy na łące. Kleszcze bytują bowiem także w przestrzeni miejskiej, np. w parkach, skwerkach, na trawnikach. Po usunięciu kleszcza można oddać go badania, jednak to, że kleszcz był zarażony nie równa się choroby u psa, przy czym profilaktyczne podawanie leków przeciwpierwotniaczych jest niezalecane. Obserwuj, czy nie występują żadne niepokojące objawy, a jeśli cokolwiek wzbudzi Twoje wątpliwości, udaj się na konsultację do lekarza.