Chore jelita u kota
Każdy troskliwy opiekun kota powinien mieć świadomość tego, że jego pupil – jako żywe stworzenie – jest narażony na szereg dolegliwości zdrowotnych. Jedną z nich są problemy z jelitami, występujące niestety stosunkowo często. Jakie są objawy i przyczyny chorych jelit u kota? Jak pomóc podopiecznemu? Dowiedz się więcej!
Chore jelita u kota – przyczyny i objawy
Ustalenie i wyeliminowanie czynnika powodującego problemy układu pokarmowego jest istotne dla powodzenia terapii, bowiem samo leczenie objawowe to niejednokrotnie za mało. Najczęściej diagnozowanymi w gabinetach weterynaryjnych przyczynami chorób jelit są m.in.:
- alergia pokarmowa – to reakcja immunologiczna organizmu na określone produkty/składniki produktów w diecie, która objawia się zazwyczaj zmianami skórnymi (widoczny stan zapalny, zaczerwienienie, wysypka), silnym świądem, a czasem także problemami jelitowymi;
- nietolerancja pokarmowa – głównym efektem jej są: biegunka, wzdęcia, bóle brzucha;
- infekcja – może występować zarówno na tle bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym, objawia się często wymiotami, biegunką, gorączką, apatią;
- zarobaczenie – na inwazję pasożytów wewnętrznych, takich jak m.in. tasiemiec czy glista kocia, narażone są nie tylko koty wychodzące, ale również te, które na stałe przebywają w domu;
- zakłaczenie – to częsty problem u kotów, z którym zazwyczaj dość dobrze, samodzielnie sobie radzą, zdarza się jednak, że nie są w stanie pozbyć się zalegających kul włosowych, co prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, jeśli nie zostanie im udzielona pomoc;
- nieswoiste zapalenie jelit (IBD) – to choroba idiopatyczna, czyli bez uchwytnej przyczyny, w jej przebiegu, poza nawracającymi biegunkami i spadkiem masy ciała, mogą pojawić się takie symptomy jak gazy, obecność śluzu lub/i krwi w odchodach, nadmierne jedzenie trawy, pogorszenie wyglądu sierści, apatia.
Ponadto problemy jelitowe mogą być wywołane takimi czynnikami jak stres oraz zmiany nowotworowe. Dlatego, jeśli Twój pupil zmaga się z którymkolwiek z powyższych symptomów, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.
Zobacz również: Kamienie moczowe u kota – co robić?
Chore jelita u kota – leczenie
Przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym postaraj się zanotować wszelkie obserwacje związane m.in. z kolorem i konsystencją kału, treścią wymiotów (niestrawiony pokarm, żółć, krew) oraz innymi niepokojącymi objawami. Informacje te mogą pomóc lekarzowi w zleceniu odpowiednich badań i trafnym postawieniu diagnozy, a co za tym idzie – szybszym i skuteczniejszym leczeniu!
Jeśli za problemy jelitowe odpowiadają np. bakterie, lekarz najpewniej zaordynuje antybiotykoterapię. W przypadku, gdy stwierdzone zostaną stan zapalny i dolegliwości bólowe, mruczek otrzyma leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Gdy natomiast przyczyną dolegliwości okażą się zmiany nowotworowe, perforacja lub niedrożność jelit, konieczna może być operacja.
Bardzo ważną częścią terapii w chorobie jelit u kota jest zbilansowana dieta. Zapewnij swojemu podopiecznemu wysokiej jakości pożywienie dostosowane do jego wieku, wagi i indywidualnych potrzeb, jak np. karmy specjalistyczne SPECIFIC™. Pamiętaj o tym, że dieta musi być lekkostrawna. Podziel dzienną dawkę pokarmu na kilka mniejszych. Zadbaj o to, aby pupil był stale nawodniony, co jest szczególnie istotne w przypadku wymiotów i biegunki, które silnie odwadniają organizm!