Kot z nadprogramowymi kilogramami – jakie są przyczyny otyłości u kotów?
Nadwaga i otyłość u kotów to jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u tych zwierząt domowych. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Na część z nich, jak np. predyspozycje genetyczne czy choroby, nie masz wpływu, innym możesz zapobiegać dzięki stosownym działaniom. Jakie są najczęstsze przyczyny kociej nadwagi? Sprawdź i nie dopuść do niej, a jeśli zauważasz nadprogramowe kilogramy u swojego podopiecznego, dowiedz się, jak je wyeliminować!
Dlaczego należy zadbać o prawidłową masę ciała kota?
Nadwaga, bez względu na to, czy dotyczy ludzi, psów, kotów i innych zwierząt, nie jest wyłącznie problemem estetycznym. To poważna przypadłość, która prowadzi do licznych schorzeń, jeśli jej leczenie nie zostaje podjęte. Otyłe koty bardzo często cierpią na choroby układu krążenia, układu moczowego, jelita grubego, cukrzycę, zwyrodnienie stawów. Ponadto miewają problemy skórne wynikające z tego, że z racji zbyt dużej wagi i ograniczonych ruchów nie mogą przeprowadzać dostatecznych zabiegów pielęgnacyjnych. Są także znacznie bardziej podatne na stres. Nie czują się bezpiecznie, gdyż nie są w stanie odpowiednio szybko reagować na zmiany zachodzące w środowisku (gdy np. pojawi się szansa na polowanie lub zajdzie konieczność ukrycia się).
Przyczyny nadwagi i otyłości u kotów
Jak zostało nadmienione, przyczyn jest wiele i mogą one być spowodowane zarówno czynnikami wewnętrznymi, jak np. choroba czy uwarunkowania genetyczne, jak i zewnętrznymi, w tym nieświadomym działaniem opiekunów. Na rozwój nadwagi i otyłości narażone są w dużej mierze koty, które mieszkają w domu i nie mają możliwości wychodzenia na zewnątrz. Ich życie jest monotonne, większość dnia leżą i drzemią, bo częstokroć nie mają innych zajęć. Ilość energii, którą otrzymują wraz z pożywieniem jest znacznie wyższa niż ilość energii, którą zużywają.
Kolejne przyczyny to niewłaściwa dieta (karma niskiej jakości, zbyt energetyczna w stosunku do potrzeb lub/i zbyt obfite posiłki), cukrzyca i zwyrodnienia stawów (mogą one być zarówno przyczyną otyłości, jak i rozwinąć się w jej wyniku), choroby trzustki, zabieg kastracji i sterylizacji, niedoczynność tarczycy (bardzo rzadko). Na nadwagę narażone są ponadto koty starsze, które mają ograniczone możliwości ruchowe, oraz przyjmujące leki hormonalne lub/i sterydowe.
Kot z nadwagą – co zrobić?
Jeśli zauważasz u swojego kota nadwyżkę kilogramów, przyjrzyj się bliżej jego trybowi życia. Jeżeli nie wychodzi na zewnątrz, zapewnij mu każdego dnia różnego rodzaju atrakcje i zabawy ruchowe. Przyjrzyj się także jego diecie. Przede wszystkim postaw na wysokiej jakości karmę, jak np. karmy SPECIFIC™. W bogatej ofercie znajdziesz wiele karm specjalistycznych, dedykowanych np. kotom z nadwagą, chorującym na cukrzycę, po przebytych zabiegach kastracji i sterylizacji, które cechują się umiarkowaną gęstością energetyczną i wysokim stężeniem dobroczynnych kwasów tłuszczowych omega-3.
Pamiętaj o tym, aby odmierzać codzienną dawkę karmy, bo nawet ta o najniższej gęstości energetycznej przyczyni się do dalszego wzrostu masy ciała, jeśli będzie podawana w nadmiarze! Nie dokarmiaj kota w niekontrolowany sposób (zwłaszcza resztkami ze stołu!) i kontroluj postępy (np. cotygodniowe ważenie i obserwacja). Z drugiej strony nie podawaj kotu mniejszej ilości jedzenia niż powinien otrzymać, ponieważ głodówka nie jest rozwiązaniem.
Jeżeli zarówno zwiększenie aktywności, jak i zmiana karmy oraz właściwe dostosowanie jej porcji nie przyczynią się do spadku wagi, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Poddaj swojego podopiecznego niezbędnym badaniom i wspólnie ze specjalistą ustalcie dalszy plan postępowania.