mały pies badany przez weterynarza
mały pies badany przez weterynarza

Anemia u psa

Anemia u psa to poważne zaburzenie, które może mieć wiele przyczyn. W przypadku jej stwierdzenia należy czym prędzej wdrożyć leczenie ukierunkowane na wyeliminowanie źródła problemu, gdyż jest ona stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu czworonoga. W jakich sytuacjach może wystąpić anemia? Jakie są jej objawy i sposoby leczenia? Sprawdź!

Więcej

Anemia u psa – przyczyny

Anemia, inaczej niedokrwistość, to zaburzenie, które negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Mówimy o niej wtedy, gdy wytwarzana jest zbyt mała liczba erytrocytów (czerwonych krwinek), zawartość hemoglobiny w krwinkach jest za niska lub/i gdy krew ma ograniczoną zdolność do przenoszenia tlenu. Wśród najczęściej diagnozowanych przyczyn anemii u psa można wymienić takie czynniki jak m.in.:

  • utrata dużej ilości krwi w wyniku urazu zewnętrznego lub wewnętrznego (np. z powodu krwawienia z przewodu pokarmowego);
  • niedobór witamin z grupy B, w szczególności B₁₂, czyli kobalaminy;
  • niedobór żelaza;
  • nowotwory, zwłaszcza nowotwory szpiku kostnego;
  • choroby autoimmunologiczne, np. IMHA;
  • choroby genetyczne;
  • choroby zakaźne i odkleszczowe;
  • złe odżywianie;
  • niektóre leki.

O ile w przypadku urazu skutkującego dużą utratą krwi można wywnioskować, że wystąpi anemia, i tym samym podjąć natychmiastowe kroki, aby przeciwdziałać jej skutkom, o tyle w innych okolicznościach nie zawsze jest ona łatwa w zdiagnozowaniu, jeśli pies nie trafi pod opiekę lekarza. Dlatego właśnie tak ważna jest wnikliwa obserwacja pupila.

Anemia u psa – objawy

Istnieje szereg objawów wskazujących na anemię, które są na tyle zauważalne, że powinny wzbudzić czujność opiekuna i skłonić go do wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Należą do nich m.in.:

  • bladość dziąseł – w przypadku braku anemii są one różowe, jeśli pies zmaga się z niedokrwistością, zmieniają kolor na jasnoróżowy a nawet na biały;
  • apatia, brak energii, gorsze samopoczucie – te niegroźne objawy, występujące w wielu innych sytuacjach (np. przeziębienie, zmęczenie po treningu, stres), pojawiają się w przebiegu zaburzenia, ponieważ niedokrwistość powoduje zmniejszenie wydolności fizycznej;
  • trudności z oddychaniem – występują z wyżej opisanych przyczyn;
  • obecność krwi w wymiotach, moczu lub/i kale;
  • brak łaknienia – pies cierpiący na anemię zazwyczaj zmaga się z brakiem apetytu, a co za tym idzie, następuje u niego wyraźny spadek masy ciała.

Inne symptomy anemii to m.in. powiększenie węzłów chłonnych, wątroby lub/i śledziony. Ten stan może być jednak stwierdzony przez lekarza weterynarii dopiero po wykonaniu badań.

Anemia u psa – leczenie

Leczenie anemii u psa jest uzależnione od jej pierwotnej przyczyny i to przede wszystkim ona powinna być wyeliminowana. Stwierdzona niedokrwistość zawsze więc powinna być leczona pod czujnym okiem specjalisty. Nigdy nie należy samodzielnie, bez wiedzy i zgody lekarza, podawać witamin, minerałów czy innych preparatów dostępnych bez recepty. Nie tylko niedobór witamin z grupy B czy żelaza jest szkodliwy, ale również ich nadmiar!

W przypadku zaburzenia, jakim jest anemia u psa, dieta odgrywa bardzo ważną rolę. Sięgnij po wysokiej jakości karmy SPECIFIC™ bogate w białko i inne dobroczynne składniki, które pozwolą na szybszą regenerację organizmu. Pamiętaj o tym, aby również kwestię karmy i ewentualnych dodatków do niej przedyskutować z lekarzem.

Anemia u psa – rokowania

Nieleczona anemia może doprowadzić do śmierci czworonoga. Jeśli natomiast opiekun szybko zauważy niepokojące objawy i zgłosi się do gabinetu weterynaryjnego, w większości przypadków jest ona wyleczalna. Oczywiście, jak już zostało nadmienione, leczenie i jego powodzenie jest uzależnione od przyczyny niedokrwistości. Znacznie łatwiej wyeliminować anemię wynikającą np. z nieprawidłowej diety niż z powodu choroby zakaźnej czy nowotworowej.

Podsumowanie

Każdy opiekun psa powinien mieć świadomość tego, że decydując się na jego posiadanie, bierze za niego pełną odpowiedzialność. Twój pupil jest całkowicie zdany na Ciebie i niestety nie zawsze powie Ci, że coś mu dolega. Pamiętaj o tym, aby bacznie obserwować podopiecznego i konsultować wszelkie niepokojące objawy, by wykryć zaburzenie lub chorobę, w tym anemię, na możliwie najwcześniejszym etapie!